Nie tylko krata i groszki. Najpopularniejsze rodzaje wzorów

Świat wzorów nie ogranicza się do trio: krata, dziewczęce grochy i marynistyczne poziome paski. Projektanci oferują kobietom również ubrania wykonane z tkanin pokrytych motywem paisley, pepitką i tartanem. Jakie są najpopularniejsze rodzaje wzorów? Na jakich elementach garderoby najczęściej występują?

Kratka to jeden z najpopularniejszych wzorów. Występuje w różnych wariantach, np. niewielkiej kraty (zwanej vichy, która wyróżnia się zestawieniem dwóch kolorów, a tworzą ją pasy przecinające się pod kątem 90 stopni), kraty księcia Walii (kwadratowe kafelki z trzech niewielkich czarno-białych wzorów) czy kraty windowpane (wzór kraty okiennej uzyskany z szeroko rozstawionych linii przecinających się pod kątem prostym).

Z kolei grochy mogą być niewielkie lub duże, nieregularne lub równomiernie i ciasno rozlokowane na powierzchni materiału (tak jak w przypadku polka dots). Ubrania zdobią też pasy – pionowe lub poprzeczne (typowe dla stylu marynarskiego, zwłaszcza jeśli są szerokie i występują w duecie kolorystycznym: biel i granat).

Najpopularniejsze rodzaje wzorów – tartan

Tartan to wzór typowy dla mody rodem ze Szkocji. Jego cechą charakterystyczną są przecinające się linie rozlokowane na powierzchni tkaniny w regularnych odstępach, w efekcie tworzące kratę. Najczęściej z materiałów (głównie wełny) pokrytych tym wzorem szyto pledy i kilty dla lokalnych wojów, które służyły jako okrycie wierzchnie w okresie jesiennym i zimowym. Niegdyś kolor tego wzoru stanowił symbol przynależności osoby do klanu, obecnie występuje on w wielu wariantach bez wyraźnej symboliki. Najczęściej elementem kobiecej garderoby wykonanym z tkaniny pokrytej tartanem jest ponczo.

Najpopularniejsze rodzaje wzorów – pepitka

Pepitka to dwukolorowy wzór najczęściej występujący w wersji biało-czarnej, choć na wybiegach światowej sławy projektantów modelki prezentują również inne warianty kolorystyczne, np. odcienie pomarańczy. Poszczególne elementy tego motywu przypominają kształtem zęby psa. Pepitka to, tak jak tartan, wzór również kojarzony ze Szkocją.Spopularyzowała go ikona stylu Coco Chanel. Projektantka nosiła żakiety wyprodukowane z materiału pokrytego tym wzorem. Dziś pojawia się on także na damskich spodniach.

Najpopularniejsze rodzaje wzorów – paisley

Motyw paisley to różnej wielkości wzory o kształcie narządów wewnętrznych – nerek. Mogą mieć gładką krawędź lub być dodatkowo zdobione. Motyw ten przywędrował do krajów europejskich z Azji, a przyczynili się do tego mieszkańcy Wielkiej Brytanii. To oni są też odpowiedzialni za jego nazwę – pochodzi ona od miejscowości w Anglii. Na jakich częściach stroju występuje ten motyw? Niegdyś stanowił ozdobę krawatów i poszetek, a więc elementów męskiej garderoby. Dziś spotkamy go także w modzie damskiej, np. na sukienkach.

Najpopularniejsze rodzaje wzorów – romby

Najczęściej te figury geometryczne występują na powierzchni materiału w dwóch lub trzech różnych kolorach. Pomiędzy rombami w dwóch kierunkach biegną białe proste linie (przerywane lub ciągłe), tworząc wzór na kształt dodatkowej siatki. Początkowo ten motyw zdobił skarpety, które nosili Szkoci w zestawie z kiltami. Obecnie najczęściej występuje on na dzianinowych swetrach. To typowy element stereotypowego wizerunku miłośników golfa. Panie uprawiające tę dyscyplinę sportu zestawiają sweter w romby z białą krótką spódnicą (stanowi on alternatywę dla koszulki polo).

Podstawę garderoby powinny stanowić ubrania pozbawione wzorów – wówczas łatwiej jest je ze sobą zestawić. Warto jednak mieć w szafie kilka wzorzystych części garderoby, które urozmaicają codzienne stylizacje.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro