Najpopularniejsze auta hybrydowe w Polsce

Najpopularniejsze auta hybrydowe w Polsce

W Polsce kupujemy coraz więcej aut hybrydowych. Które modele samochodów z tego typu napędem cieszyły się największym zainteresowaniem w pierwszych miesiącach 2019 roku?

udostępnij

Marcin KamińskiMarcin Kamiński / 20-08-2019

Polacy coraz częściej kupują hybrydy. Wskazują na to dane z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. W pierwszym kwartale 2019 r. zarejestrowano aż o 22% więcej nowych aut hybrydowych niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Auta hybrydowe

Mimo rosnącego zainteresowania autami hybrydowymi tak naprawdę tylko jedna marka zdominowała ten segment rynku motoryzacyjnego. Jak wielu się domyśla, chodzi o Toyotę. Pierwsze pięć miejsc wśród najpopularniejszych aut hybrydowych w Polsce to właśnie pojazdy z oferty Toyoty. Dopiero na kolejnych miejscach pojawiają się niemieccy producenci, tacy jak Audi i Mercedes. Na dziesiątym miejscu znalazł się Lexus, należący do… Toyoty.

Lexus

Jakie zatem dokładnie modele aut hybrydowych najchętniej wybierali polscy klienci w pierwszych miesiącach 2019 r.?

1. Toyota C-HR

Toyota C-HR to stosunkowo nowy model, który na rynku zadebiutował zaledwie 3 lata temu, w 2016 r. Od razu stał się rynkowym hitem i do dziś cieszy się ogromną popularnością i znakomitymi wynikami sprzedaży.

Toyota C-HR

C-HR to zdecydowanie najpopularniejsze nowe auto hybrydowe w Polsce. W zaledwie pierwszym kwartale 2019 roku w Polsce kupiło go 1 460 osób – to aż 22% udziału w rynku pojazdów hybrydowych w naszym kraju. Toyota CH-R należy do szybko rosnącego segmentu crossoverów i – co bardzo ważne – dostępna jest nie tylko w wersji hybrydowej, ale także z tradycyjnym napędem spalinowym (silnik 1.2 turbo o mocy 116 KM). Mimo to wielu klientów decydujących się na ten model wybiera wariant hybrydowy, wyposażony w silnik 1.8 o łącznej mocy 122 KM. Zaletą jest niskie spalanie, określane przez producenta na 4,7–5,1 litra na 100 km. To nawet o kilka litrów mniej niż wersja z silnikiem 1.2 turbo.

Toyota C-HR – najpopularniejsza hybryda w Polsce

2. Toyota Auris

Na drugim miejscu kolejna Toyota – tym razem Auris, obecnie nazywany już Auris Classic. Wszystko przez już dosyć długi okres produkcji tego modelu. O ile C-HR to nowy model w ofercie, o tyle Auris w obecnej, drugiej już generacji, produkowany jest od roku 2012. Model ten zastępuje wracająca na rynek z wielkim hukiem Corolla.

W pierwszym kwartale 2019 r. hybrydową wersję Toyoty Auris zarejestrowało w naszym kraju 779 kierowców. Daje to temu modelowi 12% udziału w rynku aut hybrydowych w Polsce.

Toyota Auris dostępna jest w dwóch wersjach nadwozia – hatchback oraz kombi. W wersji hybrydowej potrafi zaskoczyć naprawdę niskim zużyciem paliwa – test dziennikarskie dowiodły, że przy umiejętnej i przede wszystkim wymagającej cierpliwości jeździe można uzyskać wyniki nawet na poziomie 3 litrów na 100 km.

3. Toyota Yaris

Najmniejsza Toyota dostępna na rynku to przy okazji trzecie najpopularniejsze auto hybrydowe w Polsce. Trzecia generacja małego i zwinnego miejskiego auta w wersji hybrydowej dostępna jest od 2012 r.

W pierwszym kwartale 2019 r. hybrydowej wersji Yarisa zarejestrowano w Polsce dokładnie 763 egzemplarzy, co zapewniło temu modelowi 12% udziału w rynku hybryd w naszym kraju.

Toyota Yaris

Warto wspomnieć, że hybrydowa Toyota Yaris – mimo kompaktowych rozmiarów nadwozia – ma dokładnie taką samą przestrzeń bagażową jak wersja z silnikami benzynowym i wysokoprężnym. Inżynierom z Toyoty udało się to osiągnąć mimo konieczności zainstalowania na pokładzie samochodu dodatkowego silnika elektrycznego oraz pokaźnego zestawu baterii.

4. Toyota RAV4

Czwarte, najpopularniejsze auto hybrydowe w Polsce to Toyota RAV4. W 2018 r. ruszyła produkcja piątej już generacji tego japońskiego SUV-a.

W pierwszym kwartale 2019 r. w Polsce zarejestrowano 620 nowych egzemplarzy hybrydowej wersji Toyoty RAV4. To 9% wszystkich hybryd zarejestrowanych w tym okresie w naszym kraju.

Toyota RAV4

Toyotę RAV4 w wersji hybrydowej wyposażono w silnik benzynowy o pojemności 2,5 litra oraz silnik elektryczny, których łączna moc to 218 KM (w wersji przednionapędowej) lub 222 KM (w wersji z napędem AWD).

5. Toyota Corolla

Toyota Corolla po 13 latach nieobecności w Europie wraca w wielkim stylu. Samochód, który zastąpił model Auris, to już dwunasta generacja Toyoty Corolla – jednego z najpopularniejszych aut na świecie, którego historia sięga lat 60. ubiegłego wieku.

W roku 2019 Corolla nadal cieszy się popularnością. W ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku w Polsce zarejestrowano 366 egzemplarzy wersji hybrydowej. To 6% wszystkich nowych hybryd zarejestrowanych w tym okresie w naszym kraju.

Go Hybrid

Hybrydowa Toyota Corolla jest dostępna w kilku wersjach nadwoziowych: jako hatchback, sedan oraz kombi. Oferowane są również dwie wersje napędu hybrydowego: z przeznaczonym do miasta silnikiem 1.8 Hybrid 122 KM oraz nowym, dynamiczniejszym silnikiem 2.0 Hybrid Dynamic Force 180 KM.

Podsumowanie

Od momentu, gdy Toyota wprowadziła hybrydowego Priusa, minęło już 20 lat. Dzisiaj nie jest już on najpopularniejszych modelem, jednak to właśnie Toyota pozostaje liderem technologii hybrydowej. Patrząc na wyniki sprzedaży, można uznać, że Japończycy wiodą prym w segmencie aut hybrydowych, a inni producenci jedynie próbują za nimi nadążyć. Jak widać, opłacało się być pionierem tej technologii wiele lat temu, aby teraz zapewnić sobie miano lidera.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro