Naklejki motywacyjne dla przedszkolaków

Naklejki motywacyjne dla przedszkolaków

Nagradzanie, motywowanie i upominanie za pomocą kolorowych naklejek jest już stałym elementem w nauczaniu początkowym i przedszkolnym. To metoda, która daje efekty i warto przenieść ją do domowego systemu nagród.

udostępnij

Blanka Jarębska Blanka Jarębska  / 31-03-2017

Dla rodziców starszych przedszkolaków i młodszych uczniów naklejki motywacyjne to codzienność. Każdego dnia dziecko powraca z kolorowymi symbolami umieszczonymi w zeszytach ćwiczeń, dzienniczku czy naklejonymi na ubranko lub rączki. Dzięki nim jest szybko, w widoczny i zrozumiały dla niego sposób informowane o postępach, których dokonało, a także o tym, nad czym musi jeszcze popracować. Taki obrazowy sposób znacznie lepiej trafia do najmłodszych, niż klasyczne szkolne stopnie czy długie i niezrozumiałe oceny opisowe. System nagradzania i motywowania przy użyciu naklejek może być z powodzeniem używany także na co dzień w domu. Podpowiadamy, jakie nalepki wybrać, jak ich używać i co jeszcze może nam się przydać.

Jak i po co używać naklejek motywacyjnych

Każdy przedszkolak powinien mieć już drobne domowe obowiązki, które będą dla niego wyzwaniem, a jednocześnie uświadomią mu, że każdy domownik musi dbać o wspólną przestrzeń. Często jednak rodzice niesystematycznie sprawdzają, czy maluch wykonał powierzone zadania, a dziecko samo o nich nie pamięta. W takim przypadku z pomocą przychodzi tablica motywacyjna (od 19 zł) z rozpisanymi obowiązkami. Mogą to być zarówno drobne zadania, takie jak sprzątanie swoich zabawek, układanie butów czy odnoszenie talerzyka do kuchni, jak i codzienne czynności, o których dziecko powinno pamiętać, np. mycie zębów i kładzenie się spać o wyznaczonej godzinie. Tablica nadaje się do nagradzania za wykonanie obowiązków domowych i przedszkolnych, a także jako wizualizacja realizacji drobnych kroków prowadzących do wyznaczonego celu. Może to być np. codzienne słuchanie piosenek po angielsku, w którego wyniku dziecko nauczy się nowych słówek.

Punkty i plusy

Tablica powieszona w widocznym miejscu, np. na ścianie dziecięcego pokoju lub w kuchni, będzie wszystkim przypominać o powierzonych dziecku zadaniach. Teraz wystarczy każdego dnia umieszczać w odpowiedniej kratce potwierdzenie jego wykonania. Do tego niezbędny jest zestaw naklejek motywacyjnych (od 1 zł za arkusz). Ich oferta obejmuje niezliczone wersje, które możemy dopasować zarówno do kolorów i stylistyki tablicy (kupioną lub wykonana samodzielnie), stylu wnętrza czy zainteresowań i sympatii dziecka. Najprostsze naklejki to zestaw kolorowych kropek (od 2 zł) lub kółeczek. Możemy wybrać również barwne gwiazdki (od 1 zł) lub kwiatki (od 1,30 zł). Jeśli chcemy, aby potwierdzenie wykonania zadania miało bardziej rozbudowaną formę niż zwykłe tak/nie i zawierało element oceny, wykorzystajmy buźki z emocjami – od szeroko uśmiechniętej do smutnej, niezadowolonej. Maluchom wyjątkowo podobają się naklejki puffy, dające trójwymiarowy efekt. Zestawy naklejek możemy skompletować samodzielnie lub zdecydować się na gotowe pakiety np. dla dziewczynki (od 2,10 zł).

Nagrody i podsumowania

Oczywiście zabawa nie kończy się na drobnych naklejkach. Każda linijka na tablicy prowadzi nas, a przede wszystkim naszego przedszkolaka do nagrody. W zależności od wielkości i rodzaju tablicy może być przyznawana raz na tydzień, dwa tygodnie lub na miesiąc. Rodzaj nagród zależy wyłącznie od nas. Na tablicy może się z tej okazji pojawić naklejka wyjątkowa, np. piankowa (oferta obejmuje wszelkiego rodzaju pojazdy, zwierzaki, baloniki itp.), duża lub brokatowa. Taką samą możemy również wręczyć dziecku, aby mogło nakleić ją w dowolnym miejscu lub tego dnia nosić na ubranku. W tym ostatnim przypadku szczególnie pożądane są specjalne naklejki-nagrody (1,80 zł) z obrazkiem i podpisem, np. Dzielny Przedszkolak, Mądra Głowa czy Zuch.

Dzieciom, którym udało się wyjątkowo dobrze wypełnić powierzone obowiązki, warto oprócz naklejki zapewnić jeszcze dodatkową nagrodę. Może to być drobny upominek, wyjście na lody czy możliwość zrobienia czegoś wyjątkowego. Dzięki temu codzienne obowiązki będą dla dziecka czymś, co pozytywnie się kojarzy i jest warte realizacji.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro