Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Nie tylko wpław – na czym pływać podczas wakacji?

Pływanie to jedna z największych przyjemności latem. Jeszcze większą frajdą jest pływanie na wodnych „pojazdach” – pontonach, materacach, łódkach... Co warto zabrać nad jezioro lub morze? Zachęcamy do wakacyjnego przeglądu tego, co bezpiecznie uniesie nas na powierzchni wody!

Emilia Seweryn
Emilia Seweryn 06-07-2015

Czas czytania: 7 min

FacebookTwitter

Nie tylko wpław – na czym pływać podczas wakacji?

Są niezbędne na wyprawy turystyczne lub rekreacyjne. Potrafią umilić odpoczynek nad wodą i pływanie rekreacyjne z rodziną i znajomymi. Materace, łódki, pontony – jakie wybrać, by pobyt nad wodą był udany?

Pontony

Kupując ponton, na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: do jakiego celu ma on służyć? Jeżeli interesuje nas typowy odpoczynek na wodzie, pływanie rekreacyjne z rodziną i znajomymi, trzeba dobrać ponton do liczby osób nim pływających. W celach rekreacyjnych odpowiednie będą pontony super light (lekkie).

Wybierajmy jasne kolory, które tak szybko nie nagrzewają się na słońcu. Jeśli ma spełniać funkcję typowo rekreacyjną, wystarczy ponton dwuosobowy – np. znanej marki Bestway. W jednoosobowym możemy mieć trudności, by rozprostować nogi. Dobrze, by ponton był kilkukomorowy (podłoga, główna komora i komora asekuracyjna). Wśród pasjonatów wypoczynku nad wodą popularne są modele Seahawk.

Wygodnym rozwiązaniem jest model z wiosłami (pontony z wiosłami). Jeśli planujemy szybciej lub dalej wypływać, dobrym wyborem jest ponton z silnikiem. Przy okazji warto wiedzieć, że ponton z silnikiem zaburtowym (elektrycznym lub spalinowym) do 13 KM nie wymaga od nas posiadania zezwolenia na pływanie.

Wypływając „na szerokie wody”, warto mieć ze sobą pompkę, gdyż pamiętajmy, że ponton w słoneczny letni dzień narażony jest na nagrzewanie się, a tym samym zwiększenie ciśnienia powietrza w pontonie. Po całym dniu na słońcu wpłynięcie w zacienioną zatoczkę może spowodować spadek ciśnienia. Natomiast po nagrzaniu się pontonu musimy pilnować, by ciśnienie nie było za wysokie. W pierwszym przypadku wystarczy lekko dopompować ponton, a w drugim spuścić nieco powietrza.

Materiał, z którego ponton został wykonany, powinien być dwuwarstwowy, z siatką wtopioną w materiał lub z gumy. Warto, by dookoła pontonu zamontowana była linka pomocnicza (gdy w trakcie pływania na materacu przyjdzie nam ochota na zrobienie nura do wody, linka pomoże nam się wspiąć z powrotem do pontonu), a z przodu uchwyt do wyciągania pontonu na brzeg.

Niezbędne w pontonie:

  • zestaw naprawczy (elastyczny klej wodoodporny, taśma izolacyjna materiałowa, łatki, a przy zaworach bostońskich – taśma uszczelniająca działająca na zasadzie pakuły). W ofercie znajdziemy też pontony mające na wyposażeniu zestaw naprawczy,
  • dodatkowy, kilkumetrowy sznurek do przymocowania pontonu do kładki; woreczek strunowy do kluczyków od samochodu, telefonu itp.,
  • kapok, kamizelka ratunkowa dla pełnego bezpieczeństwa, np. w razie wywrotki,
  • pompka – sporo modeli jest wyposażonych w pompkę (pontony z pompką). Nie musimy jej mieć w środku pontonu – wystarczy zaczepić ją np. od strony rufy o sznurek, który znajduje się dookoła pontonu,
  • klapki – buty są za ciężkie, a warto założyć coś na stopy,
  • jedzenie i picie – wyprawy pontonem zwykle są dłuższe niż materacem, warto więc zabezpieczyć się przed pragnieniem i głodem.

Dmuchane materace plażowe i fotele do pływania

Panie, które lubią opalać się na brąz, z pewnością lubią wszelkiego typu materace i dmuchane fotele. Posiadają one miejsce na zimny napój, są wygodne i pozwalają na opalanie się podczas pływania na wodze.Materac ma wiele zastosowań: możemy go rozłożyć na gorącym piasku i cieszyć się słońcem bądź opalać się, wygodnie pływając na wodzie. Dmuchana komora do leżenia i do tego dmuchana poduszka z pewnością każdego z nas utrzymają na wodzie! Wybór materaców jest ogromny – znajdziemy materace różnej wielkości, profilowane, z oparciem i bez.

Materace do pływania zwykle są przezroczyste i wykonane z tworzywa sztucznego lub gumy. Warto wiedzieć, że materac dłużej posłuży nam w basenie lub nad jeziorem niż nad morzem, gdyż słona woda może osłabiać materiał, z którego jest on wykonany. Możemy też poszukać welurowego materaca, na którym również można pływać, a który może posłużyć także do leżenia na trawie czy spania w namiocie. Te materace są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Dobrze, by materac nie był zupełnie płaski – na wygodę użytkowania z pewnością wpłynie dmuchana poduszka, na której można oprzeć głowę, dryfując beztrosko po tafli jeziora.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca?

  • na mocny materiał poszycia oraz jego odporność na promieniowanie UV,
  • wysokość materaca – im grubszy materac, tym trudniej będzie się na niego wdrapać z wody,
  • na pewno przydatna będzie linka pomocnicza,
  • warto też sprawdzić, do jakiego obciążenia przystosowany jest materac.

Łódki

Jeśli pontony i materace wydają nam się za mało wywrotne, może pomyśleć nad zakupem łodzi wiosłowej. Zakup łodzi wiosłowej – z uwagi na wyższe koszty – to dość poważna sprawa, dlatego warto dokładnie przemyśleć wszelkie warianty. W końcu to nie jest zakup na jeden sezon. Jak znaleźć tę jedyną łódź: bezpieczną, wygodną, piękną i wykonaną zgodnie z zasadami sztuki szkutniczej?

Jeśli łódka będzie używana kilka razy, warto wybrać łódź drewnianą. Będzie łatwa do utrzymania w czystości. Tańszym rozwiązaniem jest łódka wykonana z laminatów. Zalety tego materiału to, oprócz niższej ceny, waga i łatwość w utrzymaniu. Jeśli będziemy z tej łodzi korzystać sami na małym akwenie, to warto wybrać laminat jednopłaszczyznowy (łódź będzie lżejsza). Natomiast przy większych jeziorach i korzystaniu np. przez dwie osoby poszukajmy dwupłaszczyznowej warstwy laminatu (łódź będzie cięższa, ale stabilniejsza).

Jeżeli mamy większy budżet i zakładamy, że łódź będą obsługiwać dwie osoby, można wziąć pod uwagę także łodzie wykonane z aluminium, bardzo popularne w Skandynawii. Ich podstawową zaletą jest lekkość: łódź aluminiową spokojnie przeniosą dwie osoby. Aluminium jest materiałem bardzie odpornym na korozję, co zapewnia łodzi w zasadzie długowieczność. Dla jednej osoby przydatna będzie składana łódź wędkarska. Odpowiednia konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo, a niewątpliwą jej zaletą jest to, że łódź po złożeniu zmieści się do bagażnika. By łódź spełniła nasze oczekiwania, warto przyjrzeć się też, czy wszystko jest porządnie wykonane, gdyż od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Poczytajmy też opinie na temat danego producenta i jego produktów – możemy popytać innych pasjonatów, spotkanych np. na forach lub najlepiej nad brzegiem jeziora.

Wybór sprzętu pływającego poprzedźmy analizą naszych potrzeb, nawyków wakacyjnych i liczby osób, które będą z niego korzystały. Po dokonaniu wyboru typu pojazdu przyjrzyjmy się sposobowi wykonania oraz funkcjonalności poszczególnych modeli materaców, pontonów i łódek. W końcu chodzi nie tylko o dobrą zabawę nad wodą, ale przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro