Najlepsze z najtańszych opon letnich do samochodów kompaktowych

Skłonność do oszczędzania na ogumieniu to coraz częstsza praktyka wśród kierowców. Z tego też powodu ogromną popularnością cieszą się produkty budżetowe. Sprawdzamy zatem, które z nich można polecić pod kątem aut kompaktowych.

Paweł Szyszka Paweł Szyszka / 21-03-2016 / aktualizacja: 18-03-2018

Dębica Presto HP – tanio i solidnie

Wybór opony polskiej marki to opcja bezpieczna i z gwarancją solidności, gdyż zarówno Dębica, jak i Kormoran wykorzystują technologie zagranicznych gigantów, odpowiednio koncernów Goodyear i Michelin. Wynika to z faktu, że już od dłuższego czasu przynależą do struktur większych producentów. Przykładem polecanego modelu do aut kompaktowych jest Dębica Presto HP. Cenę uznać można za bardzo zachęcającą, szczególnie że opona cechuje się niezłymi parametrami. W teście hamowania Auto Bild na rok 2018 zajęła 25 miejsce na 51 produktów, wyprzedzając produkty takich marek, jak Sava, Toyo czy Kumho.

Kormoran Road Performance – nowość w segmencie

Drugą polską marką posiadającą w ofercie opony letnie w atrakcyjnych cenach jest Kormoran. Najświeższy produkt w gamie producenta to model Road Performance, kierowany przede wszystkim do właścicieli aut segmentu kompaktowego. Produkt ten to następca opony Kormoran Gamma B2 i podobnie jak poprzednik wyróżnia się niezwykle atrakcyjną ceną. Analizując dane z etykiety informacyjnej można wnioskować, że jest to opona o przyzwoitych możliwościach, gdyż osiąga klasę "C" zarówno w kontekście przyczepności na mokrej nawierzchni, jak i oszczędności.

Firestone Roadhawk – świetne parametry w rozsądnej cenie

Kierowcy szukający opony o naprawdę dobrych parametrach za niską cenę powinni zastanowić się nad wyborem modelu Firestone Roadhawk, którego komplet w rozmiarze 195/65 R15 kosztować będzie o kilka procent więcej niż Dębica. Firestone to uznany amerykański producent, a Roadhawk okazał się pozytywnym zaskoczeniem testu hamowania Auto Bild na sezon 2018. Zajął w nim bowiem trzecie miejsce, wyprzedzając przy tym konkurencję z segmentu premium reprezentowaną przez przedstawicieli takich marek, jak Pirelli, Continental czy Dunlop. Firestone w taki sposób udowodnił, że można stworzyć oponę o znakomitych osiągach i zaoferować ją w korzystnej cenie.

Jeszcze taniej, czyli opony poniżej 600 zł

Jeśli kwota 600 zł za komplet nowych opon letnich wydaje się dla kogoś wciąż za wysoka, to może poszukać alternatyw, chociażby wśród propozycji produktów chińskich. Najlepszymi opiniami cieszy się Goodride RP28. Zgodnie z informacjami z etykiety, opona ta osiągnęła klasę "C", zarówno pod względem oszczędności, jak i przyczepności.

Coraz większą popularność zyskują także produkty marki Nordexx. Nordexx jest marką duńską, jednakże swoje opony produkuje w Chinach i importuje następnie do Europy. Wedle etykiety informacyjnej, parametry poszczególnych modeli są interesujące i osiągają nawet klasę "B" przyczepności na nawierzchni mokrej.

Mimo wszystko do opon produkowanych w Chinach należy podchodzić z ostrożnością i stosować je w przypadku aut eksploatowanych mało intensywnie, a więc np. w warunkach miejskich. Dużo bezpieczniejszym wyborem jest zakup produktów polskich marek czy też innych, budżetowych, nawet niekoniecznie wymienionych w zestawieniu. Mowa tu chociażby o słoweńskiej Savie czy czeskim Barumie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro