Niedrogi telewizor 4K – najtańsze modele o przekątnej co najmniej 50 cali

Niedrogi telewizor 4K – najtańsze modele o przekątnej co najmniej 50 cali

Telewizor 4K brzmi niemal dumnie. Cztery razy wyższa rozdzielczość w porównaniu do Full HD robi wrażenie. Tymczasem taki model wcale nie musi kosztować majątku. Dzisiaj 4K Ultra HD stało się już standardem. Jakie są najtańsze telewizory tego typu?

udostępnij

Damian JaroszewskiDamian Jaroszewski / 08-05-2019

Dla niektórych 4K może wydawać się technologią nową, która dopiero wchodzi na tzw. salony. Nic z tych rzeczy. Telewizory o takiej rozdzielczości dostępne są już od kilku lat i dzisiaj są standardem, od którego nie ma już ucieczki. Co więcej, mamy dostęp do coraz większej ilości treści w 4K. Dzisiaj oferują to już nie tylko filmy Blu-ray 4K, ale też serwisy streamingowe, konsole do gier i komputery, a coraz częściej też telewizja. Dlatego warto kupić telewizor Ultra HD o przekątnej przynajmniej 50 cali, bo dopiero przy takim rozmiarze rozdzielczość pokazuje prawdziwy pazur. Oto kilka najtańszych propozycji.

Manta 50LUA58L

Manta 50LUA58L to chyba najtańszy w tym momencie telewizor 4K na rynku, którego rozdzielczość wynosi przynajmniej 50 cali. Można go kupić w cenie już zaledwie 1300 zł, co wydaje się nie lada okazją. W zamian otrzymamy urządzenie wyposażone w system Android TV, który pozwala na instalowanie aplikacji z oficjalnego sklepu Google Play. Oznacza to między innymi dostęp do Netflixa, HBO Go czy też Amazon Prime Video. Producent zadbał również o złącza USB, do których można podłączyć dysk zewnętrzny, oraz bezprzewodową łączność WiFi, dzięki której urządzenie może łączyć się z internetem. Jeśli chodzi o aspekty bardziej techniczne, to telewizor ma ekran o przekątnej 50 cali i rozdzielczości 4K Ultra HD (3840 x 2160 pikseli), dwa złącza HDMI, dwa USB i wymiary 112,9 x 71,3 x 26 cm. Odświeżanie obrazu wynosi 50 Hz. Maksymalna jasność to 200 cd/m2, a kontrast statyczny to 4000:1. W razie potrzeby telewizor można powiesić na ścianie dzięki standardowi VESA 400 x 200.

LG 50UK6300

Okazuje się, że niewiele więcej – bo zaledwie 1500 zł – przyjdzie nam zapłacić za telewizor 4K dużo znanej marki, od której wiele osób ma prawdopodobnie dużo większe zaufanie niż do Manty. Mowa o modelu LG 50KU6300. Urządzenie również ma 50-calowy ekran o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. W porównaniu z pierwszym z wymienionych modeli mamy do czynienia z matrycą o odświeżaniu 100 Hz, która ma ogromne znaczenie w momencie oglądania dynamicznych scen, np. w sportach. Co prawda nie otrzymamy tutaj Android TV, ale LG przygotowało własny i prawdopodobnie lepszy system Smart TV w postaci WebOS 4.0. On również pozwala na zainstalowanie aplikacji do Netflixa czy YouTube’a. Telewizor wyposażony jest w trzy złącza HDMI, dwa USB, a także WiFi oraz DLNA. Dużym plusem jest obsługa HDR10 i HLG (Hybrid Log-Gamma), czyli dwóch standardów szerokiego zakresu tonalnego. Co prawda efekt jeszcze nie powala na kolana, ale i tak jest lepszy niż przy standardowym obrazie.

Thomson 50UD6306

Thomson 50UD6306 to kolejna propozycja telewizora 4K w cenie poniżej 2000 zł. Tutaj również otrzymujemy model o przekątnej 50 cali. Wyposażenie tego urządzenia jest raczej standardowe i pokrywa się z tym, co znajdziemy w pozostałych modelach. Oznacza to między innymi zastosowanie trzech portów HDMI i dwóch USB. Maksymalna jasność ekranu wynosi 310 cd/m2. Producent chwali się też zastosowaniem 10-bitowego panelu. Thomson opracował też własny system SmartTV.3, który może nie jest tak rozbudowany jak Android TV lub WebOS, ale daje dostęp do podstawowych i zarazem najważniejszych aplikacji. Maksymalny pobór mocy, według parametrów producenta, to 120 W, a średnie roczne zużycie energii wynosi 104 kWh. Ceny zaczynają się już od około 1450 zł.

Samsung UE50NU7092

Tani telewizor 4K przygotowała również firma Samsung. Model Samsung UE50NU7092, co można wywnioskować już z samego oznaczenia, wyposażony jest w ekran o przekątnej 50 cali. Oczywiście jest to konstrukcja Ultra HD, co oznacza obsługę rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Jedną z największych zalet telewizorów koreańskiego producenta jest system Smart TV, oparty o oprogramowanie Tizen 4.0. Jest to prawdopodobnie najlepszy i najbardziej rozbudowany system tego typu dostępny w dzisiejszych telewizorach, który pozwala na instalowanie wielu aplikacji. Oprócz tego urządzenie oferuje obsługę HDR10+ i HLG. Za wadę można uznać niewielką liczbę złączy, bowiem Samsung przygotował tylko dwa HDMI i jedno USB. Za ten model trzeba zapłacić około 1600 zł.

Toshiba 55T6863DG

Ostatnia propozycja to Toshiba 55TG6863DG. Za ten telewizor zapłacimy mniej więcej 1800 zł. W zamian otrzymamy jedyny w tym zestawieniu model z ekranem o przekątnej 55 cali. Może się wydawać, że zaledwie 5 cali, czyli prawie 13 cm, nie zrobi wielkiej różnicy, ale w praktyce jest to bardzo zauważalne. Urządzenie oferuje trzy złącza HDMI i dwa USB. O wysokiej jakości dźwięk zadbała firma Onkyo, która powinna być dobrze znana audiofilom. Telewizor obsługuje HDMI10, HLG, a także Dolby Vision HDR. Nie brakuje też systemu Smart TV, w tym przypadku autorskiego o nazwie Toshiba Smart Portal. Podobnie jak w przypadku Thomsona może nie jest to najlepsze oprogramowanie tego typu, ale daje dostęp do najważniejszych aplikacji, a przecież to jest najważniejsze.

Telewizory 4K już przestały kosztować kilka tysięcy złotych. Podstawowe modele, co widać po powyższej liście, można już kupić za kwotę około 1500 zł. Taka rozdzielczość to już dzisiaj standard i nie ma co od tego uciekać. Już wkrótce na sklepowych półkach powinny zagości pierwsze modele 8K.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro