Najtańsze czy najdroższe? W jakie żarówki zainwestować?

Najtańsze czy najdroższe? W jakie żarówki zainwestować?

Żarówki to element wyposażenia domu, który często podlega wymianie. Właśnie dlatego wiele osób tutaj szuka oszczędności i wybiera żarówki najtańsze, uważając, że jest to opłacalne. Czy tak jest w rzeczywistości? Lepsze są najtańsze żarówki czy warto zainwestować w te z wyższej półki? Oto kilka praktycznych wskazówek.

udostępnij

Katarzyna Żyła-SasKatarzyna Żyła-Sas / 20-12-2017

Zapewne nieraz irytowało cię to, że niedawno wkręcona żarówka odmawia posłuszeństwa i konieczna jest jej wymiana. Co wtedy zazwyczaj robisz? Idziesz do sklepu i kupujesz najtańszą, wychodząc z założenia, że za chwilę znów będzie trzeba kupować nową. Czy jednak rzeczywiście postępujesz prawidłowo i czy takie rozwiązanie jest ekonomiczne? Ależ nie! Zdecydowanie lepszy jest zakup nieco droższej żarówki. Dlaczego? Oto kilka argumentów.

1. Zdecydowanie dłuższa żywotność

Droższe żarówki świecą znacznie dłużej od tańszych, ponieważ są wykonane z materiałów wysokiej jakości i bardziej odporne na zmiany temperatury oraz wilgoć. Co z tego, że żarówka słabej jakości jest dwukrotnie tańsza niż dobra, skoro będzie świecić dwa, a nawet trzy razy krócej? Więcej na tym stracimy, niż zyskamy. Warto zatem zwracać uwagę na żywotność kupowanych produktów i wybierać te, których czas działania jest wydłużony, mimo że wiąże się z tym wyższa cena. To inwestycja, która zwróci się po pewnym czasie.

2. Zasięg i jasność światła

Podstawowym zadaniem żarówki jest oświetlenie pomieszczeń. Mają one stworzyć odpowiednie warunki do pracy, nauki czy odpoczynku. Ważne zatem, aby zasięg ich świecenia był możliwie jak największy, a światło jasne, ale nie rażące, aby nie cierpiały na tym nasze oczy. To kolejny istotny argument przemawiający za zakupem droższych żarówek. Kupując żarówkę z najniższej półki, bardzo często stwarzamy sobie niekorzystne warunki do pracy. Jeżeli chcesz cieszyć się wysokim komfortem, który zapewnia dobre oświetlenie, to nie oszczędzaj na żarówkach. Ważne również, aby źródło światła znajdowało się w odpowiednim miejscu. Jeżeli piszesz prawą ręką, to najlepiej, aby światło padało z lewej strony i na odwrót. Przekonasz się, że ma to ogromny wpływ na twoje samopoczucie i jakość pracy, nauki czy każdej innej czynności wymagającej oświetlenia.

3. Energooszczędność

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, którego nie sposób pominąć, jest oszczędność energii. W dzisiejszych czasach ma to szczególne znaczenie. Z każdej strony słychać apele, aby dbać o środowisko i zużywać nie więcej energii niż to konieczne. Najnowsze i najdroższe żarówki spełniają te kryteria niemal w 100%. Są energooszczędne, ale nie kosztem jakości emitowanego światła. Świecą mocno i jasno, a zużywają mniej energii niż tańsze odpowiedniki, które choć pochłaniają dużo więcej energii, nie dają idealnego światła. Zadbaj zatem o środowisko i wybieraj tylko najlepsze żarówki.

W jakie marki inwestować

Żarówki oferuje wielu producentów. Również wersje "no-name” kuszą ceną i gustownymi opakowaniami. My jednak trzymajmy się znanych marek, a pozostałe można kupić pojedynczo w ramach eksperymentu.

  • Na pewno można postawić na żarówki firmy Philips. Są niezwykle trwałe i solidne – średnio funkcjonują około 15 tys. godzin, czyli ponad 10 lat. Dodatkowo każda żarówka Philipsa objęta jest dwuletnią gwarancją. Decydując się na nie, przyczyniasz się do ochrony środowiska, ponieważ charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii. Oszczędności wynoszą nawet do 90%. Emitują światło wiernie oddające kolory przedmiotów, a kąt ich świecenia wynosi aż 200 stopni. Kosztują 10–20 zł. Istnieje również możliwość zakupu zestawu żarówek.
  • W następnej kolejności warto też wymienić żarówki Spectrum. Są nieco tańsze od produktów Philipsa, ale również zaliczają się do towarów z najwyższej półki. Są bardzo energooszczędne. Dodatkowym atutem jest to, że się nie nagrzewają i mogą pracować okrągłą dobę. Kąt oświetlenia to 160 stopni. Ceny wahają się w przedziale 6–12 zł.