Obowiązkowe wyposażenie auta w świetle prawa

Wielu kierowców staje przed dylematem, co konkretnie powinno znajdować się w ich pojeździe. Czy polskie prawo w jakiś sposób reguluje podstawowe elementy wyposażenia auta?

Jakub Nieszporek Jakub Nieszporek / 30-04-2015

Trójkąt i gaśnica

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz z zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 roku, w każdym pojeździe poruszającym się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej powinien znajdować się trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica.

Trójkąt ostrzegawczy jest niezbędny w razie wypadku lub awarii pojazdu, aby odpowiednio zabezpieczyć miejsce zatrzymania pojazdu, a co za tym idzie – poinformować innych uczestników ruchu o zagrożeniu na drodze. W momencie kontroli przez funkcjonariuszy policji i stwierdzenia braku tego elementu, grozi nam mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. W przypadku awarii pojazdu i postoju na drodze nieużycietrójkąta ostrzegawczego może spowodować wystawienie mandatu w wysokości 150 złotych.

Podczas sprawdzania lub zakupu tego elementu zwróćmy uwagę, czy posiada on homologację. Jest ona niezbędna, ponieważ produkt homologowany musi posiadać odpowiednią powierzchnię odblaskową, aby ustawiony na drodze był widzialny dla innych uczestników ruchu. Trójkąt ostrzegawczy można nabyć już za 10 złotych.

Drugim obowiązkowym elementem wyposażenia auta jest gaśnica. Jej minimalna wielkość to 1 kilogram. Bardzo ważny jest jej coroczny przegląd, ponieważ tylko on jest w stanie zagwarantować odpowiednie funkcjonowanie w razie potrzeby. Pomimo braku tego zapisu w prawie, rzeczą bardzo ważną jest odpowiednie umieszczenie gaśnicy w aucie w miejscu łatwo dostępnym, aby w razie potrzeby była pod ręką. W przypadku braku gaśnicy w pojeździe policja może ukarać nas mandatem od 20 do nawet 500 złotych. Gaśnicę można nabyć już za 20 złotych.

Co jeszcze warto mieć?

Kompletując wyposażenie samochodu, warto sprawdzić, czy znajduje się w nim apteczka. Nie jest ona obowiązkowa, jednak w kryzysowych sytuacjach może okazać się niezbędna. W odpowiednio wyposażonej apteczce powinniśmy znaleźć: plastry, bandaże, środki dezynfekujące, opaski zaciskowe, koc termiczny, nożyczki oraz ustnik do sztucznego oddychania.

Kolejnym bardzo pomocnym elementem jest kamizelka odblaskowa. W sytuacji, gdy w naszym aucie wystąpi awaria np. opony, podczas jej wymiany warto mieć na sobie kamizelkę. Dzięki niej kierowcy aut szybciej nas dostrzegą.

Dobrym zwyczajem każdego kierowcy jest posiadanie zapasowego kompletu żarówek. Może się on okazać pomocny szczególnie podczas dłuższej podróży w nocy. Pamiętajmy również o takich elementach, jak lewarek, odpowiedni klucz do kół oraz komplet zapasowych bezpieczników. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w aucie znajdowała się latarka i mały kompresor do kół, który możemy podłączyć do zapalniczki w naszym pojeździe.

Przed dłuższą podróżą należy sprawdzić, czy mamy aktualny przegląd gaśnicy i czy znajduje się ona w łatwo dostępnym miejscu; czy zestaw zapasowych żarówek jest w komplecie, a kamizelka odblaskowa nie została przez przypadek wyjęta z naszego auta.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro