Najtańsze polskie letnie opony – na co zwrócić uwagę

Opony to wyposażenie samochodu mające niewątpliwie ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Od stanu opon zależy zarówno przyczepność auta do powierzchni, po której się porusza, jak i droga hamowania. Decydując się na kupno nowych opon, warto zwrócić uwagę zarówno na parametry podawane przez producentów, jak i wyniki testów.

Lucjan Korytko Lucjan Korytko / 31-03-2016

Gdy dobiega końca sezon zimowy, warto przed zmianą opon na letnie sprawdzić ich stan. Zweryfikować należy przede wszystkim głębokość bieżnika – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury minimalna wynosi 1,6 mm. Jak wynika z opinii niezależnych ekspertów w przypadku samochodów zaleca się, aby opony zmienić, gdy bieżnik jest niższy niż 3 mm.

Polskie opony letnie

Polskie fabryki działają w ramach zagranicznych koncernów oponiarskich. Największymi krajowymi producentami są Dębica (Goodyear) oraz Kormoran (Michelin). Dzięki przynależności do gigantów rynku oponiarskiego polskie firmy zyskały możliwość stosowania nowych technologii, które skutecznie wykorzystują podczas produkcji opon. W ten sposób są w stanie zapewnić atrakcyjny stosunek ceny do jakości. W przypadku Dębicy taką propozycją są opony Dębica Passio 2, które w popularnych rozmiarach i o średnicy np. 15’’ kosztują od ok. 150 zł za sztukę. Oznacza to, że komplet możemy nabyć już za 600 zł. Niewiele droższą, ale nadal atrakcyjną propozycją będą opony Dębica Presto, które charakteryzują się lepszą przyczepnością na mokrej nawierzchni i krótszą drogą hamowania niż Passio 2.

W przypadku opon Kormorana popularnym modelem jest Gamma, którego kierunkowa rzeźba bieżnika zapewnia bardzo dobre odprowadzanie wody. Dzięki temu opony dobrze się sprawują na mokrych nawierzchniach. Są nieznacznie droższe od opon Dębicy, np. ceny modeli o średnicy 15’’ zaczynają się od ok. 160 zł za sztukę. Trudno też nie wspomnieć o modelu Kormoran Runpro. Jest tańszy od Gammy, bo komplet możemy nabyć już za mniej niż 600 zł. Porównując jednak parametry, warto zwrócić uwagę, że Runpro charakteryzuje się gorszą przyczepnością na mokrej nawierzchni i bardziej hałasuje niż Gamma.

Zobacz też: Opony letnie na wiosnę 2017 – polscy producenci

Kluczowe parametry opon

Podstawą jest wybór właściwego rozmiaru opon. Producenci samochodów oprócz wskazywania rozmiaru w instrukcji użytkowania zazwyczaj stosują naklejki pod klapką wlewu paliwa lub na słupku przy drzwiach kierowcy, na których podają rozmiar opon możliwy do stosowania dla danego modelu samochodu. Gdy już znajdziemy oponę we właściwym rozmiarze, warto zapoznać się z etykietą na oponie, która informuje o kilku istotnych parametrach. Kupując opony letnie, zwróćmy uwagę na współczynnik przyczepności do mokrej nawierzchni. To element mający bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo. Decyduje o zdolności opony do hamowania na mokrej nawierzchni i ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych. Stosowana jest w tym wypadku skala od A do F, gdzie A oznacza oponę o najkrótszej drodze hamowania, a F oponę o najdłuższej drodze hamowania. Drugim ważnym parametrem wymienionym na etykiecie opony jest klasa oszczędności paliwa, zwana potocznie klasą oporu toczenia. Stosuje się tutaj zakres od A do G, gdzie A oznacza opony o najwyższej klasie oszczędności, a G opony o najniższej klasie oszczędności. Kolejną cechą, którą możemy odczytać z etykiety, jest poziom hałasu emitowanego przez opony, wyrażony w decybelach. Ten parametr ma wpływ na nasz komfort podczas podróży. Oprócz decybeli na etykiecie znajduje się graficzne przedstawienie poziomu hałasu. Jedna czarna fala oznacza najlepszy wskaźnik głośności. Trzy czarne fale sygnalizują wysoki poziom hałasu.

Wymienione parametry są bardzo istotne, ale oprócz nich, kupując nowe opony, warto zwrócić uwagę także na indeks prędkości, zwany indeksem SI (Speed Index), umieszczany na oponach obok rozmiaru, np. 205/65R16 91T. Opisują go litery alfabetu. W przykładzie litera T oznacza prędkość maksymalną 190 km/godz. Z kolei litera V oznacza indeks prędkości do 240 km/godz. Najwyższy indeks prędkości oznacza litera Y i wynosi on 300 km/godz. Zalecany indeks prędkości w wypadku opon naszego pojazdu podawany jest przez jego producenta. Nie można stosować opon z niższym indeksem prędkości niż te, które on zaleca.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro