Niewidzialna wycieraczka – test wybranych preparatów

Czy jest sens kupować coś, czego nie widać? Zdecydowanie tak, niewidzialne wycieraczki docenimy szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy szyby samochodu szybko pokrywają się grubą warstwą brudu.

Marcin Kamiński Marcin Kamiński / 20-12-2017

Kurz, błoto czy śnieg – to właśnie one najczęściej osadzają się w postaci brudnych plam na szybach samochodowych. Tradycyjne gumowe wycieraczki nie zawsze radzą sobie z poprawą widoczności. Aby znacząco ograniczyć użycie tradycyjnych wycieraczek i umożliwić spływanie wody z powierzchni szyby, wystarczy zastosować wycieraczkę, której nie widać.

szyba przed uzyciem niewidzialnej wycieraczki

Niewidzialna wycieraczka to specjalny preparat nakładany na szklane powierzchnie. Tworzy powłokę o właściwościach hydrofobowych, dzięki której krople są „wypychane” i spływają z szyby pod wpływem pędu powietrza. Jadąc co najmniej kilkadziesiąt kilometrów na godzinę, w zasadzie nie ma potrzeby w ogóle używać wycieraczek – deszcz sam będzie spływał z szyby, zamiast osiadać na niej. Po zastosowaniu niewidzialnej wycieraczki nie tylko poprawia się widoczność, lecz także szyba na całej swojej powierzchni będzie zauważalnie bardziej odporna na brudzenie. Prawda, że widać różnicę?

szyba po nalozeniu niewidzialnej wycieraczki

Niewidzialną wycieraczkę można nałożyć na szybę z przodu samochodu, a także szyby boczne i tylną – szczególnie jeśli auto nie jest wyposażone w tym miejscu w tradycyjną wycieraczkę. Można nią również pokryć boczne lusterka czy reflektory, aby poprawić ich skuteczność i na dłuższy czas zabezpieczyć klosze przed brudzeniem.

Technika nakładania niewidzialnej wycieraczki

Niewidzialne wycieraczki dostępne są w rożnych formach, począwszy od wygodnych, ale nieco mniej skutecznych ściereczek nasączonych preparatem, poprzez proste w użyciu sztyfty, aż po formę w sprayu czy płynie, który nakładamy przy użyciu delikatnej szmatki lub płatka kosmetycznego.

Nakładanie niewidzialnej wycieraczki trzeba rozpocząć od przygotowania powierzchni. Szybę należy dokładnie oczyścić i odtłuścić oraz pozbyć się wosku, który często jest nakładany, gdy korzystamy z myjni. Dzięki temu zaaplikowana powłoka nie będzie powodowała refleksów świetlnych i przez długi czas utrzyma się na szkle.

Po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu szyby przechodzimy do aplikacji niewidzialnej wycieraczki. Nakładanie przeprowadzamy na małym fragmencie szyby – wielkości ok. 20 x 20 cm. Niezależnie od tego, czy jest ona w formie chusteczek, płynu, sprayu czy sztyftu, po dokładnym rozprowadzeniu kolistymi ruchami trzeba poczekać, aż preparat wyschnie. Łatwo to poznać po białym nalocie, który utworzy się na całej powierzchni szyby.

nakladanie niewidzialnej wycieraczki

Wówczas przechodzimy do polerowania za pomocą miękkiej, czystej i suchej mikrofibry. W przypadku niektórych preparatów czynność nakładania należy powtórzyć zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.

polerowanie

Produkt do 10 zł

Najtańsze preparaty kosztują nie więcej niż 10 zł. Doskonałym przykładem są produkty marki K2 – dostępne w formie płynu lub sprayu.

Specjalna nanocząsteczkowo-hydrofobowa warstwa niewidzialnej wycieraczki K2 zapewnia szybkie odprowadzanie wody z szyb w trakcie jazdy powyżej prędkości 55 km/h. Dodatkową korzyścią jest zabezpieczenie szyby przed osiadaniem kurzu i innego rodzaju zanieczyszczeń drogowych. Zimą preparat ułatwia oczyszczanie szyb ze śniegu i lodu. Specyfik z powodzeniem działa również na kloszach reflektorów.

Preparat K2 ma dobrą skuteczność, ale mniejszą trwałość niż droższe specyfiki. Polecany szczególnie tym, którzy chcą po raz pierwszy przetestować niewidzialną wycieraczkę, przekonać się o jej działaniu. To również dobra metoda na łatwiejsze usuwanie z szyby śladów po owadach – dla tych kierowców, którzy często pokonują dłuższe trasy.

Radzę unikać niewidzialnej wycieraczki K2 w sprayu – wydawałoby się, że będzie ona łatwiejsza do nakładania, jednak w praktyce okazało się, że sporo preparatu marnujemy, szczególnie podczas nakładania przy wietrznej pogodzie. Wersja w płynie wymaga nieco więcej pracy przy aplikacji, ale finalnie daje lepszy efekt. Dokładniejsze nałożenie preparatu w płynie skutkuje lepszym odprowadzaniem wody z całej powierzchni szyby w trakcie jazdy.

Do 20 złotych

W cenie ok. 20 zł można kupić niezwykle popularny preparat Rain Repellent amerykańskiej marki RainX, obecnej na rynku od ponad 40 lat.

rain x

Jak zapewnia producent, niewidzialna wycieraczka RainX Rain Repellent poprawia widoczność nawet przy trudnych warunkach atmosferycznych, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo. Odpowiednio wczesne dostrzeżenie zbliżających się obiektów może pomóc uniknąć kolizji lub wypadku, gdyż przy prędkości 100 km/h zaledwie sekunda pozwoli zatrzymać się aż 28 m wcześniej.

Marka RainX oferuje również preparat 2w1, będący połączeniem płynu do mycia szyb i niewidzialnej wycieraczki.

Cóż, główną zaletą RainX Rain Repellent jest jego bardzo dobra dostępność – na stacjach benzynowych czy w sklepach wielkopowierzchniowych. Jakość preparatu jest również supermarketowa i po aplikacji niewidzialna wycieraczka spisuje się zauważalnie gorzej niż specyfiki kosztujące dodatkowe kilkadziesiąt złotych. Głównie chodzi tutaj o prędkość, do jakiej musimy rozpędzić samochód, aby niewidzialna wycieraczka skutecznie odprowadzała wodę – droższe preparaty działają przy prędkości 10-15 km/h niższej, niż RainX Rain Repellent.

Jeśli zdecydujecie się na nałożenie RainX Rain Repellent, warto dbać o czystość szyby. Regularne mycie szyby wilgotną mikrofibrą (ewentualnie z dodatkiem delikatnego detergentu) wydłuża żywotność niewidzialnej wycieraczki.

Około 50 zł

W cenie od 50 zł można kupić produkt wysokiej jakości, np. 4nano Premium Vision. Jest to powłoka kwarcowa do zabezpieczenia szyb samochodowych. Preparat ma wiele zalet – zapewnia efekt niewidzialnej wycieraczki, poprawia bezpieczeństwo i widoczność, ułatwia usuwanie owadów, a także gwarantuje oszczędność płynu do spryskiwaczy i gumowych piór wycieraczek. W praktyce niewidzialna wycieraczka 4nano Premium Vision powoduje spływanie kropli deszczu pod naporem powierza powyżej prędkości 60 km/h.

preparat 4 nano

Trwałość niewidzialnej wycieraczki 4nano Premium Vision jest bardzo duża, wynosi ponad 12 miesięcy. W nieco niższej cenie możemy nabyć niewidzialną wycieraczkę 4nano Clear Vision, która na szybie samochodu utrzyma się 6 miesięcy.

Ja z niewidzialną wycieraczką 4nano Premium Vision przejechałem w 3 miesiące przeszło 2000 kilometrów i nadal nie zauważam żadnych oznak wskazujących na to, że nałożona na szybę powłoka zaczyna gorzej odprowadzać wodę. Dlatego naprawdę polecam ten preparat.

Powyżej 100 zł

Skoro w sprzedaży są niewidzialne wycieraczki w cenie 10, 20 czy 50 zł, pojawia się pytanie, czy warto wydać na taki preparat ponad 100 zł?

Dysponując takim budżetem, możemy kupić produkt o najlepszych parametrach, a także liczyć na to, że wraz z nim otrzymamy dodatkowe kosmetyki lub przedmioty, które ułatwią jego nakładanie. Doskonałym przykładem jest zestaw Ultra Glaco + Glaco Glass Compound Roll On renomowanej japońskiej firmy Soft99.

ultra glaco

Niewidzialna wycieraczka Soft99 Ultra Glaco ma wiele zalet. Wygodna forma sztyftu pozwala na szybkie i łatwe pokrycie całej szyby. Preparat jest skuteczny już od 45 km/h, podczas gdy tańsze odpowiedniki do poprawnego działania wymagają rozpędzenia auta do 55 km/h lub więcej. Ma to kluczowe znaczenie szczególnie w terenie zabudowanym, gdzie obowiązują ostre limity prędkości. Niewidzialna wycieraczka marki Soft99 utrzyma się na szybie ponad 12 miesięcy. Tanie niewidzialne wycieraczki czasami wykazują trwałość zaledwie do 3 miesięcy. Droższy produkt jest więc znacznie rzadziej używany.

Soft99 Ultra Glaco można kupić w zestawie z Soft99 Glaco Glass Compound Roll On, który pozwoli doskonale przygotować powierzchnię przed naniesieniem niewidzialnej wycieraczki. Łącząc czyszczącą siłę małych, twardych cząsteczek i dużych, delikatnych cząsteczek, jest w stanie z łatwością pozbyć się nawet najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń ze szklanych powierzchni.

Niewidzialna wycieraczka Soft99 Ultra Glaco to idealny wybór dla tych, którzy są zakochani w swoim samochodzie i serwują mu najwyższej jakości kosmetyki. Niewidzialna wycieraczka prosto z Japonii będzie doskonałym uzupełnieniem wysokiej jakości wosku czy powłoki ceramicznej nakładanej na karoserię samochodu. Ze względu na atrakcyjne opakowanie i ciekawą formę podania produkty Soft99 to także ciekawy prezent dla bliskiej osoby, dla której auto jest nie tylko środkiem lokomocji.

Soft99 Ultra Glaco to zdecydowanie najłatwiejsza w użyciu niewidzialna wycieraczka w tym zestawieniu.

Niewidzialna wycieraczka – jaką wybrać?

Przekrój produktów jest ogromny. Każdy preparat działa podobnie, ale różni się trwałością i skutecznością. W zależności od potrzeb i budżetu można kupić produkt, który utrzyma się na szybie od 3 do nawet 12 miesięcy. Istotną kwestią przy wyborze niewidzialnej wycieraczki powinny być też forma i łatwość aplikacji – do wyboru są nasączane chusteczki, spraye, sztyfty i płyny. Najlepiej unikać mało skutecznych ściereczek i spray'u, przez który sporo preparatu się po prostu marnuje. Najlepiej będzie wybrać płyn lub sztyft, które są zdecydowanie łatwiejsze w użyciu.

Jedno jest pewne – niewidzialną wycieraczkę warto nałożyć na szyby samochodu, szczególnie jesienią i zimą.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro