Rodzaje rzutek
Dart, czyli popularna gra w rzutki, cieszy się coraz większą popularnością. Oczywiście, jeśli myślimy o rozpoczęciu swojej przygody z tą grą, musimy poznać rodzaje rzutek, tak by jak najlepiej dobrać je…
Ostatnio coraz bardziej popularny staje się survival. Ludzie zapragnęli sprawdzić się w walce o przetrwanie, dlatego jak grzyby po deszczu pojawiły się w sklepach akcesoria do survivalu. Jednym z najważniejszych jest nóż. Bez niego niewiele zdziała się w dziczy. Ale jak go wybrać?
Czas czytania: 4 min
Noże można podzielić ze względu na sposób osadzenia głowni. Wyróżniamy noże typu: full tang, hidden tang i short tang. Full tang to nóż, w którym głownia tworzy z rękojeścią jedną całość. W nożu typu hidden tang głownia przechodzi przez znaczną część rękojeści, ale nie stanowi z nią jednego elementu. Short tang to noże, w których ostrze jest przymocowane do rękojeści. Może być ono wkręcane lub przytwierdzone innym sposobem. Trudno pisać o tym, który nóż jest najlepszy: full tang kosztujący 20 zł nie będzie wcale lepszy od shot tanga za 120 zł.
Głownia to cała część, która wystaje z rękojeści, to na niej znajduje się ostrze noża. Może być stała lub składana do rękojeści. Każdy z tych noży ma swoje plusy i minusy. Składany jest bardziej poręczny, można go nosić w plecaku czy kieszeni bez kabury i łatwiej można go ukryć. Wadą jest mniejsza trwałość, gdyż mechanizm składający może się zepsuć lub zatrzeć. Kolejnym minusem jest możliwość niekontrolowanego otworzenia się np. podczas skoku.
Noży z głownią stałą nie można złożyć. Wymagają one kabury, aby móc je bezpiecznie nosić przy sobie. Olbrzymią zaletą jest ich trwałość. Są znacznie trwalsze niż te składane. Dodatkowo nie mają żadnego elementu, który może się zatrzeć czy rozpaść w czasie użytkowania. Wszystko to sprawia, że są niezawodne. Noże ze stałą głownią są polecane dla osób zajmujących się survivalem, myślistwem czy asg.
Obecnie trwa moda na noże bardziej przypominające maczety, o długich ostrzach. Jednak nie jest to do końca dobry wybór, o ile nie planuje się wyprawy do dżungli lub karczowania lasu. Dla noży składanych optymalną długością ostrza będzie 7,5–10 cm. Dłuższe ostrze nie będzie poręczne, gdyż zwiększy rozmiar noża po złożeniu, a mniejsze może utrudniać wykonanie nawet najprostszych codziennych czynności. Noże ze stałą głownią mają ostrza o długości przynajmniej 15 cm. Oczywiście dostępne są również narzędzia z krótszym ostrzem. Wybór zależy od tego, do czego będzie przeznaczony nóż.
To dzięki rękojeści nóż nie wyślizguje się z ręki, pozwala na precyzyjną i bezpieczną pracę, dlatego przy wyborze noża nie można o niej zapomnieć. Rękojeść powinna być na tyle długa, aby był możliwy swobodny chwyt, czyli musi mieć około 10 cm. Prosta będzie idealna przy nożu uniwersalnym, gdzie zapewni pewny chwyt przy każdej pracy. Rękojeść wykrzywiona, łukowato wygięta sprawdzi się w nożach przeznaczonych do konkretnych działań, np. strugania czy cięcia. Wadą jest ich mniejsza uniwersalność, zaletą zaś – wygodniejszy chwyt.
Głownie noża wykonuje się zazwyczaj ze stali. Zdarzają się noże o głowniach tytanowych, kobaltowych lub ceramicznych, jednak to stal jest najpopularniejsza. Można ją podzielić na nierdzewną i węglową. Stal nierdzewna łatwo się ostrzy i jest wytrzymała. Bardzo rzadko się kruszy. Stal węglowa jest znacznie twardsza, ostrzy się ją ciężej, ale dłużej zachowuje ostrość. Niestety, bardzo trudno jest kupić noże z ostrzem wykonanym ze stali węglowej. Rdzewieje ono tylko nieznacznie szybciej niż stal nierdzewna.
Wybór noży jest olbrzymi. Są lekkie i ciężkie, długie i krótkie, z dodatkowymi funkcjami, masą otworów na głowni i ukrytych schowków. Dla większości mężczyzn wybór noża idealnego to jak dla kobiety wybór butów. Trzeba przeszukać wiele ofert i zobaczyć wiele modeli, aby znaleźć ten wymarzony.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu