Oczyszczacze powietrza jesienią – co powinniśmy wiedzieć?

Oczyszczacze powietrza jesienią – co powinniśmy wiedzieć?

Okres grzewczy właśnie się zaczął, za oknem już zimno, w ciągu dnia trzeba koniecznie odkręcić kaloryfery lub napalić w piecu. Dla mieszkańców Polski oznacza to wzrost ilości szkodliwego pyłu PM2.5 w atmosferze. Rozwiązaniem problemu może być oczyszczacz powietrza, ale co musimy wiedzieć przed jego zakupem?

udostępnij

Michał RogowiczMichał Rogowicz / 03-11-2017 / aktualizacja: 23-08-2019

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Przede wszystkim należy pamiętać, że oczyszczacz powietrza kupuje się do konkretnego pokoju czy biura – jednego pomieszczenia. Nie ma co liczyć na to, że urządzenie pozostawione w jednym pokoju poradzi sobie z wyeliminowaniem szkodliwych substancji w całym domu. W mieszkaniu jest to możliwe, ale najlepiej go co jakiś czas przestawiać.

Ważnym parametrem jest wydajność (CADR), która informuje o tym, jaką ilość powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w miejscu, gdzie zanieczyszczenie jest duże, wartość CADR powinna być jak najwyższa.

Czyszczeniem powietrza zajmują się specjalnie zamontowane filtry. Każdy z nich odpowiada za co innego. Najważniejszy jest filtr HEPA wykonany ze szkła spiekanego, który pochłania pyły (np. bardzo szkodliwy PM2.5), roztocza, ale także pleśń. Można spotkać również filtr wstępny (absorbuje kurz, sierść zwierząt), węglowy (niweluje nieprzyjemny zapach, zmniejsza stężenie ozonu i pochłania związki organiczne) oraz katalityczny. Filtry mają duże znaczenie dla alergików. Pozwalają czuć się komfortowo we własnym domu, bez niedogodności zdrowotnych. Niektóre modele zawierają też lampę UV oraz jonizator powietrza.

Trzeba także spojrzeć na poziom hałasu wyrażony w decybelach. Jest to niezwykle ważny parametr, ponieważ oczyszczacz działa z reguły 24 godziny na dobę i nie może być głośny. W normalnym trybie pracy oczyszczacz powietrza jest niemal niesłyszalny. Tylko kiepskie urządzenia będą wydawać nieprzyjemne dźwięki. Jeśli w ustawieniach jest dostępny tryb nocny, możemy być pewni, że urządzenie nikogo nie obudzi.

Aplikacja mobilna to również bardzo ciekawy dodatek. Pozwala w każdej chwili kontrolować aktualny stan powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo zainstalowane oprogramowanie informuje o bieżącym stanie filtra (wskazuje, kiedy trzeba go wymienić), ale także o stopniu nawilżenia powietrza czy temperaturze panującej w domu. Tak naprawdę dużo zależy od modułów umieszczonych w samym oczyszczaczu.

Cena jest również niezwykle ważna. Oczyszczacz powietrza można kupić już za kilkaset złotych, ale żeby być pewnym, że ten sprzęt zda egzamin, należy dobrze przestudiować opinie. Czasami warto dopłacić i mieć pewność, że zakupione urządzenie sprawdzi się w praktyce. Za kilkaset złotych można już kupić oczyszczacz, który z powodzeniem wykorzystamy w domu, mieszkaniu czy małym biurze.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Pierwszy model, jaki przychodzi mi do głowy, to Xiaomi Air Purifier 2. Jest to oczyszczacz powietrza wykonany z dbałością o szczegóły – design naprawdę może się podobać. Wyposażono go w wydajny filtr HEPA, który należy wymieniać co pół roku, co kosztuje około 250 zł. Xiaomi Air Purifier 2 ma trzy tryby pracy i można go sparować z aplikacją mobilną. Urządzenie wyceniono na 1100 zł.

Niezwykle popularnym modelem jest WEBBER Air Purifier AP8400, który kosztuje niecałe 500 zł. Urządzenie wyposażono w 6-stopniowy system filtracji Pure Vital Air, który zatrzymuje do 99,9% zanieczyszczeń powietrza, w tym: alergeny, pyłki, kurz, VOC (lotne związki organiczne), pyły zawieszone (PM 2.5) oraz nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo ma wbudowaną lampę UV-C oraz jonizator do likwidowania bakterii, roztoczy, wirusów oraz grzybów. Dostępne są 3 tryby pracy.

Oczyszczacz Electrolux EAP450 poradzi sobie z pomieszczeniem do 100 m2. Urządzenie filtruje powietrze w 3 stopniach. Filtr HEPA i węglowy odpowiadają za przyjazne warunki dla alergików oraz niwelowanie zapachów, np. dymu papierosowego. Cena wynosi około 1500 zł.

Za 999 zł można kupić urządzenie Sharp KC-930EU-W.

Kiedy oczyszczacz jest niezbędny?

Przede wszystkim wtedy, kiedy powietrze w naszej okolicy jest zanieczyszczone. Szczególnie mieszkańcy południowej Polski powinni pomyśleć o tym, aby w okresie jesienno-zimowym zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza. Jeśli nas stać na zakup urządzenia, zdecydowanie warto iść do sklepu – zdrowie nie zna ceny.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro