Nowe felgi czy może używane? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Nowe felgi czy może używane? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Na naszych drogach coraz częściej spotyka się samochody wyposażone w felgi aluminiowe. Różnorodność modeli, wzorów i marek jest ogromna. Nie jeden kierowca może dostać od tego zawrotu głowy. Nowe alufelgi bywają drogie. I tu pojawia się pytanie – kupić nowe czy używane? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

udostępnij

Artur SzykArtur Szyk / 05-11-2014 / aktualizacja: 22-02-2018

Koła to jedyny element samochodu mający bezpośredni kontakt z drogą. Pamiętajmy, że odpowiadają za wiele parametrów wpływających na bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Felgi mają w tym spory udział, więc podczas ich kupowania kluczowy jest prawidłowy dobór.

Dlaczego warto wybrać nowe felgi aluminiowe?

Decydując się na felgi aluminiowe, musimy pamiętać, że są droższe od popularnych „stalówek”. Dotyczy to zarówno felg nowych, jak i używanych. Zakup nowych felg aluminiowych to bez wątpienia pewność, że felga jest mechaniczne sprawna. Od sprawności felgi zależy nasze, i nie tylko nasze, bezpieczeństwo na drodze. Nowe felgi to również gwarancja, dzięki której, gdy będzie coś nie tak, możemy felgę zwrócić lub wymienić na inną.

Kupując nowe alufelgi, warto zapytać, czy ich producent jest obecny na naszym rynku. Dlaczego? W przypadku uszkodzenia jednej z felg z łatwością będziemy mogli dokupić nową. Sprowadzanie felg z zagranicy może być niemożliwe lub bardzo czasochłonne. To z kolei może unieruchomić nasz samochód na kilka/kilkanaście tygodni.

Przy kupowaniu felg można również poprosić o ich certyfikat jakości. Otrzymują go te felgi, które przeszły badania określone w regulaminie 124 Europejskiej Komisji Gospodarczej.

Przyszły nabywca nowych felg powinien także uważać przy wybieraniu obręczy z Dalekiego Wschodu. Mogą być atrakcyjne cenowo, występować w dziwnych kształtach, ale mają certyfikat przyznany fabryce a nie konkretnemu modelowi obręczy. Należy pamiętać o tym, że jazda na obręczach, których parametry znacznie odbiegają od tych zalecanych przez producenta niesie za sobą ryzyko uszkodzenia zarówno kół, jak i elementów samochodu.

Może lepiej zdecydować się na felgi używane?

A jak wygląda sytuacja z felgami używanymi? Decydując się na kupno używanych felg, musimy być ostrożni. Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy felgi są całe i czy nie ma na nich żadnych pęknięć. Pamiętajmy, że pękniętej felgi nie da się już naprawić.

Należy też sprawdzić, czy na pewno jest okrągła oraz czy nie jest gdzieś uszkodzona. Może się przytrafić, że trafimy na felgi, które tylko pozornie dobrze wyglądają. Warto zapamiętać, że felgę przed zakupem trzeba wyważyć. Jeżeli jest to niemożliwe, oznacza to, że taka obręcz była już naprawiana i lepiej jej nie kupować.

Jeżeli już jesteśmy zdecydowani, by kupić obręcze używane, warto poprosić sprzedawcę o dokument potwierdzający ich legalne pochodzenie. Może to być na przykład rachunek ze sklepu, umowa od poprzedniego właściciela. Dlaczego jest to istotne? Może się bowiem okazać, że nabyte obręcze są kradzione.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup obręczy aluminiowych?

Dużo więcej fabrycznie montowanych felg stalowych w naszych samochodach ma zaledwie kilka niewielkich otworów, które wentylują nasz układ hamulcowy. Zastosowanie obręczy aluminiowych poprawia chłodzenie wielu elementów układu hamulcowego. Jest to związane zarówno z budową felgi, jak i materiałem, z jakiego są wykonane. Dzięki tym czynnikom dużo lepiej odprowadzają ciepło.

Felgi aluminiowe poprawiają cyrkulację powietrza wokół tarcz hamulcowych i bębnów, przyspieszając ich chłodzenie. To z kolei zapewni kierowcy i pasażerom wysoki poziom bezpieczeństwa.To, czy zdecydujemy się na wybór felg nowych, czy używanych, zależy od oceny każdego z nas. Pamiętajmy jednak, że na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać. Proszę tylko pamiętać, że przy ewentualnym wybieraniu felg aluminiowych nie należy kierować się tylko ich wzorem i rozmiarem.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro