Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Nie tylko Quick Charge — jakie inne systemy szybkiego ładowania się liczą?

Kiedyś telefony trzeba było zostawiać na ładowarce na całą noc. Dzisiaj nie jest to już konieczne i spokojnie można się tym zająć rano lub w ciągu dnia. Różne standardy szybkiego ładowania sprawiły, że uzupełnienie połowy akumulatora w kilkanaście minut nie jest już niczym niezwykłym.

Nie tylko Quick Charge — jakie inne systemy szybkiego ładowania się liczą?

To wszystko kwestia fizyki i ożenienia woltów z amperami. Trzeba tylko pamiętać, że ładowanie ogniw litowo-jonowych w smartfonach nie jest jednostajne, a im bardziej naładowane ogniwo, tym wolniej pobiera energię. Największy spadek wydajności następuje zwykle po przekroczeniu 80 proc. uzupełnienia ładunku.

W szybkim ładowaniu nie chodzi jednak o to, by naładować cały akumulator za jednym zamachem. Pomaga ono ludziom w biegu, którzy nie mają czasu podpinać telefonu do ładowarki na dłużej niż kilka chwil. Powstaje jednak problem: jakiej właściwie ładowarki użyć, by ładowanie faktycznie było szybkie?

Standardy szybkiego ładowania smartfonów

Quick Charge to pierwszy powszechnie stosowany standard szybkiego ładowania urządzeń elektronicznych, w tym przede wszystkim smartfonów. Opracowała go firma Qualcomm i nie jest już jedynym rozwiązaniem tego typu. Pozostali producenci wręcz podnieśli poprzeczkę.

Ponieważ zaś nie każdy telefon ma chip Qualcomma, sprawdziliśmy, czym dokładnie charakteryzują się poszczególne wersje jego technologii oraz jak Quick Charge wypada na tle konkurencji. Swoje sposoby na szybkie ładowanie mają przecież też takie firmy jak Apple, Google, Samsung, Huawei, Motorola, MediaTek i Oppo.

Qualcomm Quick Charge

Quick Charge w wersji 1.0 wspierał ładowanie urządzeń z maksymalną mocą 10 W (5 V * 2 A). Dziś nie robi to może ogromnego wrażenia, ale ten standard doczekał się już aż trzech następców. Co istotne, rozwiązanie Qualcomma jest kompatybilnie wstecznie.

W drugiej wersji Quick Charge 2.0 maksymalna moc ładowania wynosi 18 W (5 V / 9 V / 12 V 1,67 A / 2 A) — podobnie jak w przypadku wersji Quick Charge 3.0, które ma nieco inny amperaż i woltaż (3.0 - 3,6 V - 20 V (co 200 mV) 2,5 A / 4,6 A). To najczęściej wykorzystywany dziś standard Qualcomma.

Prawdziwą rewolucją jest natomiast Quick Charge 4.0, który działa na podobnych parametrach co poprzednia wersja, ale oprócz tego wspiera USB PD (Power Delivery), czyli szybkie ładowanie przez port USB-C o mocy 27 W (4.0+ - 5V / 9 V (USB-PD), 3,6 V - 20 V (co 200 mV) * 3A (USB-PD), 2,5 A / 4,6 A).

USB (USB-C i USB-PD)

Porty typu USB od lat potrafiły ładować inne urządzenia, ale ich wydajność pozostawiała sporo do życzenia. USB 1.0 i USB 2.0 w podstawowej konfiguracji zapewniały jedynie 2,5 W mocy (5 V 0,5 A). USB 3.0 nieco to poprawiło, ale nadal 4,5 W (5 V 0,5 A / 0,9 A) to niewiele.

Dopiero przejście na USB 3.1 i port USB-C pozwala osiągnąć nawet 100 W mocy przy parametrach 5-20 V 0,5 A / 1,5 A / 3 A / 5 A. Działa to podczas ładowania większych urządzeń elektronicznych takich jak laptopy, a standard USB-C PD (Power Delivery) daje maksymalnie 29 W mocy przy parametrach 14,5 V 2 A w tabletach Apple’a.

W przypadku iPhone’ów sprzęt i pobierze maksymalnie 18 W mocy (9 V * 2 A) i to nawet jeśli podepnie się go do szybszej ładowarki, czyli 29 W lub mocniejszej. Taką samą moc potrafią obsłużyć wspierające USB-C PD smartfony wyprodukowane przez Google’a, ale na tych dwóch firmach świat się nie kończy.

Samsung Adaptative Fast Charging

W przypadku urządzeń marki Samsung można skorzystać z kompatybilnego z Quick Charge 2.0 rozwiązania o nazwie Samsung Adaptative Fast Charging. Jego pierwsza wersja wspiera maksymalnie 18 W mocy (5 V / 9 V 2 A). W nowszym można osiągnąć przy wsparciu USB-PD PPS (Programmable Power Supply) do 25 W lub nawet do 45 W (10 V 4,5 A, kabel 5A)

Huawei SuperCharge

W przypadku firmy Huawei ładowanie przewodowe może odbywać się z mocą nawet 40 W (4,5 V - 10 V x 4 A / 4,5 A / 5 A). Konieczne jest niestety korzystanie z odpowiedniej ładowarki, która projektowana była z myślą właśnie o Huawei SuperCharge.

Motorola TurboPower

W przypadku firmy Motorola pojawiły się już trzy różne standardy szybkiego ładowania z rodziny TurboPower. Różnią się parametrami, w tym przede wszystkim mocą:

  • TurboPower 15 - 9 V / 12 V x 1,2 A / 1,67 A - max 15 W;

  • TurboPower 25 - 5 V / 9 V / 12 V x 2,15 A / 2,85 A - max 25 W;

  • TurboPower 30 - 5 V x 5,7 A - max 28,5 W.

Podobnie jak w przypadku Samsung Adaptative Fast Charging system ładowania Motoroli również jest zgodny z szybkim ładowaniem Qualcomm Quick Charge 2.0.

MediaTek Pump Express

Qualcomm nie jest jedynym producentem procesorów, który postanowił opracować własny standard ładowania. MediaTek opracował już trzy warianty Pump Express, czyli:

  • Pump Express 2.0+ - 5V - 20 V (co 0,5 V) x 3A / 4,5 A+ - 15 W;

  • Pump Express 3.0 - 3 V - 6 V (co 10-20 mV) x 5A+ - max 25 W / 30 W;

  • Pump Express 4.0 - 3 V - 6 V (co 10-20 mV) x 5A+ - max 25 W / 30 W.

Tak jak w przypadku Samsung Adaptative Fast Charging i Motorola TurboPower 15 to rozwiązanie jest kompatybilne z Qualcomm Quick Charge 2.0. Warto też odnotować, że Pump Express 2.0 różni się od pozostałych dwóch nie tylko parametrami, ale też wsparciem portów — są to odpowiednio microUSB i USB-A oraz USB-C.

OnePlus Dash i Warp Charge / Oppo VOOC

Szybkie ładowanie można znaleźć w ofercie firmy OnePlus. Nieco starszy o nazwie Dash Charge (5 V 4 A, max 20 W) został zastąpiony przez Warp Charge (5 V 6 A, max 30 W). OnePlus licencjonuje tę technologię od Oppo.

Chińska firma opracowuje zaś własny system o nazwie Oppo VOOC (5 V 5 A, max 25 W), który doczekał się aktualizacji do Oppo Super VOOC (10 V 5 A, max 50 W). Jest to obecnie bodaj najszybszy system ładowania.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro