Niezbędny sprzęt zdobywców górskich szczytów – przegląd akcesoriów do wspinaczki górskiej

Lista przedmiotów potrzebnych do wyprawy wysokogórskiej jest bardzo długa. W zależności od uwarunkowań terenu, wysokości szczytu i jego pokrywy każdy miłośnik gór będzie potrzebował innego sprzętu. Jednak niezależnie od tego, gdzie planowana jest wspinaczka, to przedmioty, które będą potrzebne można podzielić na grupy: sprzęt do wspinaczki i asekuracji, spanie i ubranie.

Elżbieta Reimann Elżbieta Reimann / 06-08-2015

Warto znać podstawowe nazwy, by przygotowując się do wyprawy, wiedzieć, co należy mieć ze sobą. Jednak wspinaczka może być bardzo niebezpiecznym sportem, dlatego zawsze, ale to zawsze, przed wyjściem w teren należy przejść bardzo zaawansowane szkolenie, oswoić się ze sprzętem, a także przygotować się psychicznie na takie doświadczenie.

Liny i asekuracja - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Na wyprawie, niezależnie od tego czy są to wysokie góry, lodowce, wielkie ściany czy skałki, zawsze potrzebne są liny - osprzęt niezbędny do wspinaczki i do zapewnienia bezpieczeństwa w przypadku upadku. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje lin statyczne i dynamiczne. Te pierwsze przeznaczone są do wspinaczki tradycyjnej. Wykorzystuje się je do celów komunikacyjnych, jako łącznik pomiędzy kilkoma osobami uczestniczącymi we wspinaczce. Jest to także lina transportowa, służąca do mocowania i podtrzymywania. Ze względu na brak elastyczności i możliwości rozciągania nigdy nie wykorzystuje się jej do asekuracji. Do tego przeznaczony jest drugi rodzaj lin – dynamiczne. Mają one budowę dwuwarstwową, tj. złożony z żył rdzeń, który dodatkowo jest opleciony warstwą ochronnego splotu. Tego rodzaju liny, dzięki swoim właściwościom mają zdolność do pochłaniania energii powstającej w trakcje upadku, dzięki czemu szarpnięcia i przeciążenia są mniej odczuwalne dla osoby się wspinającej.

Wyróżnia się jeszcze liny pojedyncze podwójne, bliźniacze i lodowcowe. Nazwy pochodzą od budowy rdzenia obecnego w linach dynamicznych. Liny wspinaczkowe są dość drogie, ich cena to zawsze kilkaset złotych. Jednak może być to zarówno 200, jak i 800 zł.

Ekwipunek

Poza linami w wyposażeniu każdego wspinacza znajduje się uprząż. To pas wokół bioder, który zabezpiecza w trakcie upadku, a także zmniejsza nacisk na jedną partię ciała. Asekuracja bez uprzęży mogłaby spowodować złamania żeber, a nawet uduszenie. W zasadzie wyróżnia się dwie główne rodzaje uprzęży, tj. biodrowa i piersiowa. Choć tak na prawdę ta druga wersja jest zwykle uzupełnieniem pasa biodrowego i nie nosi się jej samej. Różne modele uprzęży zależą od rodzaju wspinaczki. Bardzo ważna jest też jej waga. Podczas treningu na sztucznej ściance nie potrzebna jest ciężka uprząż ze wzmocnieniem na kręgosłup. Na ściankach nie wisi się tak długo, jak może się to zdarzyć w górach, dlatego wyjeżdżając na wyprawę konieczny jest model gwarantujący jak najlepsze bezpieczeństwo. Przykładowo uprzęże firmy Elderidposiadają regulowane zabezpieczenia na uda niezbędne przy wspinaczce górskiej. Dzięki nim można dopasować na nogach rozmiar opasek, tak, by ciężar ciała rozkładał się równomiernie. Modele tej firmy posiadają także elastyczne uchwyty na sprzęt oraz system Hytrel chroniący taśmę przed ścieraniem. Koszt uprzęży to także kilkaset złotych. Zdarzają się modele podchodzące pod 400 zł, jak na przykład niekgóre modele WeBee, a także takie za 100 zł, np. firmy Mammut. Niestety wspinaczka to nietani sport.

Haki i mocowania

Na mocowania składa się wiele pojedynczych elementów, które w połączeniu tworzą system asekuracji. Przy wspinaczce wysokogórskiej potrzebne są haki do montowania w szczelinach górskich, jednak ze względu na trudność z ich założeniem, wiele osób rezygnuje z nich. Z kolei karabinek, ekspres i ósemka do drobne elementy niezbędne przy zjeżdżaniu i asekuracji. Model firmy FALCON to karabinki d-kształtne z kutego na gorąco aluminium. Posiadają zamek typu k-lock, który ma zapobiegać odczepieniu. Nie niszczy lin i taśm, a jego koszt to mniej więcej 30-40 zł. Decydując się na wspinaczkę alpejską, trzeba wyposażyć się wczekan, który stanowi podparcie i ułatwia utrzymanie równowagi. Dzięki niemu można uniknąć upadku oraz zahamować, gdy już do niego dojdzie. Warto wybieraj najtrwalsze modele z kutego żelaza o ostro zakończonym dziobie. Czekany popularnej firmy Climbing Technologyto koszt ok. 200 zł. Za droższe modele trzeba będzie zapłacić już ok. 400 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro