Zdaniem eksperta

Najlepsze rowery elektryczne 2018

Obrazy z filmów science fiction nikogo już nie dziwią w realnym życiu. Nie chodzi tylko o komputery i Internet, ale także o pojazdy. W związku z jednośladami również doszło do rewolucji – coraz częściej widuje się rowery elektryczne, których użytkownicy nie zaprzęgają już własnych mięśni do jazdy.

udostępnij

Jakub WoźnicaJakub Woźnica / 02-10-2018

Wzmożony ruch uliczny to codzienność. Szczególnie w dużych miastach ludzie poszukują innych sposobów przemieszczania się – często poruszanie się komunikacją miejską jest szybsze niż jazda własnym samochodem. Aby nie tkwić w korkach, niektórzy decydują się na wycieczki rowerowe i, podążając z duchem czasu, kupują rowery elektryczne .

Rodzaje rowerów elektrycznych

Istnieje wiele typów rowerów elektrycznych, każdy może więc wybrać coś dla siebie. Wszystko zależy od tego, do jakiej jazdy sprzęt jest potrzebny. Na rynku są dostępne rowery elektryczne górskie, szosowe, do miasta i tożsame z klasycznymi. Rowery elektryczne można podzielić również ze względu na sposób napędzania. Są więc rowery, których silnik załącza się w trakcie pedałowania, sprawiając, że angażujemy mniej siły w jazdę. Im więcej pedałujemy, tym szybciej jedziemy, czyli tak jak w klasycznych rowerach poza faktem, że nie musimy zużywać zapasów własnej energii. Istnieją także rowery, które przypominają motorowery i motory. Są wyposażone w przepustnice jak klasyczne motory lub przycisk – włącznik, który aktywuje silnik elektryczny niezależnie od tego, czy pedałujemy, czy nie. Należy pamiętać o tym, że rowery nie są motocyklami. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników producenci montują więc bezpieczniki. Po przekroczeniu określonej prędkości silnik automatycznie się wyłącza i przestaje wspierać rowerzystę. Generalnie zachodzi to przy prędkości ok. 30 km/h, w niektórych modelach większej.

Baterie

Rowery elektryczne są wyraźnie cięższe od klasycznych. Wiąże się to z zastosowaniem napędu. Przy zakupie roweru należy kierować się wytrzymałością baterii. Trzeba wziąć pod uwagę, jaki dystans chcemy pokonywać. Kiedy zabraknie „paliwa”, jazda może się stać uciążliwa. Baterie są drogie i mają różny czas eksploatacji, dlatego przy zakupie warto sprawdzić, kto jest producentem i jaką daje gwarancję na swoje wyroby. Producenci baterii bardziej mogą nam się kojarzyć ze sprzętem elektronicznym niż z firmami rowerowymi, ponieważ w rowerach elektrycznych najczęściej stosowane są baterie litowo-jonowe znane przede wszystkim ze smartfonów.

Gazelle Cityzen

Rowerem godnym polecenia jest Gazelle Cityzen wyposażony w bardzo wydajny silnik marki Bosch, który oferuje cztery poziomy wspomagania: Eco, Tour, Range, Sport. Wydajna bateria litowo-jonowa zapewnia zasięg do 85 mil (137km) w trybie Eco. Dzięki umieszczeniu jej w dolnej rurze ramy roweru wygląda on jak zwykły rower. Matowa czarna farba i klasyczny design sprawiają, że rower budzi zainteresowanie. Może zostać doposażony w błotniki, sakwy i zintegrowane światła. To bardzo dobre rozwiązania zwiększające jego funkcjonalność. Model ten jest świetnym środkiem lokomocji, który sprawdzi się w mieście i i ułatwi komfortowe dotarcie do pracy. Dzięki zamontowaniu baterii w środkowej części jest bardzo dobrze wyważony. Jest też zwrotny, więc łatwo nim manewrować, co jest przydatne na zatłoczonych ulicach. W najlepszej wersji pozwala rozwinąć prędkość 45 km/h. W trybie Eco możliwy jest zasięg do 130 km. Cena roweru to ok. 15000 zł.

Giant E-1

To jeden z pierwszych modeli rowerów elektrycznych szosowych. Giant E-1 jest wyposażony w wydajny litowo-jonowy akumulator zintegrowany z aluminiową ramą w przedniej części oraz silnik w korbie, co sprawia, że wizualnie bliżej mu do roweru klasycznego szosowego niż elektrycznego. Wyposażono go w silnik Yamaha, który załącza się podczas pedałowania, dzięki czemu wspomaganie jest prawie nieodczuwalne. Jazda przebiega płynnie i naturalnie, na co ma wpływ również wysoki moment obrotowy 80 (Nm). Przy najmocniejszym ustawieniu silnik pozwala uzyskać prędkość 45 km/h. Sprzęt jest wyposażony w cztery tryby wspomagania i – co ciekawe – także w tryb Walk, który wspomaga prowadzenie roweru. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom waży 19 kg – jak na rower elektryczny to bardzo dobry wynik. Zasięg roweru wynosi ponad 100 km. Zamontowany na kierownicy licznik informuje, ile jeszcze możemy przejechać. Rower został wyposażony w osprzęt Shimano oraz hamulce Shimano Ultegra znane z wersji klasycznych, które całkiem dobrze radzą sobie z wysoką masą roweru i płynnie go zatrzymują bez większego szarpania i drgań. Prezentowany model jest oferowany w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym. Jego cena wynosi ok. 15 000 zł.

Electra Loft Go! 8i

Ten model jest przeznaczony do jazdy w mieście. Wyposażono go w regulowane hamulce hydrauliczne. Wydajny 250-watowy silnik marki Bosch (dysponujący momentem obrotowym od 40 do 50 Nm) zamontowano w korbie. Electra wygląda na klasyczny rower miejski, ale w rzeczywistości jest bardzo nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie pojazdem wyposażonym w osprzęt Shimano i aluminiową ramę, dzięki czemu waży 26,5 kg. Szereg czujników monitorujących napęd sprawia, że jazda jest płynna. Rower ma błotniki, światła ledowe, wyświetlacz informujący o podstawowych parametrach, a nawet odporne na przebicie opony. Zasięg kształtuje się od 30 do ok 150 km w zależności od trybu pracy silnika. Rower można kupić za ok. 10 000 zł.

Specialized Turbo Levo E-Mountain Bike

Jedna z niewielu dostępnych na rynku propozycji roweru elektrycznego przeznaczonego na trasy kolarstwa górskiego. Ten model jest oceniany jako najlepszy elektryczny rower górski na rynku. Ma dwa wydajne amortyzatory firmy Rockshox. Rama roweru to kombinacja aluminium i karbonu, dzięki czemu jego masa własna wynosi 21 kg, co jest wartością dość wysoką jak na rower górski (w odniesieniu do klasycznego modelu). Zastosowane rozwiązania pozwalają na zachowanie bardzo dobrych właściwości trakcyjnych dzięki osiągniętemu kompromisowi między sztywnością, elastycznością a masą własną. Ponadto jest bardzo dobrze wyważony, co również znacząco wpływa na komfort jazdy. Dzięki 2,8-calowym oponom jego waga nie wpływa na prowadzenie ani na przyczepność w kamienistym i zabłoconym terenie, ale sprawia też, że jeśli zabraknie prądu, to jazda staje się wyjątkowo męcząca. Mocny elektryczny silnik generujący moment obrotowy 90 Nm wspomaga rowerzystę do prędkości 35 km/h, a następnie się wyłącza (kwestia bezpieczeństwa), ale – w przeciwieństwie do większości rowerów elektrycznych – nie przyhamowuje w takich sytuacjach i nie stawia oporu, jeśli chcemy jechać szybciej, napędzając rower siłą mięśni. Upraszczając, rower pomaga na podjazdach i nie przeszkadza na zjazdach. Jeśli chodzi o zjazdy, gdzie osiągane prędkości znacznie przekraczają 35 km/h, silnik nie przeszkadza w płynnej i swobodnej jeździe, która jest bezpieczna dzięki hydraulicznym hamulcom tarczowym.

Mechanizm wspomagania, który ma wspierać rowerzystę na podjazdach, ma pewne wady. Jazda czasami nie przebiega płynnie. Gdy tylko przestajemy pedałować, np. z powodu pojawienia się jakiejś przeszkody, silnik przestaje działać i nagle czujemy, że rower zwalnia, a ponowne uruchomienie wspomagania zajmuje około pół obrotu korby. Wprawdzie nie trwa to długo, ale jest odczuwalne i męczące.

Rower dysponuje trzema trybami wspomagania i trybem turbo, który daje pełny zakres mocy w danym momencie. Ponadto przewidziano tryb Walk, wspomagający podczas prowadzenia roweru. Działa do prędkości 6 km/h. Określenie zasięgu roweru jest dość trudne, ponieważ zależy to od trasy, nawierzchni i przewyższeń. Bateria pozwala na uzyskanie zasięgu 30-40 km na wymagających trasach i przy dość częstym używaniu pełnego wspomagania. Cena roweru w specyfikacji na 2018 r. wynosi ok. 20 000 zł.

Rynek rowerów elektrycznych dynamicznie się rozwija. Przedstawione rowery są modelami z wyższej półki, które wiodą prym w rankingach. Są jednak tańsze wersje, więc jeśli kwestia finansowa stanowi dla kogoś barierę, przygodę z rowerami elektrycznymi może zacząć właśnie od nich. Warto spróbować!

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro