„Nic bardziej mylnego!” Radosław Kotarski – recenzja

„Nic bardziej mylnego!” Radosław Kotarski – recenzja

Mity są obecne w naszym codziennym życiu. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że powielamy błędne założenia i przekonania, nie zastanawiamy się nad pochodzeniem niektórych informacji albo nie wiemy, co właściwie oznaczają.

Karolina Marciniak Karolina Marciniak / 27-11-2015

Każdy z nas zna jakieś mity, np. zjadanie pająków podczas snu czy wykorzystywanie tylko 10% naszego mózgu. Mity mogą dotyczyć popkultury, historii, nauki, a także problemów życia codziennego. Zdarza się nawet, że często nie zdajemy sobie sprawy, że pewien, być może oczywisty dla nas fakt w rzeczywistości jest mitem. Radosław Kotarski w „Nic bardziej mylnego!” rozkłada na czynniki pierwsze pięćdziesiąt najpopularniejszych mitów, przedstawiając ich pochodzenie, znaczenie, a przede wszystkim tłumacząc, jak jest naprawdę.

Dla ciekawskich

Książka Radosława Kotarskiego to z pewnością ciekawa propozycja dla tych, którzy są wiecznie ciekawi świata i pragną się rozwijać w tej kwestii. Autor przytacza najróżniejsze mity, pokazując, że często to, co bierzemy za pewnik, nie ma naukowego potwierdzenia. Książka pozwala śledzić losy niektórych powiedzonek czy przekonań. Kotarski pełni rolę zarówno historyka, detektywa, jak i nauczyciela – w przystępnej formie rozwiązuje kolejne zagadki i prezentuje ciekawostki. Ogromną zaletą książki jest prosta i przejrzysta szata graficzna, a także wstępy do każdego mitu, które zawierają często zabawne historie.

Dla odkrywców w każdym wieku

Zaletą książki Kotarskiego jest także jej uniwersalność – poruszane przez autora tematy są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Interesujące fakty i ciekawostki stanowią zatem prawdziwą gratkę nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Książkę można czytać razem z najmłodszymi, co z pewnością pobudzi ich zainteresowanie światem.

Naukowo i na luzie

„Nic bardziej mylnego!” to zbiór wiedzy przedstawionej w niezwykle lekki i przyjemny sposób. Forma podawania przez autora informacji jest atrakcyjna i wciągająca, a także sprawia wrażenie niewymuszonej. Można odnieść wrażenie, że autor od niechcenia usiadł i spisał wszystko, co wiedział o danych mitach. Jednak z pewnością nie jest to książka, która przedstawia informacje w sposób powierzchowny. Radosław Kotarski posiada ogromną wiedzę, przytacza historyczne zapiski, wyniki badań, precyzyjne ekspertyzy – wszystkie te zabiegi potwierdzają treść jego książki i nadają jej wręcz naukowy charakter. „Nic bardziej mylnego!” to nie tylko rozrywka, ale także spora dawka wiedzy – przedstawiona jest w atrakcyjnej dla każdego formie i skłania do poznawania otaczającego nas świata.

Źródło okładki: www.znak.com.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro