Niezbędne programy w automacie do wypieku chleba

Smak i zapach pieczonego chleba zawsze przypomina moje dzieciństwo na wsi u babci. Automat do pieczenia chleba to urządzenie, które powinno znaleźć się w naszej kuchni. Najważniejszym elementem wypiekacza do chleba są jego programy. Zapewniają nam świeże i pachnące pieczywo, upieczone własnoręcznie i pozbawione konserwantów.

Mirosław Górzyński Mirosław Górzyński / 11-08-2015

Program podstawowy

Jest to najczęściej używany program. Jego przeznaczeniem jest wypiek chleba pszennego. Wypiekając chleb na tym programie, możemy stosować różne dodatki, takie jak: ziarna (pestki słonecznika, pestki dyni, sezam) oraz zioła czy inne dodatki (ser żółty, wędliny). Najważniejsze, że możemy wypiekać pieczywo bez soli, a także piec chleb bezglutenowy, który wskazany jest dla osób chorujących na celiaklię. Doskonale nadaje się też do pieczenia ciasta drożdżowego z bakaliami.

Program szybki

Ten program służy do wypieku pieczywa z udziałem dużej ilości mąki pszennej, a znikomej ilości mąki żytniej. Zarobione ciasto szybciej rośnie, a chleb jest lżejszy. Nie próbujmy piec chleba żytniego lub razowego, ponieważ pieczywo będzie niedopieczone.

Program do wypieku jasnego chleba słodkiego

Idealny program do wypieku pieczywa lekkiego z mąki pszennej. Możemy w nim wypiekać bułki maślane oraz ciasta lub ciastka z rodzynkami, czekoladą. Upieczony na tym programie chleb ma chrupiącą skórkę. Program ten zapewnia mieszanie, ugniatanie i pieczenie.

Program krótki

Bardzo szybko przygotujesz swoje ulubione pieczywo. Piekąc chleb na krótkim programie, nie stosujemy dodatków typu ziarna, ponieważ ciasto jest wtedy cięższe i potrzebuje więcej czasu na wyrośnięcie. Przygotowujemy chleby lekkie o wadze 0,75 kg. Program miesza, ugniata ciasto oraz piecze.

Program do pieczenia chleba razowego

Ciasto na chleb razowy jest cięższe od ciasta pszennego. Rośnie wolniej niż ciasto z mąki pszennej. Prezentowany program jest właśnie do tego przeznaczony. Wypiekając chleb wautomacie do chleba i stosując ten program, możemy wykorzystać różne dodatki, na przykład ziarna, pestki czy zioła.

Program do wypieku ciastek

Jego głównym przeznaczeniem jest wypiek pieczywa na bazie proszku do pieczenia. Nie stosujemy drożdży czy zakwasu. Program miesza i wyrabia ciasto oraz je piecze.

Program ciasto

Głównym zadaniem tej opcji jest mieszanie oraz wyrabianie ciasta. Tak przygotowane możemy upiec metodą tradycyjną w piekarniku. Dzięki tej funkcji otrzymamy ciasto na bułki, rogale bądź pizzę. Możemy zrobić zarówno ciasto słodkie, jak również to na makaron, kopytka czy pyzy.

Program pieczenie

Nieodzowna opcja automatu. Przy jej pomocy możemy przedłużyć czas pieczenia. Służy do dopiekania pieczywa oraz ciast. Program nie miesza i nie ugniata ciasta. Musimy je wyrobić w innym programie lub ręcznie. Ciekawostką jest to, że za pomocą tego programu możemy zagęścić powidła.

Program do konfitur

Bardzo przydatna funkcja. Automat do chleba służy nie tylko do wypieku chleba, smacznych bułeczek i ciast, ale może spełniać inne funkcje. Taką funkcją jest właśnie ten program, za pomocą którego przygotujemy pyszne konfitury z owoców, dżemy, powidła. Ważną rzeczą, o jakiej powinniśmy pamiętać, używając tej opcji, jest to, że składniki nie powinny przekroczyć 2/3 objętości urządzenia. Jeżeli przekroczymy objętość, może nastąpić wylanie zawartości i spowodować uszkodzenie sprzętu. Zadaniem tego programu jest mieszanie i gotowanie owoców.

Program tostowy

Z tą opcją uzyskasz swój ulubiony chleb tostowy o cienkiej skórce i puszystej konsystencji. Program wykonuje wszystkie czynności związane z przygotowaniem ciasta oraz jego upieczeniem.

Program do pieczywa białego

Do tego programu używamy mocno zmielonej mąki. Pieczywo, jakie otrzymujemy, jest lekkie, z chrupiącą skórką. Wypiekamy w nim na przykład chleb francuski.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Kupując automat do chleba, powinniśmy wybrać go na miarę naszych potrzeb. Ważnymi elementami, na które należy zwrócić uwagę, są: jego moc, ilość mieszadeł oraz wielkość misy i jej kształt. Funkcje tego urządzenia powinny być sprzężone z timerem. Zapewnią nam dobrze wypieczone pieczywo. Innymi istotnymi opcjamimi tego urządzenia są opóźniony start oraz system podtrzymywania ciepła. Na szczególną uwagę zasługują niedrogie modele: ZELMER BM1000, MOULINEX OW 110131, CAMRY CR 6012 oraz TEFAL PF311E0.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro