Obcy w grach wideo

Obcy w grach wideo

Ridley Scott nakręcił kolejny film w uniwersum „Obcego”. Widzowie spragnieni mrocznych wrażeń po seansie „Alien: Covenant” mogą sięgnąć po jedną z wielu gier wideo, w których pojawia się ten przerażający stwór.

udostępnij

Piotr GrabiecPiotr Grabiec / 14-07-2017

„Alien” w reżyserii Ridleya Scotta to klasyka kina science fiction utrzymana w konwencji horroru. Do dzisiaj przerażający stwór, który przyczynił się do zagłady pasażerów statku Nostromo, potrafi nieźle wystraszyć widzów. Fani, którym mało wrażeń po seansie ostatniej części cyklu, mogą sięgnąć do świata gier wideo i poczuć na własnej skórze, jak to jest być ściganym przez Obcego.

„Alien: Isolation”

Fabuła „Alien: Isolation” koncentruje się wokół córki Ellen Ripley, czyli granej przez Sigourney Weaver głównej bohaterki pierwszych czterech filmów z cyklu „Alien”. Gracz wciela się w młodą dziewczynę, która nie może się pogodzić z tym, że jej matka zaginęła w przestrzeni kosmicznej. W chwili rozpoczęcia gry od jej zniknięcia minęło 15 lat.

Amanda, córka Ellen, również została astronautką. Gra rozpoczyna się w momencie, w którym bohaterka kierowana przez gracza dociera do stacji kosmicznej Sewastopol. Placówka została opuszczona, a Amanda musi odkryć, co było przyczyną jej zniszczenia. Gracz, patrząc na tytuł gry, wie jednak dokładnie, czego się spodziewać. „Alien: Isolation” to survival horror.

Rozgrywka prowadzona jest w perspektywie pierwszoosobowej. Gracz musi odkrywać kolejne pokłady stacji i rozwiązywać proste zagadki logiczne. Podczas rozgrywki cały czas ma się poczucie zagrożenia, a pełzający po stacji Obcy w każdej chwili może wyskoczyć zza winkla i doprowadzić do śmierci bohaterki. Bezpośrednie starcie nie wchodzi w grę, a przez całą grę należy się ukrywać, w czym pomaga wykrywacz ruchu.

Przeczytaj recenzję gry „Alien: Isolation”.

„Aliens: Colonial Marines”

Druga gra osadzona w uniwersum „Obcego” wydana w ostatnich latach to „Aliens: Colonial Marines”. To pierwszoosobowy shooter, który fabularnie osadzony jest po trzeciej części cyklu. Gracz wciela się w żołnierza, któremu została przydzielona misja uratowania bohaterki filmów – Ellen Ripley.

Kampanię w „Aliens: Colonial Marines” można przejść w pojedynkę lub we współpracy z innym graczem w trybie co-op. Podczas rozgrywki gracz odwiedza znane z filmów miejsca i spotyka się z Obcym we wszystkich stadiach jego rozwoju. W grze zaimplementowano także tryb multiplayer.

„Aliens vs. Predator”

Postać Obcego w popkulturze często przeplata się z Predatorem, czyli kosmicznym łowcą. Niekanoniczna z punktu widzenia cyklu „Obcy” historia łącząca obie rasy była opowiadana wielokrotnie – nie tylko w kinie, ale również w grach wideo.

“Aliens vs. Predator” z 2010 roku to strzelanina, w której gracz może wcielić się w jedną z trzech frakcji: Obcego, Predatora lub Żołnierza Marines. Każda z klas postaci ma swoje własne zdolności specjalne.

W kampanii singleplayer gracz poznaje historię z trzech różnych perspektyw, a w trybie wieloosobowym może się również wcielić w przedstawiciela jednej z trzech rywalizujących grup.

Podsumowanie

Marka „Alien” nie została przesadnie wyeksploatowana w grach wideo w porównaniu do wielu innych serii filmowych, które są regularnie adaptowane w formie gier wideo. Na szczęście osoby uwielbiające uniwersum „Obcego” nie zostały pozostawione na lodzie i trafiło im się kilka niezłych pozycji.

Bez dwóch zdań wszyscy fani serii powinni zagrać w „Alien: Isolation”. To nie tylko bardzo dobra gra sama w sobie, ale też świetne uzupełnienie historii opowiadanej w filmach. Pozostałe produkcje też są dobre, ale skupiają się bardziej na mechanice niż historii.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro