Najlepsze przynęty na szczupaka

Szczupak należy do najpopularniejszych gatunków ryb łowionych w polskich wodach. Co roku 1 maja dziesiątki tysięcy osób rozpoczynają zmagania z tą rybą. Warto skupić się na tym, jakie przynęty są najpopularniejsze i najskuteczniejsze na duże szczupaki. Tego drapieżnika można łowić w zasadzie trzema metodami wędkarskimi – na spinning, z gruntu lub na spławik, z czego zdecydowanie najpopularniejsza jest pierwsza metoda.

Łukasz Kolasa Łukasz Kolasa / 12-06-2015

Sztuczne przynęty na szczupaka

Miłośnicy spinningu posiadają cały szereg przynęt szczupakowych w swoich pudełkach. Możemy podzielić je na kilka grup. Pierwszą z nich są przynęty metalowe czyli popularne „blaszki”. Wśród nich wyróżniamy wahadłówki i wirówki. Wahadłówka to nic innego jak kawałek specjalnie uformowanego metalu, który swoją pracą bardzo mocno pobudza drapieżniki, w tym szczupaki, do żerowania. Szczupak, ze swej natury jest rybą drapieżną – taką, która odżywia się innymi rybkami, szczególnie słabymi i chorymi, dbając w ten sposób o ekosystem. Wahadłówka wraz z odpowiednimi umiejętnościami łowiącego może takie rybki imitować. Prowadząc ten rodzaj przynęty nie powinno stosować się ruchu jednostajnego. Lepsze efekty da zastosowanie zmiennego tempa. Tym rodzajem przynęty można obławiać zarówno płytsze, jak i głębsze partie wody.

Drugim rodzajem blaszek są wirówki, czy inaczej obrotówki. Odpowiednia szczupakowa wirówka powinna bardzo dobrze startować do ruchu wirowego i utrzymywać go zarówno przy szybszym prowadzeniu, jak i nieco wolniejszym, a na bardzo wolnym kończąc. Trudno wyczuć, jaki sposób prowadzenia przynęty będzie tego dnia najbardziej szczupakowi odpowiadał. Nie powinno nią łowić się na dnie, gdyż tego typu prowadzenie może zaburzyć jej ruchy. Idealnie miejsce na skutecznie obławianie wody w poszukiwaniu szczupaka to bezpośrednio pod powierzchnią wody, w toni lub nad dnem. Wówczas można zaprezentować w pełni jej walory. Nie można wskazać w stu procentach, który rodzaj z wyżej wymienionych przynęt będzie najlepszy. Trzeba pamiętać, że sukces zależy od wielu czynników: od łowiska, pory roku, agresywności brań.

Kolejną grupą przynęt są woblery na szczupaka. Wiele osób uważa, że nimi łowią tylko zawodowcy, że są to przynęty bardzo drogie i trudne do prowadzenia. Jest to mylna opinia, ponieważ nie są aż tak skomplikowane w prowadzeniu, jak mogłoby się wydawać. Dobierając woblera do metody i łowiska należy pamiętać, że producent na opakowaniu podaje głębokości, na jakie dany model przynęty schodzi. Stąd też występują modele tonące i pływające. Przeważnie są to dwie wartości – dla spinningu i trollingu. Cena takiego modelu woblera waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Czy najdroższy model będzie najskuteczniejszy? Takiej gwarancji nie ma.

Ostatnim rodzajem sztucznych przynęt szczupakowych są przynęty gumowe – kopyta, twisteryi rippery. Można kupić je w różnych wielkościach od kilku do kilkunastu centymetrów, kolorach, które dobiera się z reguły do przejrzystości wody, warunków pogodowych. Do takiej przynęty należy zamontować główkę jigową, której waga zależy od wielkości gumy, a także głębokości, na jakiej wędkarz zamierza prowadzić przynętę. Dużą zaletą tego rodzaju przynęt jest cena, która waha się w granicach kilku złotych.

Szczupak na żywca

Obok metody spinningowej, często stosowanymi metodami połowu szczupaka jest grunt oraz spławik. Oba te sposoby pozwalają łowić drapieżniki praktycznie w każdych warunkach i na każdych łowiskach – jeziorach, zbiornikach zaporowych, rzekach, starorzeczach. W metodzie spławikowej przynętą jest tzw. „żywiec” czyli mniejsza rybka – naturalny pokarm szczupaka. Przeważnie jest to płoć, ukleja lub karaś. Ten ostatni gatunek szczególnie szczupaki upodobały sobie w wodach stojących. Łowiąc z gruntu, wędkarze używają zazwyczaj martwej rybki. Jak w przypadku metody spławikowej, tutaj również odpowiedni będzie „żywiec” lub martwa rybka – płoć lub ukleja. Aby skutecznie założyć ten rodzaj przynęty stosuje się specjalną igłę do przeszywania. Metoda gruntowa przy połowie szczupaków skuteczniejsza jest w chłodniejszych porach roku, kiedy to naturalny pokarm drapieżnika znajduje się bliżej dna.

Łowienie szczupaków to na pewno zbieranie doświadczenia, podobnie jak łowienie innych gatunków ryb. Szczupaki nieraz potrafią zaskakiwać wędkarza, dlatego warto mieć w swoim pudełku pełną gamę przynęt wędkarskich.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro