Najlepsze opony całoroczne na sezon 2017

Opony całoroczne to dobra propozycja dla kierowców szukających oszczędności, którzy jednocześnie nie użytkują auta z dużą intensywnością. Jakimi modelami opon warto się zainteresować? Co podpowiadają wyniki profesjonalnych testów?

Paweł Szyszka Paweł Szyszka / 27-03-2017

Michelin CrossClimate

Michelin to największy producent opon w Europie i koncern, którego produkty śmiało zaliczyć można do segmentu premium. W teście opon całorocznych przeprowadzonym przez niemiecki automobilklub ADAC opona Michelin CrossClimate zajęła pierwsze miejsce. Zwycięstwo w dużej mierze zawdzięcza zaawansowanej i bardzo elastycznej mieszance, która odpowiednio radzi sobie zarówno w warunkach zimowych, jak i letnich. Stąd też dobre wyniki w teście ADAC, biorąc pod uwagę przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni oraz na lodzie.

Michelin CrossClimate otrzymał też najwyższą, bardzo dobrą ocenę, biorąc pod uwagę kryterium odporności na ścieranie, a sam producent szczyci się, że jego opona całoroczna zachowuje odpowiednie właściwości jezdne przez długi okres. Za komplet opon Michelin CrossClimate+ w popularnym rozmiarze 205/55 R16 zapłacimy ok. 1400 zł.

Vredestein Quatrac 5

Quatrac to model niemieckiego producenta opon Vredestein, który już od wielu lat zajmuje wysokie miejsca w prestiżowych testach opon. Tym razem opona ta została sklasyfikowana przez ADAC na drugim miejscu i otrzymała ogólną ocenę zadowalającą, podobnie jak Michelin CrossClimate. Model Quatrac 5 charakteryzuje się asymetrycznym bieżnikiem, który powstawał we współpracy ze znanym designerem Giugiaro, dzięki czemu opona wyróżnia się walorami estetycznymi.

Kluczem do wysokiej skuteczności opony wielosezonowej Vredestein są m.in. trójwymiarowe bruzdy między lamelkami, które gwarantują bezpieczną jazdę w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Quatrac 5 otrzymała dobrą ocenę z zakresu przyczepności na lodzie, zużycia paliwa i wytrzymałości. W kontekście właściwości jezdnych na nawierzchni suchej, mokrej i śniegu ADAC oceniło wyniki opony Quatrac 5 jako zadowalające. Vredestein Quatrac 5 jest oponą tańszą od Michelin CrossClimate+. Za komplet o rozmiarze 205/55 R15 przyjdzie zapłacić ok. 1140 zł, co stanowi 360 zł różnicy.

Nokian Weatherproof

Nokian to fiński, niezależny producent opon, którego modele słyną ze znakomitych właściwości jezdnych na śliskich nawierzchniach. Nie inaczej mogło być w teście opon całorocznych przeprowadzonym przez ADAC. Opona Nokian Weatherproof zajęła w nim trzecie miejsce, ale jako jedna z dwóch (obok Goodyear Vector 4Seasons G2) otrzymała dobrą ocenę w kategorii przyczepności na ośnieżonej nawierzchni, co stanowi wynik porównywalny do klasycznej opony zimowej. Nokian Weatherproof wyróżnia się kierunkowym bieżnikiem z elementami klinowymi, dzięki którym osiąga zaskakująco dobrą przyczepność na śniegu.

Ponadto ma specjalnie zoptymalizowane kanały potrafiące w szybkim tempie odprowadzać duże ilości wody i błota pośniegowego. Nokian Weatherproof plasuje się cenowo między Michelinem a Vredesteinem. Komplet 4 sztuk o rozmiarze 205/55 R16 kosztuje ok. 1300 zł.

Pozostałe opony

Organizacja ADAC przetestowała jeszcze cztery opony całoroczne w rozmiarze 205/55 R16. Dwie z nich otrzymały ogólną ocenę dostateczną, a mianowicie: Goodyear Vector 4Seasons G2 oraz Pirelli Cinturato All Season. Kolejne dwa modele zostały ocenione miernie: Bridgestone A001 oraz Hankook Kinergy 4S H740.

Czy ten artykuł był pomocny?