Oczyszczacze powietrza – co musisz wiedzieć?

Oczyszczacze powietrza – co musisz wiedzieć?

Rozwój technologiczny i wciąż niewielka świadomość ekologiczna powodują, że nasze powietrze staje się coraz bardziej zanieczyszczone. Dlatego wiele osób zaczęło interesować się oczyszczaczami powietrza, które można postawić w domu. Tylko jaki model kupić?

udostępnij

Karolina MarciniakKarolina Marciniak / 05-09-2017

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które – jak sama nazwa wskazuje – mają za zadanie filtrować powietrze. Dobrej jakości urządzenie radzi sobie nie tylko z alergenami, bakteriami i wirusami, ale również składnikami smogu, kurzem oraz sierścią. W teorii oczyszczacz ma znacząco poprawić jakość powietrza w naszych domach. Ale na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów?

Najważniejsze parametry

Jednym z najważniejszych parametrów oczyszczaczy powietrza jest wydajność. W tym przypadku mowa o ilości powietrza, jaką jest w stanie przefiltrować urządzenie w trakcie godziny pracy. Dzięki temu sami będziemy w stanie określić, do jakiego pomieszczenia nadaje się dany model. Przyjmuje się, że każde 80-85 m3/h wystarczy na około 10 m2 pokoju. Jeśli pokój ma 15 m2, powinniśmy szukać modelu o wydajności około 120-130 m3/h. Z drugiej strony lepiej nie sugerować się deklaracjami producentów, ponieważ nie są one zbyt miarodajne. Często oczyszczacze powietrza o identycznej wydajności mają podawane skrajnie różne wartości przy deklarowanej powierzchni pomieszczenia, w którym mogą działać. Dlatego lepiej kierować się możliwościami filtrowania i samemu obliczyć kubaturę pokoju.

Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj zastosowanych filtrów. Idealnie byłoby, aby oczyszczacz radził sobie z alergenami, wirusami i bakteriami, wyłapywał sierść zwierzęcą i kurz, pochłaniał zapachy oraz filtrował pył zawieszony PM2,5 – często nazywany po prostu smogiem. Oczywiście im większe możliwości urządzenia, tym wyższa jego cena. Nie ma jednak powodu do obaw – dobry oczyszczacz wcale nie kosztuje majątku. Warto też zainwestować w model z jonizatorem powietrza, który naładuje otoczenie jonami ujemnymi, lampą UV, która zabije bakterie, roztocze i wirusy oraz funkcją nawilżania, dzięki której będziemy czuć się dużo lepiej.

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które ma działać 24 godziny na dobę, przynajmniej jeśli zależy nam na zdrowiu rodziny. Niestety filtrowanie powietrza generuje hałas. To bardzo ważne szczególnie w nocy, dlatego koniecznie musimy zwrócić na to uwagę. Głośny model może być na tyle uciążliwy, że z czasem przestaniemy z niego w ogóle korzystać.

Cena nie zawsze najważniejsza

Sugerowanie się początkową ceną urządzenia nie zawsze jest dobrym pomysłem. Co prawda tańszy na pierwszy rzut oka oczyszczacz może wydawać się kuszący, ale w praktyce może okazać się dużo droższy. Nie bez powodu mówi się, że oszczędny często płaci dwa razy. Tak właśnie może zdarzyć się w przypadku oczyszczacza. Dlatego warto zwrócić uwagę, jak często należy wymieniać filtry w urządzeniu i ile kosztuje pełen ich zestaw. Droższe modele często mogą działać nawet kilka lat bez konieczności wymiany filtrów. Tymczasem w tańszych urządzeniach zakup nowego zestawu wymagany jest czasami nawet dwa razy w ciągu roku, a przecież to koszt kilkuset złotych. Dlatego często lepiej wydać na początku trochę więcej, aby w przyszłości mieć spokój i naprawdę zaoszczędzić.

Oczyszczacz do pokoju, a nie do domu

Często popełnianym błędem jest kupowanie oczyszczacza z myślą o całym domu, a nie konkretnym pokoju. Mimo że wydajność urządzenia może wystarczyć na powierzchnię mieszkania, w praktyce nie sprawdzi się to tak dobrze. Między pomieszczeniami wymiana powietrza nie przebiega tak sprawnie, jak się nam wydaje. Dlatego należy wybierać oczyszczacz raczej do konkretnego pokoju niż całego mieszkania. Dobrym pomysłem może być zakup urządzenia do salonu, które na noc będziemy przenosić do sypialni.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro