„Nie gódź się” Patti Smith, Filip Łobodziński – recenzja

„Nie gódź się” Patti Smith, Filip Łobodziński – recenzja

Jest to jedna z tych książek, które tak naprawdę zachęcają do lektury już samym nazwiskiem (a w tym wypadku nawet dwoma) z okładki. Patti Smith jest, w dużym uproszczeniu, postacią kultową, ikoną w świecie muzyki rockowej, zaś Filip Łobodziński to fenomenalny tłumacz…

udostępnij

Kamil ŚwiątkowskiKamil Świątkowski / 14-03-2019

Dzieła zebrane

Książka „Nie gódź się” to jak na razie najpełniejsza antologia utworów Smith wydana w Polsce. Łącznie czytelnik znajdzie tu siedemdziesiąt wierszy i piosenek. Zostały one pogrupowane w rozdziały odnoszące się do konkretnych albumów. Każdy, kto zetknął się z muzyką tej artystki, bez problemu znajdzie tu coś dla siebie, tym bardziej że na samych tekstach atrakcje książki się nie kończą. Jako uzupełnienie wydawca zamieścił tu kilkanaście rękopisów oraz portrety poetki stworzone przez Stevena Sebringa, który jest uznanym fotografem i wieloletnim przyjacielem Smith.

Całość otwiera wstęp, którego autorką jest właśnie Patti, która próbuje przekonać czytelnika, że przecież na początku swojej kariery wcale nie widziała siebie w roli poetki. Bliższe było jej malarstwo. Na szczęście los chciał inaczej… Na szczęście dla niej – bo jej młodość wypadła na jedne z najciekawszych czasów w historii współczesnej muzyki. A także na szczęście dla nas, bo dzięki temu mamy okazję zapoznać się z jej trudnymi i łatwiejszymi, ale zawsze szczerymi wierszami.

Łobodziński

To jest przynajmniej druga książka, która sprawia, że po cichu odrobinę zazdroszczę Filipowi Łobodzińskiemu jego pracy. Jednocześnie nie mogę wyjść z podziwu.

Jakiś czas temu na rynku pojawiła się książka „Duszny kraj” tegoż tłumacza. W tamtym wypadku była to antologia utworów Boba Dylana. Już wtedy wiersze czytane po polsku natychmiast rozbrzmiewały oryginalną melodią. Z wierszami Patti Smith jest już trochę inaczej, ale wciąż potrafią wywołać szereg silnych emocji bez względu na to, czy uznamy je za piosenkę, czy też wiersz.

Ciekawym dodatkiem do książki są liczne komentarze dotyczące zamieszczonych tu utworów. Napisane przez tłumacza i muzyków współpracujących z Patti Smith, przybliżają czytelnikowi okoliczności, w jakich zostały napisane poszczególne teksty i bez wątpienia wpływają na ich lepsze zrozumienie.

Artystka nie każdemu może przypaść do gustu. Jako pierwsza dama punk rocka nie jest przedstawicielką najpopularniejszego nurtu. Z całą pewnością jest jednak warta zainteresowania, a jeśli kojarzycie jej utwory, to prawdopodobnie i do lektury książki nie będzie trzeba was zachęcać.

Warstwa ilustracyjna książki to zasługa wspomnianego już Stevena Sebringa, który spełnia też funkcję portrecisty artystki. Fotografie zamieszczone pomiędzy rozdziałami, choć z pozoru zwyczajne, mogą wprawiać w zamyślenie i lekki niepokój. Zupełnie jak twórczość Patti Smith.

Książkę znajdziecie na Allegro już za ok. 38 złotych.

Źródło okładki: biuroliterackie.pl

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro