Najlepsze składanki muzyki klasycznej

Muzyka klasyczna nie jest popularnym gatunkiem. Większości ludzi kojarzy się z filharmonią i – mówiąc wprost – nudą. Jednak nawet te osoby, które na co dzień w ogóle niczego nie słuchają, z pewnością potrafią rozpoznać najpopularniejsze kompozycje. Podobnie jak w każdym innym rodzaju muzyki, także i tu trafiają się utwory z chwytliwą, łatwo wpadającą w ucho melodią, które zna niemal każdy – choć nie wszyscy byliby w stanie wskazać ich autora. Oto zestaw kilku ciekawych składanek z największymi „hitami” muzyki klasycznej

Henryk Tur Henryk Tur / 30-07-2015

Od Czajkowskiego po Wagnera

Kompozytorzy, których utwory zyskały sobie nieśmiertelną sławę i spodobają się każdemu, niezależnie od tego, jaki rodzaj muzyki lubi, to Czajkowski, Wagner, Strauss czy Grieg. Takie kompozycje jak Jezioro łabędzie, Cwał Walkirii, W grocie Króla Gór czy Nad pięknym, modrym Dunajem często wykorzystywane są w filmach – a i sama muzyka filmowa jest w wielu przypadkach również muzyką klasyczną.

Składanka PRZEBOJE MUZYKI KLASYCZNEJ WYBRANE UTWORY to zestaw kilkunastu kompozycji, wśród których znajdziemy m.in. takie „przeboje”, jak Dla Elizy Beethovena, Marsz weselny Mendelssohna czy też nieśmiertelną Arię torreadora z opery Carmen. Inny zestaw, zatytułowany KLASYKA O KAŻDEJ PORZE – MUZYKA O PORANKU to między innymi Wiosna z Czterech pór roku Vivaldiego, uwertura z Wesela Figara oraz Marsz Turecki Mozarta. Wysłuchanie tych dość energetycznych propozycji ma dać słuchaczowi zastrzyk pozytywnej energii na cały dzień. Równie interesująca jest oferta z płyty Royal Century CD klasyka Handel Verdi Mendelssohn. Oprócz utworów tytułowych kompozytorów znajdują się tu także dzieła Holsta, Purcella, Elgara i Williamsa. Kolekcja ta liczy sobie czternaście utworów, pokazujących, jak zróżnicowana może być muzyka klasyczna. A jeżeli słuchacz ma swoje preferencje co do kompozytorów, można odnaleźć liczne składanki tematyczne, jak na przykład Odkrywamy klasykę. Muzyka wiedeńskich mistrzów. Zgodnie z nazwą są to kompozycje takich wiedeńskich twórców, jak Strauss, Schubert czy Stolz.

Warto też zahaczyć o operetkę, gdzie również każdy znajdzie wiele interesujących propozycji, jak choćby NAJPIĘKNIEJSZE ARIE OPERETKOWE 3CD BOX Usta milczą. Ten trzypłytowy zestaw zawiera w sumie 42 kompozycje, zarówno stricte operetkowe, jak i klasyczne – nie brak w nim takich przebojów, jak Artystki, artystki, artystki z Variette, Graj, Cyganie, Marsz Radeckiego czy Czardasz. Ten potężny pakiet z pewnością zadowoli nawet najbardziej wybrednego słuchacza.

Osobny dział stanowi wspomniana wcześniej muzyka klasyczna stworzona na potrzeby filmowe. Jedną z najbardziej znanych jest soundtrack do klasycznych Gwiezdnych Wojen autorstwa Johna Williamsa, który można nabyć na płycie Star Wars Trilogy Williams John. Nie brak tu oczywiście tematu przewodniego kosmicznej trylogii ani też słynnego, złowieszczego The Imperial March.

Muzyka klasyczna dla dzieci

Podobno muzyka klasyczna wpływa pozytywnie na rozwój umysłowy dziecka, dlatego warto przyzwyczajać je od najmłodszych lat. W tym celu powstały specjalne zestawy utworów poszczególnych twórców, dobrane w ten sposób, aby zainteresować młodego człowieka i nie nudzić go ani przez chwilę. W tego typu składankach można również znaleźć płyty poświęcone poszczególnym kompozytorom, jak na przykład KLASYKA DLA SMYKA: CZAJKOWSKI CD, jak również i składanki ogólne, prezentujące dziecku twórczość różnych kompozytorów i w odmiennych stylach – tu warto polecić takie pozycje jak KLASYKA DLA SMYKA: BALET CD(utwory Czajkowskiego, Strawińskiego, Szostakowicza czy Chopina) czy KLASYKA DLA SMYKA: ZABAWA Z KLASYKĄ CD (gdzie znajduje się aż dwadzieścia pięć pozycji autorstwa takich nieśmiertelnych twórców, jak Rimski-Korsakow, Debussy, Czajkowski, ale też i Karnawał zwierząt Camille'a Saint-Saensa.

Czy warto kupować takie składanki?

Na tego typu pytanie wypada odpowiedzieć twierdząco. Muzyka klasyczna wpływa pozytywnie nie tylko na stymulację rozwoju umysłowego, ale również i na wrażliwość słuchacza, a także na wyobraźnię. Na każdej składance z pewnością znajdzie się jakiś utwór, który przypadnie szczególnie do gustu – obojętne, czy będzie to osoba dorosła, czy dziecko. Kierując się śladami jego kompozytora można odkryć kolejne, coraz bardziej złożone i skomplikowane kompozycje, które w pełni ujawniają piękno muzyki klasycznej.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro