Niedrogi kombinezon motocyklowy, który zapewni bezpieczeństwo w każdej sytuacji

W garderobie motocyklowej niemal zawsze jakość sprzętu rośnie wraz z jego kosztem. Czy możliwe jest zatem znalezienie dobrego i bezpiecznego kombinezonu w rozsądnej cenie?

Jan Jarosiewicz Jan Jarosiewicz / 13-08-2015

Dlaczego kombinezon jest motocykliście niezbędny?

Na tak postawione pytanie odpowiedź może być tylko jedna: bo zapewnia bezpieczeństwo kierowcy w czasie jazdy. Motocykl nie ma stalowej obudowy chroniącej kierowcę i szeregu dodatkowych systemów wspomagających. Jedynym elementem, który może zabezpieczyć go przed uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet utratą życia jest jego własna garderoba. Dlatego właśnie oszczędności przy jej zakupie (a szczególnie w kontekście kombinezonu oraz kasku) są niewskazane. Pamiętaj także o tym, że nawet niedrogi kombinezon powinien ci posłużyć przez co najmniej kilka sezonów. Produkty tego rodzaju wykonywane są albo z dobrych, albo z bardzo dobrych materiałów, przez co wyróżniają się doskonałą trwałością oraz odpornością na zniszczenia.

Kombinezon jednoczęściowy czy dwuczęściowy?

To podstawowe pytanie, jakie należy sobie zadać przed rozpoczęciem poszukiwań bezpiecznego kombinezonu. Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i słabe strony. Największą zaletą kombinezonów jednoczęściowych jest wysoka ochrona użytkownika. Posiadają one dużą ilość trwałych protektorów, które zabezpieczają newralgiczne i czułe punkty. Sporym atutem jest także idealne dopasowanie spodni do górnej części dzięki ich połączeniu – żaden kombinezon dwuczęściowy nie będzie przylegał w aż takim stopniu. Kombinezony jednoczęściowe wspaniale również wyglądają. Doskonale pasują do wizerunku motocyklisty, dodając mu powagi i profesjonalizmu. Minusy takiego rozwiązania są dwa. Po pierwsze, kombinezony jednoczęściowe są droższe, porównywalne modele mogą kosztować nawet o kilkaset złotych więcej w wersji jednolitej. Druga wada to niestety dosyć problematyczne zakładanie i zdejmowanie. Szczególnie kłopotliwe może się to okazać w przypadku nagłej konieczności skorzystania z toalety, choć producenci i temu wychodzą naprzeciw, oferując coraz więcej modeli z rozporkami.

Kombinezony dwuczęściowe są pod wieloma względami przeciwieństwem jednoczęściowych odpowiedników. Ich zaletą jest przede wszystkim niższa cena, co biorąc pod uwagę ograniczony budżet, może okazać się kluczowym czynnikiem decyzyjnym. Są także łatwiejsze do założenia oraz późniejszego zdjęcia. To bardzo praktyczne ułatwienie szczególnie w upalne dni, gdy po zejściu z motocykla możesz swobodnie zdjąć kurtkę. Uniformy tego rodzaju zapewniają bezpieczeństwo kierowcy w trakcie kolizji, lecz nie aż w takim stopniu, jak w przypadku kombinezonów jednoczęściowych.

Jakie zabezpieczenia powinien posiadać kombinezon?

Najlepiej sprawdza się prosta zasada: im więcej, tym lepiej. Duża ilość wzmocnionych powierzchni posiadających uwypuklenia z wysokiej jakości materiałów zwiększa twoje bezpieczeństwo w przypadku upadku z motocykla lub stłuczki. Najważniejszą częścią ochronną każdego kombinezonu są zabezpieczenia zlokalizowane na plecach. Mają one chronić kręgosłup przed urazami, a także zapobiegać nadmiernemu wygięciu głowy w tył w czasie upadku. Za zabezpieczenie pleców odpowiada popularnie nazywany przez motocyklistów „żółw”, przypominający wyglądem niewielką skorupę, grzebień lub garb. To nic innego jak wszyte w konstrukcję i odpowiednio wyprofilowane materiały ochronne, takie jak karbon, kevlar czy włókna szklane lub węglowe. W kombinezonach dwuczęściowych zwykle zastąpione są one zgrubieniami tańszych materiałów, które wpływają również na niższą cenę całkowitą produktu.

Oprócz tego bardzo ważne są zabezpieczenia takich okolic jak ramiona, łokcie i kolana. To zwykle te stawy jako pierwsze mają kontakt z podłożem w czasie zdarzenia drogowego, w związku z czym właśnie im należy się szczególna ochrona.

Czym jeszcze sugerować się podczas poszukiwań?

Kluczowy oczywiście jest optymalny rozmiar. Kombinezon powinien bardzo ściśle przylegać do ciała, nie może przy tym jednak krępować ruchów, co wiązałoby się z utrudnionym prowadzeniem motocykla. Pamiętaj także, iż garderoba motocyklowa przystosowana jest do przebywania w pozycji siedzącej. Dlatego też w czasie stania lub chodzenia możesz odczuwać pewien dyskomfort, który nie będzie jednak wynikiem niewłaściwego dopasowania parametrów.

Jaką decyzję finalnie podjąć?

Wszystko ogranicza się w zasadzie do budżetu. Jeśli szukasz niedrogiego kombinezonu, lepszym rozwiązaniem powinien być zakup kurtki i spodni osobno, więcej funduszy pochłonie kombinezon jednoczęściowy, który zapewni ci jednak większe bezpieczeństwo. Im więcej czasu spędzisz na poszukiwaniach, tym większą masz szansę na znalezienie prawdziwej perełki w przystępnej cenie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro