Najlepszy wózek widłowy w firmie

Najlepszy wózek widłowy w firmie

Wózki widłowe mają zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach. To często niezastąpione maszyny w magazynach, na placach budowy, w halach produkcyjnych lub dużych sklepach. Kupując wózek widłowy do firmy, przedsiębiorca powinien kierować się pewnymi kryteriami. Na rynku istnieje wiele modeli różniących się napędem i innymi parametrami technicznymi. Jaki wózek widłowy kupić do firmy?

udostępnij

Mirosław GórzyńskiMirosław Górzyński / 01-06-2016

Napęd elektryczny, diesel czy LPG?

Współczesne wózki widłowe to przeważnie maszyny elektryczne. Inne zaś są napędzane silnikiem spalinowym, bądź posiadają zainstalowaną instalację LPG. Wózki z napędem elektrycznym przystosowane są do prac w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak hale produkcyjne czy magazyny. Ich użytkowanie jest bezpieczne dla pracowników, ponieważ charakteryzują się brakiem emisji spalin. Jedynym ograniczeniem maszyny jest bateria trakcyjna, która wymaga kilkugodzinnego ładowania. W hali lub magazynie powinno się znajdować specjalne stanowisko, gdzie można podłączyć baterię. Wśród maszyn z napędem elektrycznym mamy modele z silnikami prądu stałego – DC oraz wózki z silnikami prądu zmiennego – AC. Ten drugi typ cieszy się większą popularnością, ponieważ zastosowanie technologii prądu zmiennego wpływa na lepszą efektywność pracy urządzenia.

Wózki spalinowe z silnikiem diesla pracują na otwartych przestrzeniach. Nie można ich użytkować w pomieszczeniach zamkniętych, ze względu na trujące spaliny. Wózki widłowe z instalacją LPG stanowią dobrą alternatywę dla firm, które użytkują maszynę zarówno w terenie otwartym, jak i w pomieszczeniach.

Ciekawym typem wózków widłowych są modele wykonane w technologii hybrydowej. Są to maszyny, które łączą w sobie cechy maszyny spalinowej i elektrycznej.

Właściwy udźwig wózka widłowego

Jednym z najważniejszych parametrów „widlaka” jest jego udźwig. Kupując maszynę do firmy, powinniśmy pamiętać, że udźwig podany przez producenta sprawdza się w określonych warunkach. Tak, np. w przypadku ładunku nie wymiarowego, wózek o udźwigu trzech ton, może podnieść 1 tonę ładunku. Inną sprawą, która powoduje spadek udźwigu jest dodatkowo zamontowany osprzęt, np. chwytak czy przesuw boczny. Osprzęt oddala środek ciężkości ładunku oraz sam dość dużo waży. Udźwig powinno się dobrać do potrzeb danej firmy.

Jaki rodzaj masztu powinien posiadać wózek widłowy?

Rodzaj masztu decyduje na jaką wysokość możemy podnieć ładunek. Do wyboru mamy trzy rodzaje masztów:

  • Simplex – wózek wyposażony jest w jedno ramię, w którym porusza się karetka wózka.
  • Duplex – wózek posiada podwójną ramę, jedna część masztu wysuwa się z drugiej części.
  • Triplex – maszt wózka składa się z trzech części.

Ogumienie wózka widłowego

Do wyboru mamy dwa rodzaje opon: opony pełne-superelastyczne lub pneumatyczne. Pierwszy rodzaj opon posiada dłuższą żywotność niż opony p neumatyczne. Przeznaczone są do pracy na równym terenie. Doskonale się sprawdzą w magazynie lub na hali. Zaletą ich jest, że nie są narażone na przebicia. Ten walor zmniejsza ryzyko nieplanowanego przestoju pracy. Natomiast opony pneumatyczne charakteryzują się lepszą amortyzacją. Ta cecha przyczynia się do dłuższej żywotności belki skrętnej.

Popularni producenci wózków widłowych

Wybór marki wózka widłowego nie powinien sprawić problemu właścicielowi firmy. Na rynku nie ma zbyt wielu renomowanych firm, które produkują tego typu maszyny. Nie ma co ukrywać, prym w produkcji wózków widłowych należy do producentów japońskich. Technika połączona z niezawodnością, nowoczesnością oraz użytecznością. Takie firmy, jak: Toyota, Nissan, Komatsu są liderami na rynku. Nie są to jedyni producenci wózków widłowych. Takie firmy, jak: Still, Cesab, Bit, Blitz, Centauro, Mac i Ecop są również cenione przez klientów.

Firma Still wprowadziła na rynek wózek widłowy na prąd zmienny, serii RX20. Model zoptymalizowany pod względem emisji hałasu i poboru energii. Maszyny są dynamiczne podczas jazdy, a ich główną zaletą jest nowoczesny system sterowania i regulacji.

Innowacyjnym modelem „widlaka” jest również urządzenie firmy Nissan z serii TX. Operator obsługuje wózek za pomocą dźwigni mechanicznych. Model posiada wiele zabezpieczeń chroniących przed wypadkiem.

Wózki widłowe są niezastąpionymi maszynami. Sprawdzają się tam, gdzie trzeba podnieść towar na dość sporą wysokość i ustawić na regałach. Są maszynami, które zastępują człowieka podczas załadunku bądź rozładunku towaru.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro