Najlepsze zabawki do integracji sensorycznej

Integracja sensoryczna to ćwiczenia, dzięki którym wszystkie zmysły dziecka mogą się rozwijać i integrować ze sobą. Stosowana jest wtedy, kiedy dziecko ma niedobory w rozwoju któregoś zmysłu lub wszystkich jednocześnie. Zwykle integracji sensorycznej muszą być poddawane dzieci przedwcześnie urodzone, jednak zdarzają się przypadki, kiedy donoszone noworodki również potrzebują terapii sensorycznej.

Anna Andrzejewska Anna Andrzejewska / 25-08-2015

Przeważnie zaburzenia integracji sensorycznej dotyczą obszarów wszystkich zmysłów, jak dotyk – tu możliwe są dwa rodzaje zaburzeń, delikatne, czyli powierzchniowe i w zakresie czucia głębokiego, ale mogą one także dotknąć zmysłu słuchu, wzroku, smaku, węchu oraz, już poza zmysłami, równowagi. Zadaniem integracji sensorycznej jest unormowanie funkcjonowania wszystkich zmysłów i wyrównanie szans dzieci dotkniętych niedoborami. Do dobrej terapii niezbędne są odpowiednie narzędzia, a że integracja sensoryczna dotyczy zwłaszcza dzieci – będą to zabawki. Jakie są zatem najlepsze zabawki, które pomagają w integracji sensorycznej i jednocześnie służą do świetnej zabawy? Przedstawiamy pięć pomysłów:

1. Sortowanie

Jest wiele zabawek, które polegają na sortowaniu poszczególnych elementów. Może to być sortowanie kolorami, kształtami albo rodzajem materiału. Do takich zabawek można zaliczyć na przykład tablicę logiczną od Gokiczy zwykłe kolorowe piłeczki, wrzucane do pojemników. Sortowanie trenuje zmysł wzroku, uczy rozróżniania kolorów i kształtów, a w przypadku sortowania z uwzględnieniem tworzywa i materiału, ćwiczy również zmysł dotyku. Do integracji sensorycznej nastawionej na rehabilitację polegającą na sortowaniu można wykorzystać również zwykłe kostki edukacyjne oraz wszelkiego rodzaju sortery.

2. Klocki

Klocki są jedną z najpopularniejszych zabawek. Przydają się one również w integracji sensorycznej, nawet te zwykłe drewniane ćwiczą zmysł dotyku oraz równowagi. Do integracji sensorycznej wykorzystuje się zwłaszcza klocki z wyżłobionym na bokach alfabetem, a także ruchome klocki, które tworzą nowy wymiar zabawy klockami. Doskonałym pomysłem są również klocki sensoryczne, które zawierają w sobie to, co najważniejsze w integracji sensorycznej.

3. Układanki

W integracji sensorycznej sprawdzają się również różne układanki. Ich zalety i właściwości przynoszą dobre efekty przede wszystkim w ćwiczeniach integracji wzrokowo-dotykowej. Do najpopularniejszych należą drewniane dopasowywankioraz logiczne układanki. Wyróżnić tutaj należy również puzzle, układanki dydaktyczne oraz wszystkie gry i zabawy, w których podstawowe zadanie to dopasowywanie do siebie elementów.

4. Przewlekanie

Jedno z trudniejszych zadań dla małych wojowników integracji sensorycznej to zabawy, w których trzeba przewlekać, nawlekać i wywlekać. Przeplatanki czy inaczej mówiąc przewlekanki uczą i trenują motorykę małą, z którą dzieci dotknięte zaburzeniami integracji sensorycznej mają spory kłopot. Rodzajów przewlekanek jest bardzo dużo. Najlepsze i najpopularniejsze można znaleźć na Allegro, na przykład te firmy Goki.

5. Dźwięki

Zaburzenia sensoryczne związane ze zmysłem dźwięku również podlegają terapii. Do zabawek, dzięki którym dzieci osiągają świetne rezultaty zaliczyć można Bim Bom (grę o dźwiękach), grę Dźwięki Natury, a także wszelkie możliwe instrumenty muzyczne, które nie tylko są rewelacyjną terapią, ale również doskonałą zabawą. Można je wykorzystywać do różnorodnych ćwiczeń terapeutycznych podczas zajęć grupowych oraz indywidualnych.

Prawidłowy rozwój zmysłów jest podstawą do prawidłowego rozwoju wszystkich innych aspektów życia człowieka. Każdy zmysł jest niezwykle istotny, a poprzez braki dziecko może nie dać sobie rady nawet z codziennymi sprawami i czynnościami. Właśnie dlatego do zaburzeń SI (integracji sensorycznej) należy podchodzić bardzo poważnie i nie bagatelizować ich. Mówi się, że zaburzenia te mają zwykle dzieci, które urodziły się przedwcześnie, dlatego właśnie rodzice tych dzieci powinni zwrócić szczególną uwagę na niepokojące objawy.

Nie ma sensu opierać się terapii i ćwiczeniom indywidualnym z dzieckiem w domu. Można to robić poprzez zabawę, dzięki czemu nawet bardzo nadwrażliwe dziecko nie będzie się denerwować, zacznie natomiast chętnie współpracować. Wybór zabawek również jest bardzo istotny i należy go dostosować do bieżących potrzeb dziecka. Warto skonsultować się ze specjalistami od terapii integracji sensorycznej – to oni wiedzą najlepiej, co się sprawdza i daje najlepsze rezultaty.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro