Naturalne środki czystości – jak samodzielnie przygotować ekologiczne detergenty

Czas na wiosenne porządki! Zamiast jednak spryskiwać cały dom szkodliwymi dla zdrowia sklepowymi detergentami, samodzielnie przygotuj naturalne i nietoksyczne środki czyszczące. Wystarczy trochę wody, ocet i nadtlenek wodoru, żeby pozbyć się z domu groźnych bakterii bez narażania swojego zdrowia.

Marta Zych Marta Zych / 26-05-2015

Domowe zanieczyszczenie powietrza

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) wymienia domowe zanieczyszczenie powietrza jako jedno z głównych zagrożeń środowiskowych. Większość trujących substancji, które otaczają nas w domu pochodzi ze środków czyszczących. Ekspozycja na detergenty może powodować bóle i zawroty głowy, zmęczenie, podrażnienie oczu, nosa i gardła, a także nasilać objawy astmy i innych chorób układu oddechowego. W dłuższej perspektywie środki czyszczące mogą doprowadzić do poważnych chorób oddechowych i chorób serca, a nawet być przyczyną raka. Dlatego warto zamienić sklepowe detergenty na tańsze i nietoksyczne środki przygotowane w domu.

Naturalne środki czyszczące do kuchni

W kuchni, szczególnie na blatach i stołach oraz deskach do krojenia, czają się groźne bakterie, które są przyczyną chorób układu pokarmowego. Czyszczenie powierzchni i narzędzi sklepowymi detergentami powoduje przenikanie do żywności szkodliwych substancji. Najlepiej więc samodzielnie przygotować nieszkodliwe środki czyszczące.

1.Wyciąg z pestek grejpfruta

Wyciąg z pestek grejpfruta działa bakteriobójczo na wiele bakterii, w tym na pałeczki haemophilus influenzae, która wywołuje zakażenia układu oddechowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jak go przygotować? Wymieszaj 30-40 kropel wyciągu z pestek grejpfruta z wodą, żeby otrzymać środek czyszczący.

2. Ocet

Jako roztwór kwaśny, ocet zabija niektóre zarazki i mikroby, a także powstrzymuje ich namnażanie. Gdyby nie wykazywał takiego działania, nie używałbyś go do np. konserwowania ogórków. Do przygotowania płynu dezynfekującego potrzebujesz około ½ (lub nieco mniej) szklanki octu winnego lub jabłkowego na każdą szklankę wody. Do roztworu możesz dodać kilka kropel olejku zapachowego, np. z bergamotki, pomarańczowego lub cytrynowego. Domowy środek czyszczący nie tylko będzie ładniej pachniał, ale zwiększą się też jego właściwości bakteriobójcze (wszystkie cytrusy wykazują zdolność zabijania zarazków).

3.Nadtlenek wodoru

Choć nadtlenek wodoru – popularna woda utleniona – jest jedynie mieszaniną wody i tlenu, wykazuje działanie bakteriobójcze. Podobnie jak ozon – zabija bakterie przez utlenianie. Nadtlenek wodoru uznawany jest za najbezpieczniejszy i najbardziej naturalny środek odkażający na świecie. Zabija pałeczki bakterii z rodzaju salmonella, shigella (wywołująca czerwonkę), a także bakterie e. coli. Możesz w nierozcieńczonej postaci spryskiwać nim czyszczone powierzchnie lub mieszać go z wodą lub olejkiem zapachowym. Nadtlenek wodoru nadaje się również do czyszczenia okien i luster, nie pozostawia na nich smug ani się nie rozmazuje. Nadtlenkiem wodoru wyczyścisz też lodówkę i opakowania na szkolne jedzenie dla dzieci. Połączenie nadtlenku wodoru i octu pozwala na skuteczne dezynfekowanie czyszczonych powierzchni. Deskę do krojenia spryskaj najpierw nadtlenkiem, a następnie przetrzyj ją octem, żeby zlikwidować większość groźnych bakterii. Nadtlenek wodoru idealnie sprawdza się również do czyszczenia łazienki i działa skuteczniej niż sklepowe wybielacze.

Do dwóch osobnych butelek nalej nadtlenek wodoru i ocet bez rozcieńczania. Spryskaj czyszczoną powierzchnię najpierw jednym środkiem, a następnie drugim. Kiedy nadtlenek wodoru na krótko połączy się z octem, stworzy skuteczny środek dezynfekujący.

4.Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego znany jest jako środek działający antybakteryjnie na antybiotykoodporne zarazki. Skutecznie zabija bakterie gronkowca, e. coli, shigella i salmonella. W butelce ze spryskiwaczem wymieszaj 2 szklanki wody, ½ łyżeczki mydła w płynie, 2 łyżki białego octu i 20 kropel olejku z drzewa herbacianego. Spryskaj czyszczoną powierzchnię i wytrzyj do sucha.

5.Olejek neem

Olejek neem wytwarzany jest z nasion drzewa rosnącego w Indiach. Jest nie tylko środkiem dezynfekującym, ale odstrasza również insekty, dlatego przydaje się szczególnie w kuchni. Słabo rozpuszcza się w wodzie – najlepiej zmieszaj go więc z płynnym mydłem roślinnym (np. z mydłem kastylijskim produkowanym z oliwy z oliwek). Do mieszanki możesz dodać też odrobinę wody.

Bakterie żyjące w naszych mieszkaniach to głównie gronkowce, bakterie e. coli, shigella i salmonella. W kuchni gromadzą się głównie na gąbkach i szczotkach do mycia, a także na deskach do krojenia. Ich duża ilość znajduje się również na blatach i stołach. Domowe i nietoksyczne środki czyszczące pozwolą utrzymać czystość i zlikwidują większość niebezpiecznych mikrobów.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro