Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Nordic walking – jak wybrać właściwy rodzaj kijków

Nordic walking od kilku lat regularnie podbija serca Polaków. Chodzenie z kijkami stało się popularne wśród ludzi w każdym wieku, bez względu na płeć i masę ciała. Jest to doskonały sposób na podtrzymanie aktywności fizycznej, a do uprawiania go nie potrzebujemy masy specjalistycznego sprzętu. Wystarczy wygodna odzież sportowa oraz kije do nordic walking. Zanim jednak przejdziemy do zakupu, warto dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczy na ich temat.

Przemek Harasimiuk
Przemek Harasimiuk  18-09-2015

Czas czytania: 4 min

FacebookTwitter

Nordic walking – jak wybrać właściwy rodzaj kijków

Wybór odpowiednich kijków do nordic walking to kwestia priorytetowa. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników determinujących wybór właściwego sprzętu. Sport ten rozwinął się do tego stopnia, że akcesoria do nordic walkingumożemy znaleźć nawet w supermarketach. Ich jakość z pewnością odbiega od jakości kijków renomowanych marek. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to dyscyplina o charakterze wytrzymałościowym, gdzie kontakt dłoni z kijkami jest dość długi, warto zainwestować w sprzęt jakościowo z wyższej półki.

Wygodny kijek, dobrany indywidualnie do naszych potrzeb, zmniejszy ryzyko urazów. Ograniczy też zakres błędów w technice chodu. Jednak najważniejszą kwestią, o której potencjalni nordic walkerzy nie wiedzą, jest rozróżnianie kijków trekkingowych od nordicwalkingowych. Trekkingowy ekwipunek nie nadaje się do nauki nordic walkingu. Przeznaczony jest do zupełnie innego typu wędrowania, a co najważniejsze, przeszkadza w nauce poprawnej techniki chodu. Niestety, z tymi dwiema jakże różne dyscyplinami wiąże się mnóstwo pomyłek. Aby ich uniknąć, spójrzmy poniżej na charakterystykę kijków.

Rodzaje kijków do nordic walkingu

W sklepach sportowych możemy znaleźć dwa rodzaje kijków. Pierwsze z nich stosowane są zazwyczaj przez doświadczonych amatorów nordic walkingu. Nie można wyregulować ich długości, natomiast trzeba na wstępie dobrać ich rozmiar do wzrostu użytkownika. Producenci stosują własne tabele doboru kijów. Możemy dobrać je również, stosując prosty wzór: wzrost x 0,62 lub wzrost x 0,67.

Dość popularne są kijki regulowane. Są one doskonałym wyborem dla osób rozpoczynających przygodę z nordyckim chodem. Początkującym zaleca się stosowanie kijków krótszych, z którymi łatwiej opanować prawidłową technikę chodu. Wraz ze wzrostem umiejętności będziemy mogli zwiększyć ich długość. Złożone kije mają długość około 80 cm i łatwo je zmieścić w walizce.

Aluminium czy włókna węglowe?

Producenci kijków do nordic walkingu zazwyczaj stosują aluminium lub włókna węglowe. Kije aluminiowe są rozwiązaniem ekonomiczniejszym. Dobrej klasy para kijków waży około 500 gramów. Możemy je kupić w bardzo atrakcyjnej cenie, jednak musimy zdawać sobie sprawę, że wraz z ceną możemy tracić na jakości. Wytrzymałość aluminiowego tworzywa jest zdecydowanie niższa, dlatego decydując się na nie, wybierajmy modele renomowanych marek. Z kolei wersje węglowe są lżejsze, ale także droższe. Nie zawsze jednak korzystanie z lżejszych kijków jest rozwiązaniem korzystnym. Używanie ich w czasie silnego wiatru może okazać się kłopotliwe. Kompromisem w tej kwestii są modele wykonane ze stopu tych dwóch surowców.

Uchwyty i końcówki kijków do nordic walkingu

W odróżnieniu od kijów trekkingowych rączka nordycka pozbawiona jest jakichkolwiek wypukłości. Zazwyczaj jest podłużna i obła, dzięki czemu nie mamy problemów z wyrzuceniem kija do tyłu. Jej bardzo ważnym elementem jestrękawiczka lub zbliżony do niej kształtem pasek. Pozwala on na uwolnienie uchwytu z uścisku i powrót do dłoni bez utraty kontroli nad kijkiem. Większość rączek ma system szybkiego wypięcia, dzięki któremu jesteśmy w stanie jednym kliknięciem odpiąć pasek lub rękawiczkę od kijka. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy szybko sięgnąć po coś do plecaka lub odebrać telefon.

Końcówki w kijach do nordic walkingu (tzw. buciki) amortyzują drgania wytwarzane przez uderzenie w podłoże oraz zwiększają stabilizację w trakcie ćwiczenia. Wykonywane są ze spiekanych stopów węglowych lub stali nierdzewnej. Dla podniesienia komfortu użytkowania często stosuje się gumowe nakładki zwiększające przyczepność do różnego rodzaju nawierzchni.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro