Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Nie tylko śnieg i IKEA – 6 książek, które przybliżą ci Skandynawię

Północ Europy, choć wcale nie tak odległa, często pada ofiarą stereotypowego myślenia. Nie jest ono co prawda wyjątkowo nieżyczliwe, ale i tak o Skandynawii wiesz pewnie znacznie mniej, niż powinieneś.

Igor Nowiński Igor Nowiński / 14-06-2017

Długa, mroczna zima i krótkie lato. Kuchnia oparta na rybach. Wnętrza urządzone przy wykorzystaniu naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Budzące dreszczyk emocji kryminały. Ale także bogate i żyjące w komforcie społeczeństwa. Znana na cały świat muzyka pop. Wysokiej jakości design. No i IKEA. Tak w skrócie większość z nas postrzega Skandynawię.

Ale to zdecydowanie coś więcej niż sztampowe stereotypy i uproszczenia. Nic więc dziwnego, że kraje północy stają się tak częstym źródłem inspiracji dla pisarzy i reporterów. Specjalnie dla was wybraliśmy 6 książek, które sprawią, że ten fascynujący region Europy wyda się wam jeszcze bardziej interesujący.

1. „I cóż, że o Szwecji” Natalia Kołaczek

Największy kraj regionu jest też najczęściej opisywanym. I nic dziwnego, bo Szwecja to państwo, które może służyć innym za wzór. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu problemów, a Szwedzi – choć uważani za jedną z najszczęśliwszych nacji na świecie – nie mają się czym martwić. Ze stereotypami o naszym północnym sąsiedzie w zabawny i ciekawy sposób rozprawia się w książce „I cóż, że o Szwecji” Natalia Kołaczek. Mimo niepozornych rozmiarów publikacji autorce udało się zmieścić w niej olbrzymią liczbę zaskakujących ciekawostek na temat Szwecji i Szwedów.

2. „Nordicana. Za co kochamy Skandynawię” Kajsa Kinsella

Modę na Skandynawię, trwającą nieprzerwanie od kilku lat również u nas, dobrze wykorzystują sami jej mieszkańcy, zasypując rynek nieskończoną liczbą książek, mających zdradzić „sekret” nordyckiego stylu życiu. Spośród nich szczególnie interesującą wydaje się być „Nordicana” Kajsy Kinselli, a to za sprawą jej nietuzinkowej formy. Autorka wybrała bowiem sto haseł najlepiej jej zdaniem opisujących Skandynawię. Kinsella pisze w sposób prosty i przystępny, podsuwając czytelnikowi masę ciekawych pomysłów na zwiedzanie i poznawanie Skandynawii „od podszewki”.

3. „Hygge. Klucz do szczęścia” Meik Wiking

Hygge, czyli duńska „filozofia szczęścia”, to prawdziwy hit ostatnich miesięcy. Zjawisko to, w Danii powszechnie znane i praktykowane, oczarowało również Polaków. Wiking w książce „Hygge. Klucz do szczęścia” w zabawny, wciągający sposób opisuje je, tłumacząc, jak czerpać przyjemność z małych, prostych rzeczy i czynności. Oczywiście w iście duńskim stylu.

Przeczytaj pełną recenzję książki Meika Wikinga „Hygge. Klucz do szczęścia”.

4. „Hen. Na północy Norwegii” Ilona Wiśniewska

Poruszający reportaż z Finnmarku – najodleglejszej, najbardziej na północ wysuniętej części Norwegii. Ilona Wiśniewska przedstawię tę krainę w sposób prosty, pozbawiony literackich trików, ale przez to wyjątkowo przemawiający do wyobraźni. Opisując losy kilkorga mieszkańców tego miejsca, Wiśniewska przedstawia w „Hen. Na północy Norwegii” zupełnie inny obraz kraju kojarzonego przez nas dotychczas z bogatym społeczeństwem, fiordami i zorzą polarną.

Przeczytaj pełną recenzję książki Ilony Wiśniewskiej „Hen. Na północy Norwegii”.

5. „Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych” Michael Booth

Uczeni od dawna twierdzą, że Skandynawowie to najszczęśliwsi ludzie na świecie. Brytyjczyk Michael Booth z typowym dla swojego narodu ciętym poczuciem humoru i zamiłowaniem do ironii postanowił na własną rękę zbadać, dlaczego to właśnie na północy Europy żyje się tak dobrze. „Skandynawski raj” to wciągający od pierwszych stron reportaż, który pokazuje nam mniej znaną twarz regionu – nie tylko tę „idealną krainę szczęśliwości”.

6. „Wszystkie smaki Skandynawii” Claus Meyer

Choć to kuchnie włoska i francuska uchodzą za najpopularniejsze w Europie, to właśnie w Danii znajduje się najlepsza restauracja na świecie! Twórca kopenhaskiej „Nomy” nie jest jednak egoistą i chętnie dzieli się wiedzą na temat skandynawskiej kuchni. Efektem jest książka „Wszystkie smaki Skandynawii” oferująca przepisy na lekkie, smaczne dania oparte na sezonowych składnikach. Przepisy podzielono według pór roku i opatrzono pobudzającymi apetyt zdjęciami.

Interesujący jest również zamieszczony na końcu „manifest nowej kuchni nordyckiej” podpisany przez 12 najznamienitszych szefów kuchni z regionu. Według tej umowy skandynawska kuchnia ma być przede wszystkim czysta, świeża, prosta i przygotowywana w etyczny sposób. Nic, tylko jeść!

Myślenie o Skandynawii często poddaje się najprostszym – i nie zawsze sprawiedliwym! – stereotypom. Mamy więc nadzieję, że nasze książkowe propozycje sprawią, że nieco inaczej spojrzycie na ten region i zechcecie jeszcze lepiej go poznać.