Nauka języków obcych dla najmłodszych

Pedagodzy podkreślają, że małe dzieci są jak gąbka. Wchłaniają wszystko, co podsuniemy im pod nos. Od nas – rodziców – zależy, co to będzie. Warto sprawić, by nasze pociechy szybko rozpoczęły naukę języków obcych. Nie muszą mówić, by przyswajać wiedzę. Pierwsze kroki w kierunku wychowania w domu małego poligloty rodzice mogą zrobić sami – inwestując w odpowiednie książki, nagrania mp3 czy słowniki dla przedszkolaków. Szkoła i kursy nie uciekną.

Katarzyna Białas Katarzyna Białas / 30-07-2015

Nauka języka obcego od pierwszych miesięcy życia

Im wcześniej, tym lepiej. Ta zasada doskonale odzwierciedla reguły panujące przy nauce języków obcych. Są szkoły, które zalecają rozpocząć naukę już od 3. miesiąca życia dziecka! Dzieje się tak dlatego, że umysł dzieci potrafi przyswoić naprawdę dużo (o wiele szybciej niż u dorosłego człowieka tworzą się w nim nowe połączenia neuronów). Informacje o obcobrzmiących wyrazach maluchy „kodują” sobie w pamięci. W czasie, kiedy już podrosną i nauczą się mówić, potrafią błyskawicznie odświeżyć sobie wcześniejszą naukę. Pedagodzy zalecają, by rodzice sami w domu, pokazując dziecku otaczający go świat, przedmioty nazywali po polsku oraz, np. po angielsku czy francusku. Rodzice, którzy zdecydują się wychować dwujęzycznego przedszkolaka powinni wiedzieć, że dzieci w tym wieku potrafią skupić się na wykonywaniu jednej czynności przez maksimum trzy minuty. Nie wolno więc zrażać się, kiedy nasz maluch nie będzie okazywał zainteresowania nauką. Pamiętajmy, że z drugiej strony dzieci są też wyjątkowo ciekawe. Ta naturalna cecha pomaga w zainteresowaniu ich przyswajaniem nowych, obcobrzmiących określeń. Nauczyciele jednak przestrzegają, że jeśli przez dłuższy czas nie uda nam się zainteresować dziecka nauką języków obcych, przestańmy próbować, by nie zrazić go do tego na długo. Odczekajmy kilka miesięcy i ponówmy próby.

Nauka języka obcego z książek

W rozpoczęciu przygody z nauką języków obcych nieocenioną pomocą są książki dla dzieci. Nie chodzi tu o poważne podręczniki z zestawem ćwiczeń, a o książeczki, które pokazują pojedyncze przedmioty czy zachowania ludzi. Zazwyczaj wydawcy oferują zbiory, które w językach obcych opisują otaczającą maluchy rzeczywistość. Mowa tu o rodzinie, domu, podwórku czy placu zabawa. Książki do nauki języka obcego zazwyczaj są zestawieniem pojedynczych słów z odpowiadającymi im rysunkami. Znajdziemy książeczki z grubymi kartkami, które wytrzymają ugryzienia maluszków oraz normalne publikacje dla trochę starszych dzieci. Nieraz wydawcy stosują uproszczoną formę zapisu fonetycznego konkretnego wyrazu, by dzieci jeszcze łatwiej przyswajały nowe wyrazy.

Pomoce multimedialne do nauki języka obcego

By dzieci rozpoczęły naukę, nie musimy zapisywać ich na specjalne kursy czy lekcje. Na starcie wystarczy, że w domu regularnie będziemy im puszczać nagrania w języku obcym. Doskonałym pomysłem do wykorzystania przez rodziców jest zastosowanie pomocy multimedialnych, np. audiobooki do nauki języków obcych. Największy wybór audiobooków dotyczy języka angielskiego. Jednak warto zainwestować też w płyty z nagraniami w języku niemieckim, francuskim czy hiszpańskim. Koszt takich nagrań to wydatek rzędu ok. 20 – 25 zł. Poza samymi audiobookami są też gotowe zestawy do interaktywnej nauki języka. Chodzi o książeczki z dołączonymi płytami CD czy DVD zawierającymi nagrania piosenek i bajek. Korzystanie z takich zestawień wymaga więcej pracy ze strony rodziców. Nie wystarczy wcisnąć „play”, trzeba przysiąść do nauki razem z dziećmi.

Nauka przez zabawę

Naukę języków obcych można wpleść do codziennej zabawy dziecka. Wystarczy skorzystać z fiszek w językach obcych. Są to pojedyncze karty do gry, na których zapisane są słowa lub zwroty. Jak wykorzystać je w domu? Zaprośmy dziecko do wspólnej zabawy, np. w kalambury. Fiszki rozłóżmy na stole i po kolei losujmy jedną z nich. Później osoba losująca musi w języku obcym przekazać jaki wyraz czy zwrot znajduje się na fiszce. Dla najmłodszych dzieci chyba najpopularniejszą zabawką, która pomaga w przyswajaniu pierwszych słów po angielsku jest szczeniaczek uczniaczek, czyli kultowa zabawka firmy Fisher Price. Do wyboru są dwie wersje: mówiąca jedynie po polsku lub również w języku angielskim. Zabawka doczekała się już kilku wznowień. Każde jest udoskonalane. Do tego możemy wybrać między chłopcem „szczeniaczkiem uczniaczkiem” oraz dziewczynką „siostrą szczeniaczka uczniaczka”.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro