Narzędzia, które zawsze warto mieć w samochodzie

Wiele razy stawaliśmy przed wyborem, co tak naprawdę powinniśmy mieć w samochodzie. Czy zapasowy komplet żarówek, apteczka i trójkąt wystarczą, aby wybrać się w dłuższą podróż? W przypadku poruszania się po mieście braki w narzędziach da się wybaczyć, jednak podczas dłuższej trasy może to stanowić bardzo duży problem. Zatem co warto mieć w samochodzie?

Jakub Nieszporek Jakub Nieszporek / 30-10-2014

Od czego zacząć?

Kompletowanie wyposażenia naszego pojazdu rozpocząłbym od sprawdzenia, czy zapasowy komplet żarówek jest sprawny oraz czy apteczka i trójkąt na pewno znajdują się w aucie. Kolejny element, który jest konieczny w naszym samochodzie, to gaśnica. Jej brak podczas kontroli przez policję, podobnie jak brak trójkąta, spowoduje ukaranie nas mandatem w wysokości 50 złotych. Warto również doposażyć nasz ekwipunek w odpowiedni klucz do odkręcania opon. Owszem w większości pojazdów klucz taki jest wyposażeniem standardowym, jednak warto pokusić się o bardziej solidny model. Dzięki większemu rozmiarowi będzie nam łatwiej odkręcić „zapieczone” śruby w kryzysowej sytuacji. Nie zapomnijmy też o zakupie kompletu zapasowych bezpieczników. Często ich wymiana potrafi zlikwidować sporo usterek, np. brak podgrzewania tylnej szyby bądź lusterek. Zadbajmy o działający lewarek, za pomocą którego będziemy w stanie wymienić uszkodzoną oponę. W przypadku kompletu żarówek, bezpieczników oraz lewarka należy wcześniej sprawdzić, czy są one dopasowane do naszego pojazdu.

Dodatkowe a zarazem standardowe wyposażenie

Zdecydowanie polecam zakup rękawic ochronnych, które podczas naprawy naszego auta nie tylko ochronią nas przez brudem, ale też przed skaleczeniami. Warto rozważyć zakup kompresora pod zapalniczkę, dzięki któremu – niezależnie od miejsca postoju – będziemy w stanie napompować oponę. Koszt około 20 złotych. Gdy drzemie w nas krew mechanika i nie boimy się zajrzeć pod maskę, możemy pokusić się o małą skrzynkę z narzędziami, takimi jak: klucze płaskie o najbardziej standardowych rozmiarach, taśma izolacyjna, wkrętak płaski i krzyżakowy o standardowych rozmiarach, szczypce, kombinerki oraz niewielki kawałek drutu bądź sznurka. Przy wyborze narzędziszczególną uwagę zwróćmy na ich wykonanie. Duża część oferowanych na rynku nie jest najwyższej jakości. Bardzo niemiłym przeżyciem może być złamanie klucza podczas odkręcania śrub.

Czy wszystko się przyda?

W bagażniku warto również mieć kable rozruchowe, które pozwolą uruchomić auto, gdy akumulator się rozładuje. Warto dokupić mały pojemnik oleju, którym obecnie jest „zalany” nasz silnik. Może nas to uratować w najmniej oczekiwanym momencie – kiedy na liczniku zapali się kontrolka ciśnienia oleju. Idąc tym torem rozumowania, teoretycznie wszystko, co związane z autem dobrze byłoby mieć ze sobą. Pamiętajmy jednak, że każde dodatkowe narzędzie prócz tego, że zabiera miejsce, generuje dodatkowe kilogramy. Każdy to dodatkowe obciążenie silnika, a co za tym idzie, większe zapotrzebowanie na paliwo. Przed wyborem narzędzi, które naprawdę są nam potrzebne, przeprowadźmy więc selekcję i pamiętajmy, że brakujące możemy pożyczyć chociażby od innych kierowców.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro