Naturalne zamienniki kawy

Pobudza Twój umysł do myślenia, a może uwielbiasz jej smak? Jeśli nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia kawy, warto dowiedzieć się, jakie są jej naturalne zamienniki. Niestety zbyt częste spożywanie kofeiny może przynieść negatywne skutki, dlatego należy poznać jej alternatywę.

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 25-02-2016

Na niektórych zwykła kawa działa pobudzająco, ale też niestety dla wielu osób jest uzależnieniem, które powoduje negatywne skutki z uwagi na jej częste spożywanie. Do najczęstszych należy zakwaszanie organizmu, wypłukiwanie cennych minerałów oraz podwyższenie ciśnienia. Dlatego nic dziwnego w tym, że wiele osób poszukuje na jej miejsce zamienników. Poniżej kilka sprawdzonych propozycji.

Zielona herbata

Jednym z najchętniej wybieranych zamienników kawy jest zielona herbata. Co najważniejsze, jest to w pełni naturalny odpowiednik, który zawiera dwa razy więcej kofeiny niż ziarna kawy. Warto jednak pamiętać, że aby zielona herbata przyniosła zamierzone efekty, musi być odpowiednio parzona. Żeby uzyskać jej pobudzające właściwości, wystarczą 2-3 minuty. Jeśli jednak będziemy zaparzać ją znacznie dłużej, uzyskamy zupełnie odwrotne działanie.

Korzeń imbiru

Imbir już od dawien dawna słynie ze swoich cennych właściwości, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z pobudzenia, jakie gwarantuje. Można przygotować z niego napar lub też dodawać go do napojów. Dobrze smakuje w połączeniu z cytryną, goździkami oraz cynamonem. Ponadto, oprócz dostarczenia dużej porcji kofeiny, imbir pomaga w leczeniu infekcji oraz wspomaga odporność.

Kawa zbożowa

Zwolennicy kawy powinni być zadowoleni. Kolejny naturalny zamiennik to kawa, jednak w nieco innej odsłonie. Jest to kawa zbożowa bez dodatku kofeiny, która ma nie tylko wyjątkowy smak, ale też bardzo dobrze wpływa na organizm. Poprawia samopoczucie, ogólną kondycję zdrowotną, a przede wszystkim działa pobudzająco.

Yerba mate

Kolejna opcja to herbata yerba mate. W składzie zawiera kofeinę, choć w niewielkich ilościach. Pobudzenie, które oferuje, wywołane jest przez substancję o nazwie mateina. To właśnie ona występuje w liściach yerba mate i to głównie dzięki niej jesteśmy w stanie dodać sobie energii oraz ożywić umysł i ciało. Dodatkową zaletą jest szereg zawartych w niej minerałów, które pozytywnie wpływają na cały organizm.

Kakao

Ostatni zamiennik to produkt, który zna każdy z nas. Kakao, bo o nim mowa, to prawdziwa bomba, jeśli chodzi o zawartość minerałów. Dostarcza nam niezbędnych składników, w tym cynku, miedzi, żelaza, chromu oraz magnezu. Jeśli mamy problem z niedoborem któregoś z nich, warto mieć kakao zawsze pod ręką. Ponadto zawiera w sobie kofeinę oraz teobrominę. Oba te składniki działają pobudzająco, choć teobromina dodatkowo wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia.

Jeśli poszukujesz sprawdzonej alternatywy dla kawy, powyższe propozycje z pewnością Ci pomogą. Wiele z nich ma nie tylko działanie pobudzające, ale także gwarantuje poprawę kondycji naszego organizmu oraz wpływa na pozytywną zmianę samopoczucia. Nawet jeśli nie do końca jesteśmy przekonani o aktywnym działaniu tych zamienników, warto spróbować i przekonać się na własnej skórze. Być może jeden raz wystarczy, aby raz na zawsze porzucić tradycyjną kawę.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro