Najlepsze obiektywy do portretów

Najlepsze obiektywy do portretów

Wspaniała plastyka, piękne rozmycie tła, wybitna ostrość – wybrałem dla was najlepsze, najbardziej popularne obiektywy, które świetnie sprawdzą się przy fotografowaniu portretów.

udostępnij

Krzysztof BaselKrzysztof Basel / 29-04-2016

Canon EF 85 mm f/1.2L II USM

Obiektyw Canon EF 85mm f/1.2L II USM to klasyk wśród obiektywów portretowych i marzenie każdego posiadacza aparatu marki Canon. Jego konstrukcja optyczna składa się z 8 elementów w 7 grupach, a dzięki przysłonie f/1.2 jest to najjaśniejsze szkło w swojej klasie. Niska wartość przysłony umożliwia wykonywanie portretów przy małej ilości światła oraz uzyskanie naprawdę minimalnej głębi ostrości – szczególnie przy pełnej klatce.

Przy jednym metrze odległości na f/1.2 ostrość wynosi tu zaledwie kilka milimetrów, co pokazuje też, jak trudno jest wtedy trafić w oko. Canon EF 85mm f/1.2L II USM odwdzięcza się pięknym bokeh i fantastyczną plastyką obrazu. Z minusów należy wymienić dosyć ospałą pracę AF, duże rozmiary i naprawdę wysoką wagę. Czego jednak nie robi się dla pięknego portretu?

Nikon 85 mm f/1.4G

To jeden z najlepszych obiektywów portretowych – nie tylko w stajni Nikona, ale w ogóle. Fotografowie chwalą go za świetną plastykę fotografii (nawet przy maksymalnych przysłonach) oraz cudowne rozmycie tła. Wartość przysłony f/1.4 sprawia, że szkło może też dobrze sprawować się w nieprzyjaznych warunkach oświetleniowych. Testy pokazują, że Nikon 85 mm f/1.4G najgorzej wypada pod względem winietowania oraz aberracji chromatycznej, ale można go pochwalić za solidne wykonanie. Jego konstrukcja optyczna składa się z 10 elementów w 9 grupach.

Tamron SP 85 mm f/1.8 Di VC USD

To przedstawiciel nowej serii obiektywów premium tego producenta. Konstrukcja szkła składa się z 13 elementów w 9 grupach, ma średnicę filtra 67 mm i waży 700 g. Nowa portretówka jest uszczelniona, ma stabilizację optyczną i szybki AF. Obiektyw można pochwalić za solidne wykonanie, wysoką ostrość zdjęć, piękną plastykę i aż 5-letnią gwarancję. Niestety, szkło mocno winietuje przy otwartej przysłonie, niemniej jest to jeden z ciekawszych obiektywów portretowych do lustrzanek na rynku.

Olympus M.ZUIKO Digital 45mm f/1.8

W tym zestawieniu nie możemy zapomnieć o obiektywach do bezlusterkowców. Królem szkieł portretowych jest tu Olympus 45 mm f/1.8, który daje ekwiwalent ogniskowej 90 mm. Obiektyw jest ceniony za świetną jakość wykonania, małe rozmiary i niską wagę (115 g), ale przede wszystkim wysoką ostrość, piękną plastykę i piekielnie szybki AF. Jego konstrukcja składa się z 9 elementów w 8 grupach.

Zeiss Otus 85 mm f/1.4 i inne konstrukcje Zeissa

Jest duży, ciężki (ok. 1,2 kg), bardzo drogi i w dodatku nie ma autofocusu. Jak zatem ten model mógł znaleźć się na liście najlepszych obiektywów do portretów? To bezkompromisowy obiektyw w kwestii jakości i ostrości obrazu, plastyki, świetnego bokeh i standardu wykonania. Jest też bardzo drogi, ale to obiektyw wart każdej wydanej złotówki. Konstrukcja Otusa 85 mm f/1.4 składa się z 11 elementów ułożonych w 9 grupach i pracuje w zakresie f/1.4 – f/16. Obiektyw ma minimalną odległość ostrzenia 80 cm i daje powiększenie 1:7.7.

Poza wymienionymi, będziecie zadowoleni praktycznie z każdego innego obiektywu portretowego o ogniskowej 85 mm marki Zeiss, np. Zeiss Batis 85 mm f/1.4, Milvus 85 mm f/1.4 czy klasyczny Planar T* 85 mm f/1.4. Każdy z nich ma nieco inne parametry techniczne czy bagnet, ale wszystkie łączy najwyższa jakość optyczna i bardzo dobre wykonanie. Każdy jest wart swojej ceny.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro