Najpopularniejsze gry planszowe dla dzieci w wieku 6–8 lat

Gry planszowe rozwijają wyobraźnię, uczą rywalizacji, dążenia do celu, sprytu, spostrzegawczości, koncentracji i pokazują, że nie zawsze jest się pierwszym na mecie. Co więcej, planszówki pozwalają spędzić czas z najbliższymi, nie mówiąc już o tym, że są świetną zabawą. Jakie gry planszowe spodobają się dzieciom w wieku 6–8 lat?

Iwona Szadkowska Iwona Szadkowska / 08-01-2015

Szachy i warcaby

Tradycyjne szachy i warcaby potrafią zainteresować dzieci już w wieku 5 lat. Zasady są dość proste, a dodatkowo wymagane jest obmyślenie odpowiedniej strategii, jeżeli chce się wygrać. Na rynku mamy duży wybór – od wersji turystycznej na magnesy, po duże drewniane pudełka. Możemy również znaleźć całe zestawy, które umożliwiają granie w szachy, warcaby, piłkarzyki, bilard i inne. W zależności od nastroju można wówczas wybrać interesującą nas grę.

5 sekund

Jeżeli wasze dzieci lubią wyzwania, gry pod presją czasu i związane z tym silne emocje – gra planszowa 5 sekund firmy Trefl będzie dla nich odpowiednia. Gracze odpowiadają kolejno na pytania z różnych dziedzin. Z pozoru są to proste pytania, na które trzeba podać 3 poprawne odpowiedzi – ale uwaga, jest na to tylko 5 sekund. Jeżeli się nie zdąży, pytanie przechodzi na kolejnego gracza. Poprawna odpowiedź to przesunięcie pionka o jedno pole do przodu. Kto pierwszy dotrze do mety – wygrywa. Gra 5 sekund dostępna jest również w wersji dla młodszych dzieci – 5 sekund junior.

Dobble

Dobble to z kolei gra rozwijająca spostrzegawczość. Możemy w nią grać na kilka sposobów, jednak najpopularniejszym jest rozdanie wszystkich kart graczom, a jedną układa się na środku stołu. Zadaniem graczy jest odnalezienie wspólnego symbolu – obrazka na swojej karcie i na karcie, która znajduje się na stole. Jeżeli go znajdziemy, szybko przykrywamy kartę ze stołu naszą, nazywając głośno dany symbol. Teraz każdy z graczy szuka wspólnego symbolu na karcie, która obecnie leży na wierzchu. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy pozbędzie się swoich kart.

Kalambury

Kalambury to gra, którą rodzice mogą znać z własnego dzieciństwa. Polega na odgadywaniu haseł lub pojedynczych słów za pomocą pokazywania lub rysowania. Gracz może jednak używać tylko określeń bliskoznacznych, aby naprowadzić swoją drużynę na prawidłową odpowiedź. Kalambury to ciekawa propozycja w gronie bliskich i znajomych.

Monopoly

Światową sławę odniosła gra planszowa Monopoly. Obecnie na rynku jest kilka, jeśli nie kilkanaście, wersji tej gry, które można dostosować do wieku gracza. Jak każdą grę, tak i Monopoly, rozpoczynamy od pola „start” i zaczynamy okrążać planszę. Po drodze kupujemy lub sprzedajemy nieruchomości, budujemy domy i hotele – co zwiększa wartość danego pola. Jeżeli inny gracz wejdzie na naszą nieruchomość – płaci czynsz. Wygrywa ten, kto dobrze zainwestuje i zdobędzie najwięcej pieniędzy, doprowadzając pozostałych do bankructwa.

Dla dzieci w wieku 6–8 lat możemy wybrać jedną z poniższych wersji gry:

  • Monopoly Gdańsk.
  • Monopoly junior – wersja 2014.
  • Monopoly Standard – od zera do milionera.
  • Monopoly Imperium.
  • Monopoly Hotels.
  • Moje pierwsze Monopoly.
  • Monopoly junior My little Pony.
  • Monopoly junior Moc atrakcji.

Wszystkie wersje w równym stopniu wciągną i zaangażują w grę. Dodatkowo najmłodsi mogą nauczyć się liczenia, dodawania, odejmowania i inwestowania.

Radość, zabawa i nauka w grach planszowych

Gry uczą rywalizacji, spostrzegawczości, dążenia do celu i obmyślania strategii. Uczą również tego, że nie zawsze się wygrywa, że należy umieć pogodzić się z przegraną i spróbować raz jeszcze. Satysfakcja ze zwycięstwa jest wówczas podwójna. A radość z pokonania rodziców lub starszego brata – bezcenna. Gry planszowe to nauka pokonywania trudności i walczenia do samego końca – jakże potrzebne w prawdziwym życiu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro