Niezbędnik kawosza

Miłośnik kawy nie wyobraża sobie dnia bez chwili spędzonej z filiżanką aromatycznego gorącego napoju. Aby móc cieszyć się tym czasem dłużej, warto nabyć akcesoria, które ułatwią przygotowanie naparu i sprawią, że codzienny rytuał będzie jeszcze przyjemniejszy.

Blanka Jarębska Blanka Jarębska  / 17-08-2015

Codzienne wypicie kawy to zwyczaj większości z nas. Aromatyczny napój pozwala nam się rano dobudzić, uczyć się całą noc lub pracować do późna, podnosi ciśnienie, rozjaśnia umysł i... po prostu smakuje! Bez względu na przyczynę trzeba mieć odpowiednie wyposażenie do przyrządzania i spożywania napoju. Absolutne minimum stanowią: słoik kawy, czajnik gorącej wody i ulubiony kubek. Do tego obowiązkowo należy dodać jeszcze cukiernicę i dzbanek na mleko. Im bardziej wyrafinowanymi smakoszami się stajemy, tym więcej potrzebujemy akcesoriów. Dlatego warto wiedzieć, co jeszcze może się przydać.

Przyrządzanie

Najszybszym sposobem przyrządzenia gorącej i aromatycznej kawy jest użycie ekspresu przelewowego lub ciśnieniowego. Jeśli żadnego z nich nie posiadamy, możemy zastąpić jekawiarką. Przeważnie składa się z trzech komór – na wodę, świeżo zmieloną kawę i gotowy napój. Po zapełnieniu dwóch pierwszych stawiamy kawiarkę na kuchence gazowej lub elektrycznej i podgrzewamy do czasu, aż w trzeciej komorze pojawi się czarna, pachnąca kawa. Jeśli zamiast espresso wolimy łagodną latte z pianką, koniecznie powinniśmy się zaopatrzyć w spieniacz do mleka. Najprostszy, zasilany bateriami kupimy już za kilka złotych i z powodzeniem spienimy podgrzane mleko. Chcąc zmniejszyć liczbę koniecznych czynności – zagotowanie mleka, spienienie, przelanie – możemy wybrać kompaktowe urządzenie, które zrobi to wszystko za nas. Aby kawa na długo zachowała swoje właściwości, musimy ją prawidłowo przechowywać. Idealnie nadają się do tego pojemniki do przechowywania kawy ze szczelnym zamknięciem, które zapobiegną jej zawilgoceniu i utracie aromatu.

Serwowanie

Dopełnieniem pieczołowitego przygotowania kawy jest podanie jej w pięknym naczyniu. Jeśli zależy nam na eleganckiej i szykownej oprawie, wybierzmy zestaw filiżanek. Z pewnością przyda się do nich odpowiednio dobrana cukiernica. Koneserom kawy z mlekiem niezbędny jest ponadto dzbanuszek dopasowany do filiżanek. Sprawne przetransportowanie całego zestawu z kuchni do salonu ułatwi nam taca. Ze względu na ogromny wybór kształtów, materiałów i zdobień bez problemu dopasujemy ją do aranżacji wnętrza. Nawet najostrożniejszym zdarza się czasem rozlać kawę podczas mieszania, słodzenia lub nalewania mleka. Chcąc uchronić stół przed odbarwieniami i śladami po gorących naczyniach, warto położyć na nim ozdobne podkładki pod filiżanki. Pijąc kawę w domowym zaciszu, z pewnością zdecydujemy się na kubek, który jest w większości przypadków bardziej pojemny i praktyczny. Gdy nie mamy czasu na wypicie kawy w domu, możemy ją przelać do kubka termicznego i zabrać ze sobą.

Kącik do picia kawy

Dla osób, które chcą połączyć picie kawy z chwilą relaksu, idealnym pomysłem będzie stworzenie kącika kawowego. Z pewnością powinien się w nim znaleźć stolik, na którym swobodnie postawimy tacę ze wszystkimi akcesoriami. Jednak najważniejszymi elementami wyposażenia takiego miejsca będą wygodne fotele, w których gospodarz i zaproszony gość mogą się wygodnie rozsiąść z filiżanką ciepłego napoju. Nastrojowe, przytłumione światło w tym miejscu zapewni stojąca lampa. Z szerokiej oferty z łatwością wybierzemy taką, która stylem i kolorem będzie pasowała do wystroju kącika.

Każdy, dla kogo filiżanka kawy jest nieodłącznym elementem typowego dnia, powinien się zaopatrzyć w akcesoria, które ułatwią jej przygotowywanie i uprzyjemnią picie. Dzięki temu chwila z aromatycznym napojem będzie momentem przyjemności, do której chętnie powracamy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro