Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Neutralizatory zapachów

Niewyniesione śmieci, zepsute jedzenie, kocia kuweta – wszystkie te rzeczy wydzielają nieprzyjemny zapach. Często unosi się on w powietrzu jeszcze przez kilka dni, nawet pomimo intensywnego wietrzenia pomieszczeń. Na szczęście w obecnych czasach neutralizatory zapachów stały się nie tylko popularne, ale i stosunkowo niedrogie. Dziś przyjrzymy się wielu ich rodzajom i spróbujemy dobrać ten najbardziej odpowiedni dla danej sytuacji.

Neutralizatory zapachów

Jak działają neutralizatory zapachów?

Neutralizatory zapachów mogą mieć zupełnie nieoczekiwaną postać. Może to być płyn o gęstszej konsystencji, bardzo gęsta pasta, spray do rozprowadzania w powietrzu, a nawet niewielkie… pudełko. Ogólna zasada ich skuteczności jest prosta – neutralizatory „odszukują” cząsteczki roznoszące zapach, a następnie je wchłaniają, równocześnie neutralizując woń.

Na rynku istnieje wiele produktów, które starają się naśladować neutralizatory, choć w rzeczywistości nimi nie są. Mam w tym miejscu na myśli przede wszystkim wszelkiego rodzaju odświeżacze powietrza. Ich zadaniem jest jedynie maskowanie niepożądanego zapachu, a nie jego bezpośrednie zwalczanie.

Neutralizator w formie pasty

To jeden z rodzajów neutralizatorów, szczególnie popularny wśród panów, którzy z przyjemnością spędzają czas przy majsterkowaniu w warsztacie. Jak wiadomo, wszelkiego rodzaju specyfiki stosowane w motoryzacji posiadają wyjątkowo „chemiczny” zapach, drażniąc tym samym nozdrza i sprawiając, że mimo wielokrotnego umycia, ciało wciąż dziwnie pachnie.

Pasta neutralizująca, poza szybkim i bezproblemowym usuwaniem zapachu, ułatwia również usuwanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń – dzięki niej w mgnieniu oka pozbędziemy się tłustych śladów po oleju czy smarze. Sprawdzi się więc w przypadku wszystkich osób, które na co dzień mają do czynienia z substancjami chemicznymi o wyjątkowo paskudnej naturze.

Neutralizator w płynie

Ten rodzaj neutralizatorów znajduje zastosowanie głównie w przemyśle. Sprzedawany jest w formie zmieszanego z wodą koncentratu, zazwyczaj w dużych, kilkulitrowych opakowaniach. Choć jego głównym zadaniem jest usuwanie zabrudzeń i zapachów w dużych halach produkcyjnych, świetnie sprawdzi się w przypadku mniejszych pomieszczeń użytkowych – możemy z jego pomocą umyć podłogę w garażu czy piwnicy. Działa na podobnej zasadzie co inne neutralizatory – pochłania cząsteczki roznoszące zapach. Jego główną zaletą jest nieco niższa cena oraz bardzo ekonomiczne, duże opakowanie.

Neutralizator w sprayu

Najpopularniejszy rodzaj neutralizatora doraźnego. Wystarczy spryskać nim powietrze bądź fragment powierzchni, by ekspresowo pozbyć się zapachu. W sprzedaży znajdują się również środki czyszczące wyposażone dodatkowo w neutralizator zapachów – powinny one znaleźć szczególne uznanie wśród osób, które posiadają małe dzieci i bardziej niż inni dbają o czystość w domu.

Producenci często stosują również neutralizatory o konkretnym, ładnym zapachu, takim jak chociażby lawenda czy aloes. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do odświeżaczy powietrza, nie tworzą one zapachowego miszmaszu, który dezorientuje nasze zmysły. Najpierw czyszczą powietrze, a następnie nadają mu pożądany zapach, co sprawia, że czujemy się naprawdę komfortowo.

Neutralizator do kosza na śmieci

Najczęściej występuje w formie naklejki żelowej i znajduje zastosowanie również w innych miejscach, takich jak chociażby lodówka. Jego zasada działania jest identyczna – wydziela z siebie cząsteczki, które rozchodzą się w powietrzu i pochłaniają niepożądany zapach. Wystarczy, że raz w miesiącu zmienimy naklejkę na nową.

Na podobnej zasadzie działają neutralizatory stacjonarne, które pochłaniają zapach w całym pomieszczeniu. Są nieco większe i przez to mniej poręczne, ale wystarczają na znacznie dłużej. Sprawdzą się w przypadku pomieszczeń otwartych, ale tylko wewnątrz domu.

Neutralizator automatyczny

Tego typu neutralizator ma ogromną przewagę nad innymi – nie wymaga ingerencji nawet przez długie tygodnie, a potrafi przy tym oczyścić powietrze nawet w dużym mieszkaniu. Działa na bazie zasilania bateryjnego, jest w pełni programowalny, a jego serce stanowi wkład z neutralizatorem w formie sprayu.

Niestety koszt zakupu neutralizatorów automatycznych to kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Jakby tego było mało, wkłady również nie należą do najtańszych i przy tym nie imponują pojemnością – musimy wymieniać je średnio raz w miesiącu.

Warto mieć je w domu!

Jak sami widzicie, wybór neutralizatora powietrza może być skomplikowany, głównie ze względu na mnogość dostępnych na rynku modeli. Każdy z nich sprawdza się w danych warunkach i okolicznościach, stąd marząc o czystym powietrzu w domu czy mieszkaniu musimy liczyć się z zakupem kilku ich różnych rodzajów. Pamiętajmy przy tym, że ich przewaga nad odświeżaczami jest ogromna – jeśli nie korzystaliście z nich do tej pory, a powietrze „czyściliście” za pomocą zapachowego sprayu, będziecie pozytywnie zaskoczeni skutecznością neutralizatorów.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro

Artykuły z kategorii Supermarket


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro