Najlepsze prezenty dla fana planszowych gier ekonomicznych
Zdaniem eksperta

Najlepsze prezenty dla fana planszowych gier ekonomicznych

Gry ekonomiczne są super! Uwielbiam je. Jeśli znacie entuzjastę tego typu rozrywek i szukacie pomysłu na prezent dla niego, pozwólcie, że wam pomogę.

udostępnij

Jan ŻwirekJan Żwirek / 22-11-2018

Ze względu na różnorodność dostępnych na rynku tytułów trafienie w gust gracza nie jest zadaniem prostym. Różnorodne mechaniki oraz sposoby rozgrywki sprawiają, że nawet tytuły z tego samego gatunku znacząco się od siebie różnią. Ale nie poddawajmy się! Jeśli znamy podstawowe cechy ulubionych gier przez osobę, którą chcemy obdarować, znajdziemy odpowiednią na prezent. Oto pięć pozycji, które z pewnością zainteresują „ekonomów”.

„7 cudów świata”

Gra autorstwa Antoine’a Bauza, wydana przez „Rebel”, to klasyka karcianych gier ekonomicznych. Była nagradzana wieloma prestiżowymi nagrodami. Przy „7 cudach świata”, dzięki połączeniu prostoty zasad z ciekawą mechaniką relacji kart, będą bawić się zarówno starsi, jak i młodsi. Gracze kierują jednym z państw, w którym zbudowano tytułowy cud świata. Przyjdzie im wznieść niezwykłe budowle. Dokonają tego dzięki rozbudowie królestwa, które będzie produkować zasoby, wynajdywać nowe technologie czy szkolić wojsko potrzebne do walki z sąsiadami.

2

Rozgrywka została podzielona na trzy ery, które zaczyna się z siedmioma kartami. Zagrywa się po jednej z nich, a resztę podaje graczowi obok, otrzymując jednocześnie karty gracza z drugiej strony. Co ważne, gra nie posiada negatywnej interakcji, która często zniechęca wielu graczy. Jest to więc tytuł, w który można zagrać rodzinnie, gdyż zadowoli on zarówno nowych graczy, jak i osoby bardziej zapoznane z planszówkami.

„Great Western Trail”

Następną propozycją jest uznany tytuł „Great Western Trail” przygotowany przez Alexandra Pfistera, ilustrowany przez Andreasa Rescha. Został laureatem nagrody „Gra Roku 2018” w kategorii „Zaawansowane”. Tym razem gracze wcielają się w amerykańskich ranczerów pędzących bydło z Teksasu do Kansas City szlakiem zwanym Great Western Trail. Ich celem będzie zdobycie jak największej liczby punktów, czego dokonają na wiele sposobów. Będą mogli powiększać swoje stado, kupując coraz bardziej egzotyczne gatunki krów, budować budynki dające dostęp do nowych akcji czy tworzyć wielką infrastrukturę kolejową. 3

Na tle innych tytułów „Great Western Trail” odznacza się bardzo ciekawą mechaniką budowania stada (talii z kartami bydła), podróżowania po mapie oraz zarządzania kartami krów. Przed dojściem do Kansas City będziemy je sprzedawać, wymieniać i odrzucać, tak aby skończyć z najbardziej różnorodnymi i najwyżej punktowanymi okazami na końcu trasy. Ze względu na dużą liczbę zasad i ogrom możliwych działań ten tytuł jest skierowany do zaawansowanych graczy. Pokonanie wysokiego progu wejścia zostanie po wielekroć zrekompensowane radością zabawy i satysfakcją z rozgrywki.

„Agricola”

Listę uzupełniamy o kolejnego laureata nagrody „Gry Roku”, tym razem edycji z 2009 roku, aż w dwóch kategoriach: nagrody głównej i wyróżnienia graczy. Mowa o „Agricoli”. Wydany przez Lancertę tytuł autorstwa Uwe Rosenberga jest klasykiem gier z mechaniką worker placement, czyli w wolnym tłumaczeniu „zarządzania pracownikami”. Grający wcielają się w farmerską rodzinę żyjącą w 1670 r. Ich zadaniem będzie rozbudowa farmy, która na koniec rozgrywki generuje punkty zwycięstwa. Gracze będą mieli możliwość orać i obsiewać pola, uczestniczyć w żniwach, hodować zwierzęta, rozbudowywać dom oraz powiększać rodzinę. Można powiedzieć, że bawiąc się w „Agricolę”, można się poczuć jak prawdziwi właściciele ziemscy. Gra oferuje wciągający klimat, a jednocześnie wymaga od graczy rozsądnego planowania ruchów. Obsianie pól w odpowiednim momencie czy zebranie namnażających się zasobów z pól neutralnych to tylko część działań, które gracz może zrobić, aby zdobyć punkty i wyżywić rodzinę. Dzięki uproszczonym trybom rozgrywki grą mogą bawić się również młodsze osoby. Jeśli planujecie kupić tę grę dla dwóch graczy, polecam wersję „Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec”. Różni się ona od pierwowzoru mniejszą liczbą elementów, lekko uproszczonymi zasadami oraz ceną. Zdjęcie tej wersji gry jest widoczne poniżej. Będzie to idealny prezent dla osoby, której zdarzyło się zastanawiać, czy nie rzucić wszystkiego i nie założyć w Bieszczadach uprawy dyni. 4

„Marco Polo”

„Marco Polo” to tytuł nieodstający od pozostałych, również jest laureatem nagrody „Gry Roku” w kategorii „Zaawansowana”, tym razem edycji z 2016. W grze wydanej przez „Albi”, stworzonej przez Simone Luciani oraz Daniele Tascini, gracze podążają śladami wielkiego weneckiego podróżnika i kupca. Przemierzają szlaki prowadzące do Chin oraz innych państw Dalekiego Wschodu, a przy okazji handlują. Podczas rozgrywek zdobywają wielbłądy, pieprz, jedwab oraz złoto, które służą im do finalizowania kolejnych kontraktów handlowych. By jednak zdobyć towary, muszą wykorzystać trochę kupieckiego szczęścia. 5 Będą o nim decydować rzuty kośćmi wykonywane na początku każdej tury. Nie trzeba się jednak martwić tym, że sukcesy w grze wynikają jedynie z ułożenia kostek po rzucie. W „Marco Polo” rozwiązano ten problem w sposób rozsądny i samo szczęście nie zastąpi odpowiednio przemyślanych ruchów. Ta gra to doskonały prezent dla podróżników z zacięciem handlowca.

„Cywilizacja poprzez wieki”

Każdy chciałby wcielić się w Cezara lub Aleksandra Wielkiego prowadzącego swój kraj ku potędze. Kto powiedział jednak, że trzeba ograniczyć się tylko do jednej ery? Tak oto w grze strategiczno-ekonomicznej „Cywilizacja Poprzez Wieki” grający stają na czele ludu, któremu przewodzą przez kolejne etapy rozwoju cywilizacyjnego. Gra ta otrzymała tytuł „Gry Roku” oraz wyróżnienie graczy w 2010. Tytuł ten to jednak gra ciężkiego kalibru. Każda z rozgrywek potrafi trwać kilka godzin.

6

Głównym celem grających jest zgromadzenie jak największej liczby punktów kultury. Dokonają tego przez wykupywanie oraz zagrywanie kolejnych kart, które pojawiają się na specjalnym torze. Dzięki nim rozwija się wojsko, kwitną ekonomia, nauka oraz kultura. Zawsze jednak trzeba planować kolejne posunięcia, zachowywać balans rozwoju i dobrze wykorzystywać zależności kart i akcji. Gra jest swoistym wyścigiem z pozostałymi graczami, gdyż każdy chce o krok wyprzedzić przeciwników: posiadać więcej wojska, lepszą technologię i tak dalej. W „Cywilizacji Poprzez Wieki” konkurowanie odgrywa więc wielką rolę. Najważniejsze jednak, że ta gra jest świetną rozrywką intelektualną. Nic tak nie pobudza szarych komórek, jak próba zwycięstwa w cywilizacyjnej gonitwie o potęgę.

Podsumowanie

Jeśli gracz, dla którego poszukujecie prezentu, ma zacięcie stratega lub uwielbia gry zręcznościowe, polecam zajrzeć do zakładki „Kultura i Rozrywka”, by znaleźć więcej tekstów oraz recenzji dotyczących nie tylko gier planszowych. Przeczytacie tam pełne recenzje niektórych z wymienionych pozycji, dzięki czemu będziecie pewni, że ten właśnie tytuł spodoba się osobie, którą chcecie obdarować.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro