Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Najlepsze zestawy kluczy

Każdy miłośnik motoryzacji ma w sobie duszę majsterkowicza. Drobne naprawy i modyfikacje samochodu to wręcz przyjemność. Jeśli zastanawiasz się, jaki prezent przypadnie do gustu fanowi czterech kółek, zestaw porządnych narzędzi warsztatowych z pewnością będzie wysoko na liście.

Szymon Sonik
Szymon Sonik 17-12-2018

Czas czytania: 7 min

FacebookTwitter
zamknij

Najlepsze zestawy kluczy

Klucze płaskie

Podstawowym typem kluczy używanych w mechanice są klucze płaskie. Nie mają żadnych mechanizmów ani przegubów, więc są wyjątkowo wytrzymałym elementem warsztatu. Nie oznacza to jednak, że można wybrać najtańszy zestaw. Tanie klucze płaskie wykonane są z niskiej jakości stali, która z czasem ulegnie wyszczerbieniu. Mogą także mieć nieprawidłowe wymiary, co prowadzi do przeskakiwania klucza, a w konsekwencji do uszkodzenia śruby. Dobrej jakości klucze płaskie, np. Yato YT-0365, Neo Tools 09-753, Beta 42/SP15, wykonane są ze stali narzędziowej o wysokiej odporności na ścieranie, zawierającej domieszkę chromu i wanadu (lub molibdenu). Dodatek chromu zapobiega korozji narzędzi, zaś wanad zapewnia ochronę przed ścieraniem oraz pękaniem narzędzia. Alternatywą dla wanadu jest molibden. Stale chromowo-molibdenowe (Cr-Mo) są twardsze, wytrzymalsze, a przy tym lżejsze niż chromowo-wanadowe (CrV).

Klucze oczkowe

Najpopularniejsze zestawy kluczy płaskich mają dwa różne rozmiary na przeciwległych końcach klucza. To oszczędność stali oraz miejsca, zaś dla kupującego — oszczędność pieniędzy. W niektórych wypadkach warto jednak postawić na klucze o dwóch różnych typach głowic. Najczęściej klucz płaski łączony jest wówczas z kluczem oczkowym o takim samym rozmiarze. Typowe zestawy kluczy zawierają rozmiary od 8 mm do 21 mm, jednak dobrze jest zainwestować w większy zestaw 6-32 mm (np. 12-elementowy Yato YT-0398). Najczęściej używane rozmiary kluczy w mechanice samochodowej to 8 mm, 10 mm, 13 mm, 17 mm i 19 mm, lecz zdarzają się przypadki, w których niezbędny będzie duży klucz (np. 32 mm do odkręcenia sprzęgła wiskotycznego). Do zalet kluczy płasko-oczkowych należą: lepsza ochrona śruby, możliwość przeniesienia większego momentu oraz większa liczba możliwości ułożenia klucza na śrubie. Klucze płaskie i oczkowe łączone są także z kluczami nasadowymi. Dzięki ruchomemu przegubowi umożliwiają one odkręcanie śrub pod kątem innym niż 90 stopni.

Klucze nasadowe

Żaden warsztat samochodowy nie obyłby się bez kluczy nasadowych. Są niezbędne do odkręcenia śrub znajdujących się w zagłębieniach, np. w bloku silnika lub obudowach osprzętu. Dołączona do zestawu nasadek grzechotka znacznie przyspiesza odkręcanie śrub. Dzięki niej nie trzeba po każdym ruchu przekładać klucza na śrubie, bo o obrót śruby tylko w jedną stronę dba wbudowany mechanizm. I to właśnie rodzaj mechanizmu odróżnia dobrej jakości grzechotkę od złej. Grzechotki renomowanych firm narzędziowych, np. Yato, Neo Tools, Bahco, Sata, Proxxon, Würth czy Facom, blokują się w większej liczbie pozycji, co ułatwia pracę w trudno dostępnych miejscach. Oprócz tego wytrzymują znacznie większe obciążenia i są objęte korzystnymi, często dożywotnimi gwarancjami.

W zestawie kluczy nasadowych powinny znaleźć się także przedłużki i przeguby, które ułatwią dostęp do głęboko osadzonych lub trudno dostępnych śrub. Warto zwrócić uwagę na to, jakiej wielkości jest sama grzechotka. Jej rozmiar wyrażany jest w calach, a najpopularniejsze rozmiary to 1/4” (do niewielkich śrub), 3/8” i 1/2” (duże śruby). Czym większa grzechotka, tym większy moment obrotowy może przenieść. Gabaryty mogą utrudniać jednak manewrowanie w ciasnej komorze silnika, więc dobrze, jeśli w zestawie znajdują się dwie grzechotki o różnych rozmiarach.

Jaki zestaw kluczy nasadowych wybrać? Do podstawowych zastosowań wystarczy niedrogi, dwunastoelementowy zestaw Yato YT-38671 (10-24 mm), natomiast do bardziej skomplikowanych zadań nada się zestaw PROLINE 58794 złożony z 94 elementów, w tym różnego rozmiaru grzechotek, przedłużek i przegubów ułatwiających pracę.

Klucze imbusowe i torx

Zupełnie innym typem kluczy, które mogą przydać się w pracach z samochodem, są klucze imbusowe oraz torx. Te pierwsze, zwane także ampulowymi, mają przekrój sześciokąta foremnego i najczęściej występują w formie pręta wygiętego w kształt litery L. Czasem można spotkać się z kluczami imbusowymi o kulistej końcówce. Do czego ona służy? Zaokrąglony łeb umożliwia wkręcanie i wykręcanie śrub w odchyleniu klucza od osi śruby nawet o 30°. Jeśli często masz do czynienia ze śrubami ukrytymi w trudno dostępnych miejscach, wybierz ten typ.

Przechodząc do kluczy torx, mają one podobną budowę co imbusy, jednak inny przekrój, przypominający sześcioramienną gwiazdę. Są dostępne zarówno jako osobne klucze, jak i jako wymienne końcówki (bity) do grzechotek, wkrętaków i wkrętarek. W mechanice samochodowej używa się powszechnie także torxów zewnętrznych (E-torx), które są niejako negatywem zwykłych kluczy torx T.

Zestawy różnych kluczy

Połączeniem wszystkich powyższych zestawów konkretnych narzędzi są walizki narzędziowe, które zawierają najpopularniejsze rozmiary różnego rodzaju kluczy. Znajdziesz w nich typowe rozmiary kluczy nasadowych, płasko-oczkowych, imbusowów, torxów, a także najróżniejsze wkrętaki: płaskie, philips czy pozidriv. W przypadku budowania zestawu warsztatowego od podstaw warto rozpatrzyć także wybór walizki z podstawowymi narzędziami, czyli młotkiem, kombinerkami, przecinakami, miarą itd. Zaletą walizek narzędziowych jest doskonała organizacja narzędzi, gdyż każda, nawet najmniejsza część ma własne miejsce. Zapobiega to gubieniu końcówek i ułatwia poszukiwanie tej w danej chwili potrzebnej. Do polecanych zestawów narzędziowych należą m.in.: YATO YT-1269, NEO Tools 08-671, Stanley STMT73795, Coval 150, zaś w cenie do 200 zł dużą popularnością cieszy się skrzynka narzędziowa Topex 38D224 zawierająca 56 elementów.

Przed zakupem zestawu kluczy na gwiazdkę warto sprawdzić, jakich narzędzi najbardziej potrzebuje osoba, którą zamierzasz obdarować. Aby ich nie powielać, wybierz inny rodzaj kluczy (np. oczkowe z grzechotką zamiast płaskich) lub rozbudowaną wersję (np. z kluczem dynamometrycznym zamiast kolejnej grzechotki). To świąteczny prezent, który będzie służył miłośnikowi motoryzacji przez wiele lat.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro