5 pomysłów na walentynkowy prezent – książki dla niego
Prezent na walentynki dla chłopaka nie musi spędzać ci snu z powiek. Dobra książka to sprawdzony sposób na sprawienie ukochanemu radości w Dzień Zakochanych.
Północ Europy od dawna uchodzi za najlepszą do życia część naszego kontynentu. Te książki sprawdzają, czy to prawda.
Czas czytania: 5 min
Skandynawia to ta część Europy, która zdaje się nie wychodzić z mody. Śpimy na szwedzkich łóżkach, od dziecka uwielbiamy fińskie muminki, zaczytujemy się w norweskich kryminałach, chcemy żyć według duńskiej filozofii hygge. Północna część Starego Kontynentu to jednak znacznie więcej niż utrwalane przez lata stereotypy i uproszczenia. To również nie zawsze „raj na Ziemi” (nawet jeśli Duńczycy od lat uchodzą za najszczęśliwszy naród na świecie). Wybraliśmy dla was książki, dzięki którym odkryjecie inną, mniej znaną twarz Skandynawii.
Nie od dzisiaj wiadomo, że Szwedzi i Duńczycy szczególnie za sobą nie przepadają. Nic więc dziwnego, że gdy świat oszalał na punkcie hygge, nasi sąsiedzi zza morza szybko odpowiedzieli swoją własną „filozofią szczęścia”. Lagom, bo tak się ona nazywa, to sztuka życia „w sam raz”, bez zbędnego przepychu i nadmiaru. Książka Linnei Dunne to przewodnik nie tylko po teoretycznych założeniach lagom, ale i praktyczny przewodnik, jak żyć po szwedzku, czyli bardziej ekologicznie i świadomie.
Norwegowie też nie chcieli być gorsi i znaleźli sposób na dodanie swojemu lifestyle’owi nieco poetyki. „Skogluft” to po prostu… „ściana z roślin”, a głównym założeniem tej filozofii jest mało odkrywcze stwierdzenie, że człowiekowi lepiej żyje się w pomieszczeniu wypełnionym roślinami. Odkryciem Ameryki (ani nawet Norwegii) to nie jest, ale Jorn Viumdal pisze o skogluft w sposób czarujący, przypominając, że bliskość z naturą jest nam niezbędna do przetrwania.
Cały czar Skandynawii trudno zmieścić w książce poświęconej tylko jednemu zjawisku, charakterystycznemu dla konkretnego kraju. „Nordicana” to swoiste kompendium wiedzy o tej części Europy, w którym znajdziemy wszystko to, co warto o niej wiedzieć. Niewątpliwym plusem tej publikacji są też zdobiące ją piękne ilustracje.
W porównaniu do mieszkańców Danii i Szwecji Norwegom nie udało się wypromować swojego stylu życia na ogólnoświatowy trend. Nie oznacza to jednak, że kraj fiordów nie jest pełen zabawnych i zaskakujących zwyczajów. Z lektury „Szczęśliwego jak łosoś” otrzymujemy ciekawy obraz mieszkańców Norwegii – ludzi zabawnych, otwartych i zupełnie nie „mrocznych”, jak mogłoby się wydawać po lekturze osadzonych w tym kraju kryminałów.
Rok spędzony w wiejskiej Jutlandii dla każdego mieszczucha mógłby być szokiem. Tymczasem Russell, brytyjska pisarka i dziennikarka, potraktowała to jako pewnego rodzaju eksperyment. Przez ten czas bacznie przypatrywała się swoim nowym sąsiadom, ich zwyczajom i przyzwyczajeniom. „Życie po duńsku” to efekt tych obserwacji, zdradzający, przynajmniej w części, dlaczego Duńczyków od lat uważa się za najszczęśliwszych na świecie.
10 podróży po bliskich i odległych zakątkach północnej Europy daje niepowtarzalny obraz dzielących ich różnic i łączących podobieństw. Wszystko widziane oczami pary Polaków, na bieżąco relacjonujących swoje doświadczenia i spostrzeżenia. „Skandynawia. Światło północy” w pełen wdzięku sposób rozprawia się z mitami na temat tej części Starego Kontynentu.
Mroczna sława Północnej Europy, jaką przynieśli jej autorzy kryminałów i thrillerów, nie ma wiele wspólnego z prawdziwą Skandynawią. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas książki pomogą wam poznać inną, bardziej optymistyczną twarz tej części naszego kontynentu.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu