Najpopularniejsze nowe auta w Polsce w 2019 roku

Najpopularniejsze nowe auta w Polsce w 2019 roku

W Polsce na zakup nowych samochodów decydują się głównie przedsiębiorcy – blisko 70% aut z salonów trafia do flot firmowych. Jeśli jednak połączymy dane sprzedaży firmom z informacjami o tym, co najchętniej wybierają klienci indywidualni, otrzymamy pełny ranking najpopularniejszych samochodów roku 2019 w Polsce. Oto on!

udostępnij

Marcin KamińskiMarcin Kamiński / 17-10-2019

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych modeli samochodów, które najchętniej kupują w salonach kierowcy, warto przyjrzeć się kilku ciekawostkom dotyczącym rynku samochodowego w Polsce. Po pierwsze – trend sprzedaży.

O ile w pierwszym półroczu tego roku sprzedaż była minimalnie lepsza niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, o tyle w wakacje rynek zauważalnie wyhamował. W sierpniu sprzedano blisko 15% mniej samochodów niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.

Ciekawostką jest również fakt, że najczęściej polscy kierowcy wybierają silniki benzynowe. Po latach popularności diesli obecnie silniki wysokoprężne są w odwrocie. Aż 80% nowych samochodów wyjeżdzających z polskich salonów ma pod maską motor zasilany benzyną. Diesle stanowią obecnie 19% sprzedaży. Niewiele osób decyduje się jeszcze na samochody w pełni elektryczne – w okresie od stycznia do sierpnia 2019 r. udział elektryków na polskim rynku motoryzacyjnym wyniósł zaledwie 0,3%.

Przedstawiamy ranking najpopularniejszych modeli samochodów w 2019 r. w Polsce, który powstał na bazie danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, wskazującego liczbę rejestracji nowych samochodów.

1. Skoda Octavia – 13 604 egzemplarze

Rok się jeszcze nie skończył, ale w okresie od stycznia do sierpnia niekwestionowanym liderem sprzedaży nowych samochodów w Polsce jest Skoda Octavia. Do tej pory czeska marka sprzedawała w naszym kraju ponad 13 600 egzemplarzy tego modelu.

Obecnie w salonach Skody jest oferowana trzecia generacja modelu Octavia po faceliftingu, łatwo rozpoznawalna dzięki „podzielonym” przednim reflektorom. Auto jest dostępne z nadwoziem typu liftback oraz kombi, z silnikami zarówno benzynowymi, jak i wysokoprężnymi. Topową odmianą jest sportowa wersja RS, dysponująca mocą 245 koni mechanicznych.

Skoda Octavia

2. Skoda Fabia – 12 033 egzemplarze

Drugie miejsce na podium pod względem sprzedaży nowych samochodów tym roku również należy do Skody. Na zakup mniejszego modelu Fabia zdecydowały się do tej pory 12 033 osoby.

Od roku Skoda Fabia trzeciej generacji oferowana jest w wersji po faceliftingu, który objął pas przedni pojazdu, reflektory LED oraz deskę rozdzielczą. Klienci mogą wybrać pomiędzy wersją hatchback oraz kombi, a także stylizowaną na sportową odmianę Monte Carlo. Niestety obecnie wybór silników jest niewielki, obejmujący zaledwie dwie odmiany – 1.0 MPI o mocy 60 KM oraz 1.0 TSI o mocy 95 KM. Diesle wycofano z oferty.

Skoda Fabia

3. Toyota Corolla – 11 758 egzemplarzy

Trzecie miejsce podium to wielki sukces Toyoty – powracający na rynek model Corolla był jak do tej pory trzecim najchętniej kupowanym nowym samochodem w Polsce w 2019 r. Sprzedaż była niewiele gorsza od Skody Fabii i wyniosła w okresie od stycznia do końca sierpnia 11 758 sztuk.

Toyota Corolla ma bardzo bogatą historię, a oferowana obecnie w salonach wersja to już dwunasta generacja tego auta. Dużym zainteresowaniem cieszy się wersja hybrydowa, której pionierem była właśnie marka Toyota.

Toyota Corolla

4. Dacia Duster – 11 182 egzemplarze

Jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki sprzedaży zarówno osobom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom, okaże się, że Dacia Duster to czwarty najchętniej kupowany nowy samochód w Polsce. Do końca sierpnia br. Dusterów sprzedało się niewiele mniej niż Corolli – dokładnie 11 182 sztuki.

Dacia Duster to tani samochód, który bardzo dzielnie radzi sobie w terenie, szczególnie jeśli jest w wersji z napędem na cztery koła. Auto sprzedawane obecnie w salonach Dacii to druga generacja tego modelu. Pod maską znajdziemy silniki zarówno benzynowe, jak i wysokoprężne.

Dacia Duster

5. Volkswagen Golf – 9440 egzemplarzy

Uznawany za króla segmentu Volkswagen Golf w Polsce ustępuje bliźniaczej Fabii, przynajmniej jeśli chodzi o wyniki sprzedaży. W okresie od stycznia do końca sierpnia tego roku z salonów VW wyjechało 9440 nowych Golfów. Obecnie w salonach sprzedawana jest siódma generacja Volkswagena Golfa. Klienci z pewnością czekają już na kolejną, ósmą generację, która zostanie zaprezentowana w październiku. Auto zostało zbudowane od podstaw na nowej platformie, dzielonej wraz z innymi samochodami kompaktowymi z koncernu Volkswagena. Duże zmiany mają pojawić się we wnętrzu pojazdu, gdzie będą dominować ekrany dotykowe.

Volkswagen Golf

6. Opel Astra – 9437 egzemplarzy

Trzy egzemplarze – dokładnie tyle dzieliło Opla Astrę od uzyskania takiego samego wyniku sprzedaży jak Volkswagena Golfa.

Auto, które w 2016 r. zdobyło tytuł Europejskiego Samochodu Roku, w roku 2019 przeszło facelifting. Zmieniła się zarówno stylistyka, jak i technologia, głównie pod maską, gdzie zagościły nowe silniki – niestety o mniejszych mocach niż dotychczas. W ofercie pojawiła się również automatyczna skrzynia CVT oraz klasyczny automat o dziewięciu przełożeniach.

Opel Astra

7. Toyota Yaris – 8914 egzemplarzy

Mała Toyota, czyli model Yaris, to siódmy najpopularniejszy samochód w naszym kraju, przynajmniej jeśli chodzi o sprzedaż nowych modeli w salonach.

W salonach Toyoty znajdziemy obecnie Yarisa trzeciej generacji po drugim już faceliftingu. Co ciekawe, blisko połowa sprzedanych na terenie Europy modeli Toyoty Yaris ma napęd hybrydowy. W Polsce udział hybryd jest mniejszy. Często wybieranym silnikiem jest również benzynowe 1.0 VVT-i, trzykrotnie nagrodzone tytułem Silnika Roku w swojej kategorii. Dla najbardziej wymagających klientów przygotowano sportową edycję GR Sport, z obniżonym zawieszeniem, większymi kołami oraz mocą 100 koni mechanicznych.

Toyota Yaris

8. Renault Clio – 6196 egzemplarzy

Liczba 6196 sprzedanych Renault Clio to znakomity wynik, tym bardziej że do salonów wjeżdża właśnie nowa, piąta generacja tego modelu. Jak widać, mimo zapowiedzi wprowadzenia nowej wersji auta klienci nie bali się kupować dotychczasowej, czwartej generacji.

Renault Clio jest oferowane w nadwoziu typu hatchback oraz kombi, z silnikami benzynowymi oraz wysokoprężnymi. Topowa wersja RS Trophy dysponowała mocą aż 220 koni mechanicznych oraz dedykowanym, strzelającym układem wydechowym, sygnowanym logo znanej marki Akrapovic.

Renault Clio

9. Fiat Tipo – 6058 egzemplarzy

Fiat Tipo, który po latach nieobecności powrócił na rynek w 2015 r., nadal świetnie się sprzedaje. W okresie od stycznia do sierpnia tego roku zarejestrowano 6058 nowych egzemplarzy.

Fiat Tipo jest oferowany w trzech wersjach nadwozia: hatchback, sedan oraz kombi. Pod maską znajdziemy silniki benzynowe, wysokoprężne oraz zasilane gazem LPG/CNG. Ciekawostką jest fakt, że w lutym 2019r. z fabryki Fiata wyjechał półmilionowy egzemplarz tego modelu.

Fiat Tipo

10. Toyota Auris – 5857 egzemplarzy

Niegdyś bardzo popularna w naszym kraju Toyota Auris w roku 2019 zanotowała spadek sprzedaży. Powód jest jeden – powrót do oferty modelu Corolla, który zastąpił właśnie Aurisa. Ta decyzja japońskiego koncernu sprawiła, że po 12 latach nazwa Auris przechodzi do historii. Patrząc na znakomite wyniki sprzedaży Corolli, widać, że klienci nie będą tęsknić, a zmiana nazwy nie ma dla nich większego znaczenia.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro