Nie przepłacaj na stoiskach – najtrwalsze znicze na Wszystkich Świętych

Nie przepłacaj na stoiskach – najtrwalsze znicze na Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy. Czas, w którym w rodzinnym gronie odwiedzamy groby zmarłych. Aby w ostatniej chwili nie przepłacić, warto już teraz zrobić zapas zniczy i dekoracji, z którymi odwiedzisz groby w listopadzie.

udostępnij

Joanna KopećJoanna Kopeć / 17-10-2016 / aktualizacja: 04-10-2019

Nikt nie mówi, że zmarłym nie należy się kupienie większej ilości świeczek bądź kilku wiązanek. Jednak robiączakupy w internecie, można zapłacić nawet połowę mniejszy rachunek, otrzymując dokładnie te same produkty, które w listopadzie kupisz na licznych stoiskach. Przewagą tych internetowych jest fakt, że dostaniesz je do domu.

Wiązanki i kwiaty

Od wielu lat trwa zagorzała dyskusja o przewadze kwiatów sztucznych nad tymi prawdziwymi. Prawdą jest, że sztuczne bezapelacyjnie wytrzymają dłużej, niż naturalne, a niektóre z nich do złudzenia przypominają żywe. Każda ze stron tej dyskusji na pewno znajdzie coś dla siebie w bogatej ofercie zarówno kwiatów sztucznych, jak i naturalnych. Kwiaty pojedyncze (na sztuki) to bardzo dobra okazja do utworzenia osobistego, przepięknego bukietu, który można włożyć do nagrobnego flakonu. Oprócz tego większość internetowych kwiaciarni oferuje także składanie wiązanek z kwiatów sztucznych oraz wiązanek z kwiatów prawdziwych. Możesz wybrać ich kolor i wszelkie możliwe dodatki, kiedy podczas robienia zakupów na cmentarnym straganie niejednokrotnie musisz wybrać tylko to, co przygotował sprzedawca. Ponadczasowym kwiatem, wykorzystywanym przy produkcji wiązanek są chryzantemy. I znowu, w internecie możesz wybrać dokładnie taki jej gatunek, który podoba ci się najbardziej, a nie to, co ma w swojej ofercie sprzedawca na cmentarzu.

Zastanów się, czy dla odmiany w tym roku nie zrobić wiązanki złożonej z róż? Zaletą jej jest to, że nawet uschnięte róże wyglądają pięknie i dostojnie, podczas gdy przekwitłe, oklapnięte chryzantemy nadają się jedynie do wyrzucenia. To samo dotyczy bukietów w nagrobnych wazonach: wyschnięte róże ciągle wyglądają jak ozdoba, a zwiędnięte kwiaty to oznaka tego, że nikt nie ma czasu wrócić na grób i zrobić na nim porządków.

Znicze

Jakie znicze można kupić podczas święta Wszystkich Świętych, wie każdy. Wytwórcy starają się jednak powoli tworzyć modele inne niż te dobrze nam znane. Dlatego właśnie powstają między innymi znicze otwarte. Są piękne i wyjątkowo efektowne, jeśli jesień jest bezdeszczowa. Przez brak pokrywki płomień świecy staje się bardzo długi i wygląda inaczej niż tych „klasycznych”. Znicze otwarte dostępne są w różnych wariantach: szklanym z pojedynczym knotem, ale także w wersji ceramicznej (okrągłej lub kwadratowej) z nawet trzema knotami. Te ostatnie wyglądają jak bardzo duża miska, a wosk wystarcza na naprawdę długo.

Przez kilka sezonów na cmentarnych straganach mogliśmy dostać znicze grające, które aktualnie nie są już dostępne w większych miastach. Ciągle jednak można zamówić je w internecie, jeśli tylko mamy na to ochotę. Z tych bardziej oryginalnych, stworzono także znicze z elektrycznymi wkładami, zasilanymi zwykłymi bateriami. To bardzo dobry pomysł zwłaszcza w Polsce, gdzie jesień potrafi być naprawdę nieprzewidywalna i niezwykle deszczowa. Wewnętrzne źródło zasilania jest bezpiecznie umieszczone we wnętrzu znicza i zabezpieczone przed wodą. Może on posłużyć nawet kilka ładnych miesięcy.

Znicze ozdobne z kolei to prawdziwe dzieła sztuki, stworzone na szklanej powierzchni. Wyglądające bardziej jak witraż, przedstawiają zwykle wizerunki świętych lub kwiaty, anioły i tym podobne.

Zobacz również: Nagrobek z marmuru – czym go wyczyścić

Czy ten artykuł był pomocny?