Niezawodne środki do samodzielnego oczyszczania klimatyzacji

Niezawodne środki do samodzielnego oczyszczania klimatyzacji

Przykry zapach wydobywający się z nawiewów to znak, że w zakamarkach wentylacji zalęgły się szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Użycie odświeżaczy powietrza lub zapachów samochodowych zatuszuje ten problem, ale nie na długo. Jak usunąć grzyby i bakterie z klimatyzacji? Oto niezawodne środki do czyszczenia i odświeżenia klimatyzacji.

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 16-06-2016 / aktualizacja: 27-11-2019

Czyszczenie i dezynfekcja klimatyzacji – dlaczego to takie ważne?

W nowoczesnych samochodach klimatyzacja jest już codziennością. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę szereg jej zalet. Choć kojarzy się głównie z chłodzeniem wnętrza w upalne dni, ma znacznie więcej zastosowań. Utrzymanie optymalnej temperatury, wynoszącej ok. 21-23 stopnie, jest ważne nie tylko z uwagi na komfort podróżowania, ale i zdolności kognitywne kierowcy. W zbyt wysokiej temperaturze nasze reakcje mogą być opóźnione, a uciążliwe ciepło negatywnie wpływa na skupienie oraz umiejętność oceny sytuacji.

Klimatyzacja dba więc nie tylko o wygodę, ale i bezpieczeństwo podróżujących. W czym jeszcze wspomoże kierowcę? Mniej znaną funkcją klimatyzacji jest osuszanie powietrza. Używając jej jesienią, zimą i wiosną, można w szybki i prosty sposób pozbyć się z wnętrza nadmiaru wilgoci. Przełoży się to na ograniczenie pary wodnej, a zatem wyeliminuje problem zaparowanych szyb. Dodatkowo użytkowanie klimatyzacji spowoduje znacznie mniejszy wzrost spalania niż otwarcie okien.

Te wszystkie zalety mają jednak jeden warunek: klimatyzacja musi być w pełni sprawna i czysta. Mocno zabrudzone układy pełne są grzybów, zarodników i bakterii, które negatywnie wpływają na zdrowie. Są przyczyną chorób układu oddechowego, a także alergii czy astmy. Cały układ powinien być dezynfekowany przynajmniej raz w roku, przed sezonem letnim. Usługa oczyszczania klimatyzacji w profesjonalnym zakładzie to koszt ok. 100 zł. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest samodzielnie oczyszczenie klimatyzacji przy użyciu środków chemicznych dostępnych w Internecie.

Pianki do dezynfekcji klimatyzacji

Główne zanieczyszczenia klimatyzacji znajdują się na parowniku, czyli elemencie oddającym chłód do wnętrza samochodu. W czasie tego procesu przekraczany jest tzw. punkt rosy, co skutkuje skropleniem wilgoci i osadzeniem się jej na żeberkach parownika. Nadmiar wody odprowadzany jest kanałami pod samochód, stąd też plama wody na kostce brukowej w letnie dni nie powinna nas dziwić.

Wysoka wilgotność parownika sprzyja jednak rozwojowi drobnoustrojów, które następnie dostają się do kabiny pasażerskiej. Dostęp do parownika jest utrudniony, gdyż znajduje się on pod podszybiem lub deską rozdzielczą. Jak więc go oczyścić? Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest użycie pianki do dezynfekcji klimatyzacji. Wprowadza się ją za pomocą specjalnej sondy poprzez kanały prowadzące do parownika i aplikuje bezpośrednio na parownik. Dobrej jakości preparaty do klimatyzacji są w stanie w pełni zneutralizować drobnoustroje oraz oczyścić parownik z tłustych i lepkich osadów.

Cena polecanego preparatu do czyszczenia klimatyzacji firmy Wurth to zaledwie ok. 40-45 zł. Jak przekonuje producent, jedna puszka środka wystarczy na odgrzybienie dwóch samochodów.

„Granat” do odgrzybiania i odświeżenia klimatyzacji

Innym typem odgrzybiacza do samochodu są tzw. granaty. To preparaty w sprayu, które umieszcza się w zamkniętym samochodzie z włączoną klimatyzacją na ok. 15 minut. W tym czasie preparat wielokrotnie krąży w obiegu zamkniętym, docierając do zakamarków układu. Działa nie tylko bakteriobójczo, ale również odświeża zapach we wnętrzu auta. Choć jego skuteczność czyszcząca nie jest tak duża, jak w przypadku nakładanej bezpośrednio pianki, jest to idealny środek do regularnego odświeżania klimatyzacji.

„Granat” do czyszczenia nawiewu dostaniemy już za kilkanaście złotych, a opakowanie jest jednorazowe. Preparat samoczynnie rozpyla się we wnętrzu pojazdu – wystarczy zablokować spust, umieścić puszkę w miejscu wskazanym przez producenta, a następnie zamknąć samochód. Popularne preparaty w sprayu to m.in. K2 Klima Fresh (12 zł), Autoland Pro-klim (10 zł), Valeo Clim Spray (30 zł) czy Liqui Moly Klima Fresh (40 zł).

Odgrzybianie klimatyzacji ozonatorem

Zamiast środków chemicznych możemy użyć generatora ozonu. Ceny ozonatorów do użytku domowego wahają się od ok. 150 zł do 500 zł, ale warto pamiętać, że to jednorazowy wydatek, a urządzenie posłuży nam wiele razy. Skuteczny generator powinien wytworzyć w ciągu godziny minimum 7-10 g ozonu. Ozon jest gazem działającym silnie utleniająco, więc doskonale poradzi sobie z pleśnią, grzybami i bakteriami. Uwaga! Podczas pracy ozonatora nie wolno przebywać we wnętrzu pojazdu. Po półgodzinnym ozonowaniu należy wywietrzyć auto, a resztki ozonu ulegną szybkiemu rozpadowi.

Odświeżacze do nawiewów

Preparaty do odświeżania nawiewów przypominają nieco te do odgrzybiania, jednak ich główną funkcją jest neutralizacja zapachów. Wprowadza się je za pomocą rurki do nawiewów, gdzie rozpuszczają zabrudzenia oraz odświeżają kanały wentylacyjne. Mogą mieć formę pianki lub aerozolu. Szczególnie przydatne są w samochodach bez filtra kabinowego, w których kanały wentylacyjne mocno narażone są na zabrudzenia kurzem, piaskiem czy zanieczyszczeniami roślinnymi.

Wymiana filtra kabinowego

Przed samodzielnym odgrzybieniem klimatyzacji koniecznie wyjmijmy filtr kabinowy. Przy okazji warto sprawdzić jego stan. Jeśli jest wyraźnie zabrudzony, najlepiej od razu wymienić element na nowy. Wybierając wkład z filtrem węglowym, oczyścimy powietrze nie tylko z kurzu i pyłków, ale i z przykrych zapachów.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro