Nieznana witamina K

Nieznana witamina K

autor: Liliana Kozielska, data publikacji: 18-07-2016

Kiedy przeciętny Polak wymienia znane mu witaminy, często omija witaminę K. Zwykle dlatego, że nie pamięta o jej istnieniu. Kiedy zapytamy jeszcze, za co jest odpowiedzialna w organizmie, zapewne odpowie nam milczenie. Witamina K przez wiele lat uważana była jedynie za składnik niezbędny do krzepnięcia krwi. Ostatnie badania przypisują jej jednak znacznie szersze spektrum działania. Przede wszystkim odkryto, że witamina K ma dwie odmiany: K1 i K2. Witamina K1 odpowiada właśnie za znane nam już krzepnięcie krwi, natomiast znaczenie witaminy K2 wykazuje wpływ na wiele innych procesów.

Witamina K2 w walce z osteoporozą

Ciekawym jest, że mieszkańcy Japonii praktycznie nie cierpią na osteoporozę. Pod lupę wzięto menu przeciętnego Japończyka. Oprócz tradycyjnego sushi, zbadano wpływ na organizm popularnej potrawy śniadaniowej zwanej natto, składającej się ze sfermentowanej soi. Okazało się, że zawiera ona dużo witaminy K2, praktycznie nieobecnej w innym pożywieniu. To musiało mieć związek. Zaczęto badać wpływ witaminy K2 na organizm i odkryto jej wielkie znaczenie w jego gospodarce wapniowej. Naukowcy doszli do wniosku, że za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego odpowiada współpraca witaminy K2, witaminy D i wapnia. W Japonii odkryto jeszcze jedną prawidłowość. Tam gdzie natto nie jest powszechne, do złamania szyjki kości udowej dochodzi równie często, jak w Europie. Ma na to wpływ gęstość kości – to ten parametr jest ważny w wytrzymałości kości na złamania.

Co się dzieje z wapniem?

Przyjmujemy w pożywieniu bardzo dużo wapnia. Co więcej, często je suplementujemy sądząc, że w ten sposób wzmocnimy kości. Badając chorych na osteoporozę stwierdzono, że wapnia w ich organizmie jest w sporo, ale nie w kościach, a w tętnicach. Odpowiedzialna jest za to witamina K2, a raczej jej brak. Niedobór wapnia w kościach jest spowodowany przez niedostateczną ilość witaminy K2 w organizmie, przez co białka odpowiedzialne za gospodarkę wapniową nie działają prawidłowo – wapń pozostaje we krwi, zamiast zostać dostarczonym do kości.

Jaka witamina K?

Jak już wspomniano, witamina K ma dwie odmiany K1 i K2. Witamina K1 zawarta głównie w warzywach liściastych, odpowiada w naszym organizmie za krzepliwość krwi i jej działanie nie wykazuje wpływu na gospodarkę wapniową w organizmie, jak ma to miejsce w przypadku witaminy K2. Jak w przypadku każdej witaminy, najlepiej byłoby ją pozyskiwać z naturalnego pożywienia. Witaminę K2 znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego: w mięsie, jajach i maśle. Niestety, do prawdziwie zdrowej żywności mamy coraz mniej dostępu. Warto zatem suplementować witaminę K2.

Witamina K2 ma dwie odmiany, MK4 i MK7. Witamina MK4 jest łatwiej dostępna z pożywienia. Poza natto znajdziemy ją w wątrobie gęsi, twardych serach, żółtkach jaj, kurzej wątróbce, gęsinie i maśle. Niestety witamina K2 MK4 bardzo szybko się rozpada i po godzinie jest jej we krwi już bardzo mało. Witamina K2 MK7 zawarta we wspomnianym natto rozpada się dużo dłużej, a więc na dłużej pozostaje w krwiobiegu. Spożywanie natto byłoby dla nas sporym wyzwaniem smakowym, ale i logistycznym, bo niby skąd mielibyśmy je wziąć? Na szczęście witamina K2 MK7 jest dostępna w formie tabletek, kapsułek i kropli, często w towarzystwie witaminy D3.

Powinniśmy bliżej przyglądać się obecności witaminy K2 w naszym organizmie. W związku z jej udziałem w procesach białkowo-wapniowych, utrzymywanie obecności witaminy K2 we krwi zapobiega powstawaniu wielu groźnych schorzeń. Wspomniano już o osteoporozie. Podobnie jest w przypadku próchnicy zębów i rozwoju szczękoczaszki. Badania wskazują na zbawienny wpływ witaminy K2 na leczenie cukrzycy. Cukrzyca jest chorobą związaną z nieprawidłową gospodarką glukozy w organizmie, podobnie jak choroba Alzheimera, dlatego naukowcy upatrują w witaminie K2 silnego sprzymierzeńca w zapobieganiu tej strasznej chorobie, dotykającej coraz młodsze osoby. W związku z neutralizacją wapnia w tętnicach, witamina K2 przyczynia się do walki z chorobą wieńcową. Również choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy stwardnienie rozsiane są pochodną braku witaminy K2. Naturoterapeuci wskazują także, że witamina K2 powinna być stosowana w zapobieganiu powstawania nowotworów. Warto, by witamina K2 przestała być nieznaną witaminą.