Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Najlepsze podcasty na temat gier wideo

Bezrefleksyjne granie w kolejnego FPS-a przestało sprawiać Ci radość? Może to znak, że dorastasz, i czas, aby rozrywkę połączyć z wiedzą o grach wideo? Może... to czas, aby zaprzyjaźnić się z podcastami?

Michał „Pajdos” Pajda

Czas czytania: 7 min

FacebookTwitter

Najlepsze podcasty na temat gier wideo

Na samym wstępie warto wyjaśnić, czym są owe tajemniczo brzmiące „podcasty”. Ich zdefiniowanie okazuje się nie być wcale takie trudne – podcastami nazywa się monologi i dialogi zrealizowane w formie internetowych audycji, skupiających się na jednym temacie przewodnim. Obecnie mamy do nich dostęp na żądanie w dowolnym miejscu i czasie. Wiele z nich możemy znaleźć w usłudze Spotify.

Podcasty mogą dotyczyć przeróżnych kwestii – gotowania, marketingu czy finansów. Wśród nagrywających je twórców znajdziemy wielu takich, którzy w swoich audycjach internetowych opowiadają o branży wirtualnej rozrywki, serwując plotki, newsy, komentarze i recenzje ze świata gier wideo oraz nowych technologii. Tego typu materiały są zazwyczaj długie – jeden odcinek trwa średnio (czasem nawet minimum!) godzinę. Trzeba więc przemyśleć, kogo chce się słuchać, a czasem i oglądać, bo coraz częściej podcasty pojawiają się w formie... wideocastów. Którymi powinien zainteresować się gracz?

Krokiet Kast

krokiet kast

Krokiet Kast to stream utrzymany w konwencji podcastu, którego prowadzący – połączeni przyjacielskimi więzami dzięki branży gier wideo – w atmosferze bardzo luźnej rozmowy, wyglądającej wręcz na nieprzygotowaną i improwizowaną, opisują aktualne wydarzenia mające miejsce w świecie wirtualnej rozrywki. Nie skupiają się jednak wyłącznie na grach – ich uwadze nie umykają też m.in. przydatne graczom nowinki technologiczne. Wśród stałych hostów tego typu audycji wymienić trzeba znanych z YouTube’a Szymona „Heda” Lieberta (tvgry.pl), Tomasza Drabika (quaz9) i Macieja Makułę (Strumienie z Ruczaju). Program odwiedzają okazjonalnie inne postacie, mniej lub bardziej znane w branży – jak chociażby, należący do tej drugiej grupy gości, Arkadiusz Kamiński z arhn.eu.

Fantasmagieria

Fantasmagieria to 465 audycji (w chwili pisania tego artykułu) – i to niekrótkich, bo większość z nich to ponad godzina naprawdę porządnego materiału – o świetnej jakości audio, w których tematy poruszane przez prowadzących, Damiana „Dahmana” Palucha wespół z towarzyszącymi mu m.in. Ryszardem „Rysławem” Chojnowskim czy Piotrem „Cooldanem” Kuldankiem, przedstawiane są z iście publicystycznym zacięciem. Pierwszy odcinek Fantasmagierii pojawił się na początku 2008 roku. Od tego czasu twórcy poprawili jakość swoich nagrań, które stały się też bardziej merytoryczne, dzięki czemu dziś, po dwunastu latach od startu projektu, Fantasmagieria jest obowiązkowym punktem każdego gracza na mapie branżowych podcastów – bierzcie i słuchajcie tego wszyscy.

Friendly Fire– podcast o grach ekipy GRYOnline.pl i TVGRY

friendly fire

To jedna z najmłodszych profesjonalnych audycji internetowych w branży gier. Aktualnie seria ta liczy zaledwie 13 odcinków. Pierwszy pojawił się dopiero na początku 2020 roku, a twórcy planują 4 odcinki (lub „epizody”, jak sami je nazywają w tytułach swoich podcastów) każdego miesiąca. To całkiem ambitne założenie, jeśli pod uwagę weźmiemy, że większość ich audycji trwa po dwie godziny, a niektóre są jeszcze dłuższe. Całość nagrania realizowana jest w atmosferze luźnej rozmowy, acz niepozbawionej trafnych spostrzeżeń i komentarzy. Chociaż twórcy nie stronią od żartów, starają się być merytoryczni. W ramach ciekawostki warto nadmienić, że to nie pierwsze podejście portalu do nagrywania rozmów o kondycji branży i o każdej innej tematyce mogącej zainteresować graczy – wcześniej realizowano je jednak w ramach pobieralnej audycji naGRAnie.

Rock i Borys (RCKBRS)

rock i borys r ck br s

Rock i Borys (RCKBRS) to podcast prowadzony przez tytułowych Remigiusza „Rocka” Maciaszka, influencera i twórcę contentu wideo, rozpoznawalnego wśród gamingowej części widzów YouTube’a, oraz Borysa Nieśpielaka, reżysera filmowego z geekowskim zacięciem. Głównym tematem rozmów obu dżentelmenów są oczywiście gry wideo. Ich dyskusje zbaczają jednak czasem w regiony okołogrowe, a nawet takie, które ze światem gamingu nie mają praktycznie nic wspólnego – ale są ważne z punktu widzenia popkultury i bieżących wydarzeń o zasięgu globalnym. I chociaż nie można ukrywać, że Rockowi i Borysowi zdarzały się potknięcia (patrz podcasty dotyczące kontrowersji wokół G2A), trudno odmówić im merytorycznego przygotowania oraz ogólnej wysokiej jakości prowadzonych audycji.

Gramy na Maksa Plus

Gramy na Maksa to nie tylko cotygodniowa wieczorna audycja o gamingu, której posłuchać można w regionalnej rozgłośni radiowej Radio Freee (lub w internecie, jeśli ktoś nie mieszka akurat w okolicach Lublina), ale i regularnie pojawiający się podcast – z dodanym słowem „Plus” w tytule. W trakcie nagrania poruszane są zupełnie inne tematy niż na radiowej antenie, nie trzeba więc obawiać się dublowania usłyszanych treści. Audycję prowadzą Mateusz Fidut, Mateusz Zdanowicz (Eurogamer.pl) i Paweł Stachyra – oraz okazjonalnie inne osoby, które o grach wideo wiedzą niemało i chcą się tą wiedzą podzielić. Podcast ma formę prawdziwej audycji radiowej, zbliżoną bardzo do tego, co usłyszeć można na antenie Radia Freee – co potwierdza nie tylko wysoka jakość audio, ale i merytoryczne przygotowanie osób biorących udział w nagraniu.

Forumogadka

Twórcy Forumogadki upierają się stanowczo, że ich podcast – poświęcony nie tylko grom wideo, ale i szeroko pojętej rozrywce elektronicznej – nie jest ani poważny, ani profesjonalny. I... w zasadzie to prawda – audycja ma postać rozmowy kumpli na TeamSpeaku, Discordzie lub innym komunikatorze głosowym. Poza zarysowanym z grubsza tematem podcastu prowadzący luźno dyskutują o przeróżnych rzeczach, odbiegając nierzadko od przewodniego wątku i pozwalając sobie na mnóstwo prywaty – często rozumianej tylko przez stałych słuchaczy (na stronie niektóre skróty myślowe zostały wytłumaczone w osobnej zakładce). Słucha się więc tego całkiem przyjemnie – mając niemal wrażenie uczestnictwa w rozmowie (ale z wyciszonym mikrofonem, bo wiadomo, że od siebie nic dodać nie możemy – chyba że pod nosem) i koleżeństwa z autorami Forumogadki.

Padcast

pad cast

Padcast to podcast z wieloletnią tradycją – od 2012 roku jego twórcy nagrali już ponad 300 audycji. Początkowo pojawiały się one w cotygodniowych odstępach, teraz premiery kolejnych nagrań w internecie następują nieregularnie – czasem co dwa tygodnie, czasem co dwa miesiące. Trudno dziwić się jednak takiemu stanowi rzeczy, ponieważ rozmowy te trwają zazwyczaj około dwóch godzin (czasem trzeba słuchać na raty, bo audycja ciągnie się nawet przez trzy godziny). Na szczęście jednak czas ten jest po brzegi wypełniony informacjami – i to nie takimi „z jednej strony barykady”, bo rozmówcy często nie zgadzają się ze sobą i żywo dyskutują. Warty nadmienienia jest też fakt, że autorzy podcastu dysponują świetnej jakości sprzętem dźwiękowym – dzięki czemu kolejnych audycji słucha się jak w najprawdziwszym radiu.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Kultura i rozrywka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro