Napary oczyszczające trzustkę. Z jakich ziół je przygotować?

Napary oczyszczające trzustkę. Z jakich ziół je przygotować?

Trzustka to organ, który pełni w organizmie człowieka bardzo ważną funkcję. Bywa, że z powodu nagromadzenia szkodliwych substancji nie pracuje prawidłowo. Wówczas możemy mieć problemy ze zdrowiem i cierpieć z powodu takich dolegliwości, jak np. ból brzucha czy gorączka. Dlatego systematycznie należy przeprowadzać detoks trzustki, który poprawi wydolność tego organu.

udostępnij

Paulina Banaśkiewicz-SurmaPaulina Banaśkiewicz-Surma / 21-06-2017 / aktualizacja: 16-05-2018

Rola trzustki w organizmie człowieka

trzustka

Trzustka to organ zlokalizowany w górnej części brzucha. Ma wydłużony, nieregularny kształt. Składa się z głowy, szyjki i trzonu. Jest odpowiedzialna za filtrowanie produktów przemiany materii. Ponadto na liście obowiązków tego narządu wewnętrznego znajduje się: produkcja hormonów, regulacja poziomu cukru we krwi i wytwarzanie soków trawiennych. Nagromadzenie toksyn sprawia, że narząd ten nie realizuje swoich zadań prawidłowo. Na szczęście istnieją proste sposoby na usunięcie z organizmu szkodliwych substancji. Wśród naturalnych metod detoksykacji trzustki wskazuje się m.in. picie naparów przygotowanych z powszechnie znanych ziół.

Napary detoksykujące trzustkę – zioła

W celu oczyszczenia trzustki z toksyn możemy wykorzystać następujące rośliny lecznicze:

Szałwia

Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvere, czyli ‘leczyć i ratować’. Ziele to od wieków jest wykorzystywane w medycynie naturalnej. Stosuje się je na dolegliwości trawienne i potliwość, a także w celu złagodzenia problemów skórnych i jamy ustnej. 200 g liści szałwii kupimy na Allegro już od 1,40 zł.

Ostropest plamisty

Hamuje namnażanie wolnych rodników, jest jednym z najlepszych środków służących do odtruwania organizmu. Ziarna ostropestu plamistego są dostępne od 5 zł za 200 g. Można także zakupić olej z ostropestu plamistego.

Babka lancetowata

Ma działanie przeciwzapalne na śluzówkę przewodu pokarmowego. Jej liście możemy nabyć na Allegro w cenie od 1,70 zł za 50 g.

Inne sposoby na oczyszczenie trzustki ze szkodliwych substancji to regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta (m.in. rezygnacja z żywności wysoko przetworzonej na rzecz większej ilości warzyw i owoców) oraz ograniczenie spożycia kawy i alkoholu. Ponadto warto jeść lekkostrawne i nieduże pod względem objętości kolacje.

napary oczyszczajace trzustke z jakich ziol je przygotowac

Napar z szałwii i rozmarynu

Lista składników:

  • 5 listków szałwii,
  • gałązka rozmarynu,
  • szklanka wody,
  • odrobina miodu pszczelego (do smaku).

Sposób przygotowania: wystarczy zagotować wodę z dodatkiem roślin leczniczych. Odstawiamy płyn i czekamy, aż zioła się zaparzą. Po ostygnięciu naparu dodajemy do niego niedużą ilość miodu. Żeby oczyścić trzustkę z toksyn, zaleca się pić go codziennie wieczorem, po kolacji.

Napar z ostropestu plamistego

Lista składników:

  • szklanka wody,
  • łyżeczka nasion ostropestu plamistego.

Sposób przygotowania: nasiona zalewamy gorącą wodą (wrzątkiem) i odstawiamy. Czekamy, aż się zaparzą, a płyn wystygnie. W celu oczyszczenia trzustki ze szkodliwych substancji napar z ostropestu należy pić po każdym głównym posiłku, który spożywamy w ciągu dnia.

Napar z babki lancetowatej i lukrecji

Lista składników:

  • szklanka wody,
  • łyżeczka babki lancetowatej,
  • kilka sztuk korzenia lukrecji.

Sposób przygotowania: kompozycję ziół zalewamy gorącą (ale nie wrzącą) wodą. Tak przyrządzony napar (po ostudzeniu) pijemy raz dziennie po jednym z głównych posiłków. Pomoże on oczyścić trzustkę z nagromadzonych toksyn.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro