Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Najpiękniejsze wiersze dla dzieci – 7 polecanych tomików

Wiersze w życiu dziecięcym odgrywają ogromną rolę. Charakterystyczni bohaterowie i ciekawe historie niosą za sobą morały i spostrzeżenia o świecie, które bardzo dużo uczą już od najmłodszych lat. Co zatem wybrać dla malucha?

Najpiękniejsze wiersze dla dzieci – 7 polecanych tomików

Warto postawić na klasykę. Mimo upływu lat wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Jana Twardowskiego nie starzeją się, a wprost przeciwnie – zdobywają serca kolejnych pokoleń i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.

Julian Tuwim

„Abecadło z pieca spadło, o ziemię się hukło”, „Idzie Grześ przez wieś, worek piasku niesie, a przez dziurkę piasek ciurkiem sypie się za Grzesiem” – to dla wielu pokoleń Polaków bardzo znane cytaty. Na rynku można znaleźć cała masę opracowań zbiorowych wierszy Juliana Tuwima. Warto jednak zwrócić uwagę na „Wiersze dla dzieci”. Na tle innych zbiorów to wydanie wyróżnia się tym, że zostało wznowione po 18 latach przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Wzbogacają je piękne ilustracje Olgi Siemaszko. Wiersze opracowano zgodnie z kanonem Fundacji im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim.Godnym uwagi jest również zbiór dziesięciu wierszy Tuwima zatytułowany „Rzepka”. Jest jedną z części serii „Cacko z dziurką” wydawnictwa Bajka. Niewielkiego formatu książka zawiera starannie dobrane utwory. Wzbogacona została o wesołe i pełne koloru ilustracje Jony Jung, które są doskonałym pretekstem do ciekawej zabawy. Tomik z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym dzieciom.

Jan Brzechwa

Lis Witalis, Kaczka Dziwaczka, Pchła Szachrajka – postacie, bez których nasze dzieciństwo byłoby smutne. Wiersze Jana Brzechwy uczyły, jak rozmawiać z psem, dokąd zaprowadzą nas siedmiomilowe buty oraz jak tańcowała igła z nitką. Te i inne historie odnajdziemy w tomiku „Brzechwa dzieciom”. Wydanie z ilustracjami Jana Marcina Szancera opracowane przez Oficynę Wydawniczą G&P jest nadal chętnie wybieraną pozycją.Kolejnym tomikiem wcześniej wspomnianej serii „Cacko z dziurką” jest „Kaczka dziwaczka” z kilkoma najpopularniejszymi utworami Brzechwy. Książka została zilustrowana przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka. Ilustracje zachwycają różnorodnością stylów i faktur, przyciągają wzrok na bardzo długo, a także podsycają charakterystyczny humor wierszy.

Jan Twardowski

W 2015 roku obchodzimy setną rocznicę narodzin księdza i poety Jana Twardowskiego. Z tej okazji niedawno ukazał się zbiór jego najpopularniejszych wierszy dla najmłodszych – „Ksiądz Twardowski dzieciom”. Czemu bocian dwóch nóg razem nie zamoczy? Czemu kura, chodząc, rysuje krzyżyki na ziemi? Czemu złota rybka ma wypukłe oczy? Wszystkie te zagadki odnajdziemy w podzielonej na dwa tomy obszernej publikacji. Na szczególną uwagę zasługuje tom drugi, ponieważ wzbogacony został pełnymi ciepła ilustracjami Marty Kurczewskiej. Znajdziemy tu utwory poetyckie uczące szacunku do innych istot, zachęcające do zachwytu przyrodą, szukania sensu i radości życia.

Różni autorzy

Mamy również inną możliwość. Jeżeli nie potrafimy zdecydować się na konkretnego autora, możemy wybrać tomiki, które łączą twórczość kilku poetów. Warto zwrócić uwagę na: „Wiersze naszego dzieciństwa” i „Poeci polscy. Wiersze i wierszyki dla najmłodszych”.Wydawcy nieprzerwanie prześcigają się w ciągłym publikowaniu coraz to staranniej wykonanych książek. Warto z tego skorzystać, zainwestować i kupić tomik w twardej, sztywnej okładce, który posłuży nam dłużej. Przy wyborze zwróćmy również uwagę na ilustracje – niewątpliwie wzbogacają każdą historię i rozwijają wyobraźnię dziecka. Wybór jest naprawdę ogromny, a to, co wybierzemy, zależy w głównej mierze od naszych upodobań.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Kultura i rozrywka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro