Nauka pisania – jaki ołówek wybrać dla pierwszoklasisty?

Nauka pisania – jaki ołówek wybrać dla pierwszoklasisty?

Nauka pisania jednym przychodzi łatwiej, innym trochę trudniej. Ważne jest, aby mieć do tego odpowiedni i wygodny przyrząd – ołówek. Co jest istotne w wyborze ołówka dla dzieci, które dopiero uczą się liter? Jakie rodzaje ołówków znajdziemy na Allegro?

udostępnij

Iwona SzadkowskaIwona Szadkowska / 26-10-2015

Rodzaje opraw ołówków i ich kształt

Ołówek znany jest od setek lat. Nie traci jednak na popularności. Był używany przez naszych pradziadków, dziadków, rodziców, nas, a teraz przez nasze dzieci. To pierwsze narzędzie do pisania. Jego ogromną zaletą jest fakt, że wystarczy użyć gumki, aby szybko zetrzeć błędy. A pisze się nim lekko i miękko.

Na Allegro możemy znaleźć ołówki w oprawie drewnianej, plastikowej, ołówki z gumką lub bez, a także ołówki automatyczne. Tych ostatnich nie trzeba ostrzyć i mają wymienne wkłady różnej grubości. Mocne przyciskanie grafitu w automatycznym ołówku sprawia jednak, że może się on łatwo złamać. Dlatego w przypadku pierwszoklasisty lepiej sprawdzi się tradycyjny ołówek w drewnianej lub plastikowej oprawie.

Rodzaj oprawy ołówka to nie wszystko. Duże znaczenie ma również kształt. Jak wiadomo, praktyka czyni mistrza, zatem dziecko, aby osiągnąć sukces w nauce pisania, musi dużo ćwiczyć. Z początku są to szlaczki, pojedyncze litery, a następnie pierwsze słowa. Oprawa trójkątna sprawia, że ręka się tak bardzo nie męczy, a palce uczą się prawidłowo układać na ołówku. Z oprawy trójkątnej można przejść na sześciokątną.

Rodzaje grafitów ołówków

Poza wyglądem, kolorem i kształtem oprawy przy wyborze ołówka dla pierwszoklasisty powinniśmy kierować się także rodzajem grafitu. Na rynku mamy grafity H – twarde i bardzo twarde, B – miękkie o ciemnej kresce oraz HB – średnio twarde, które są najczęściej wykorzystywane do nauki pisania – i tym poświęcimy ten poradnik.

BIC Evolution

Ołówki BIC Evolution charakteryzują się dużą elastycznością, gdyż zostały wykonane z żywicy syntetycznej. Dzięki temu trudniej je uszkodzić. Jeżeli jednak zdarzy się, że młody naukowiec będzie chciał przetestować, jak bardzo dany ołówek BIC jest wytrzymały, po złamaniu nie pozostawi on drzazg. Ołówki BIC Evolution dobrze się temperują, grafit jest wytrzymały. Mają sześciokątną oprawę. Koszt jednego to około 1 zł.

Trójkątne ołówki Zenith

Wśród szerokiej oferty Zenith znajdziemy również trójkątne ołówki z gumką. Wykonane zostały z mocnego i elastycznego drewna cedrowego, które jest odporne na złamania. Twardość HB i trójkątna oprawa ułatwiają prawidłowy uchwyt i tym samym naukę pisania. Dostępne są w kolorach: szarym, czerwonym, granatowym, zielonym, pomarańczowym, różowym i fioletowym. Koszt pojedynczego ołówka trójkątnego Zenith to 1 zł.

Ołówki Staedtler

Niemieckie ołówki Staedtler cechują się wytrzymałością, odpornością na złamania, łatwo się ścierają i temperują. Dostępne są w trójkątnej oprawie, a na Allegro znajdziemy też model z limitowanej edycji w różnych kolorach i z kryształkami. Koszt ołówka Staedtler z kryształkami to około 3 zł.

Ołówki Faber Castell

Ołówki Faber Castell o trójkątnej oprawie pokryte są wypukłymi kropkami. Dzięki tym wypukłościom palce nie ślizgają się po powierzchni i chwyt jest wygodny. Ołówki temperuje się bardzo łatwo, a specjalne klejenie zapobiega pękaniu grafitu. Koszt ołówka Faber Castell to około 3 zł.

Ołówki Stabilo EasyGraph

Na koniec ołówek, który jest prawdziwą rewolucją. Ma nie tylko trójkątny kształt, który ułatwia prawidłowe ułożenie ręki, ale również specjalne rowki na palce na niemal całej swojej długości. Nawet po zatemperowaniu odnajdujemy wygodną pozycję do trzymania. Mowa tu o Stabilo EasyGraph. Na górnej części ołówka znajduje się miejsce na imię dziecka. Koszt jednej sztuki to około 6 zł.

Ołówki automatyczne

Kiedy dziecko opanuje naukę pisania – idzie mu ona lekko i płynnie – wówczas możemy wybrać ołówek automatyczny. Oczywiście pod warunkiem, że podopieczny nie przyciska zbyt mocno grafitu do kartki. Ołówki automatyczne również mogą mieć ciekawą stylistykę, która ułatwia prawidłowy chwyt, na przykład ołówki automatyczne Pelikan. Ich koszt to około 40 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro