Najlepsze materace do dziecięcego łóżeczka

Najlepsze materace do dziecięcego łóżeczka

Wybór łóżeczka i materaca to jedna z pierwszych decyzji przy kompletowaniu wyprawki dla dziecka. W samym łóżeczku powinien się znaleźć materac i… tylko materac. Nic więcej. Takie są zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii.

udostępnij

Mirella ZyglerMirella Zygler / 17-10-2016 / aktualizacja: 16-01-2019

Sen dziecka to podstawowa potrzeba obok jedzenia i przytulania. Sen jest tak ważny, gdyż w pierwszych tygodniach życia stanowi nawet 80% czasu w ciągu doby, a do końca pierwszego roku życia nawet 60-65% czasu w ciągu doby. Ten czas jest wyjątkowy, ponieważ nigdy w późniejszym życiu rozwój dziecka nie będzie tak intensywny. W czasie snu dojrzewa układ nerwowy, dziecko rośnie (i to dosłownie!). Materac jest ważny dla komfortu śpiącego malucha, nie jest jednak najważniejszy. Najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, miłość i bliskość rodziców. Dlatego wiele dzieci zasypia tylko na rękach lub w łóżku rodziców. I nie ma w tym nic złego. Spanie z rodzicami w jednym łóżku, spanie na rękach lub przy piersi nie ma negatywnego wpływu na żaden aspekt zdrowia najmłodszych. Jeśli jednak jesteście szczęściarzami i wasze dziecko lubi przebywać i spać w łóżeczku, do wyboru materaca powinniście się szczególnie przyłożyć.

Kołyska, dostawka lub kosz Mojżesza

Kupno łóżeczka wydaje się być obowiązkowym elementem zakupów przed porodem. Tymczasem warto zacząć od zakupu kołyski, łóżeczka dostawki lub kosza Mojżesza. Są zdecydowanie mniejsze i mobilne – można je swobodnie przenosić do różnych pomieszczeń w zależności od potrzeb rodziców i dziecka. Zdecydowanie łatwiej je wpasować do sypialni rodziców, gdzie dziecko śpi zazwyczaj w pierwszych miesiącach życia. Jest to wygodne również dla rodziców, którzy muszą kilka lub kilkanaście razy w nocy wstawać na karmienie i/lub przewijanie. W komplecie zazwyczaj są już materace i nie trzeba kupować ich osobno.

W rodzinach z tzw. obciążonym wywiadem, czyli gdzie rodzice lub starsze rodzeństwo borykają się z alergiami czy problemami skórnym (atopowe zapalenie skóry), można rozważyć zakup specjalnego materaca antybakteryjnego, oddychającego, dedykowanego szczególnie alergikom. Do materaców dołączane są bawełniane pokrowce. Całość można wyprać w pralce, bez obaw, że materac zmieni kształt. Do wyboru są różne rozmiary: do kołysek, do gondoli, do łóżeczek.

Materac do łóżeczka – jaki wybrać?

Przy zakupie standardowego łóżeczka (120x60 lub 140x70) rodzice mają cały wachlarz możliwości i wyborów. Każdy rodzaj materaca ma swoje wady oraz zalety:

  • Materac lateksowy jest najczęściej polecany ze względu na jego właściwości punktowego podpierania ciała i komfort snu. Koszt takiego materaca do łóżeczka dziecięcego to ok 150-200 zł. Luksusową wersją materaca lateksowego jest materac wykonany z Climalatexu (materiału wulkanizowanego w temperaturze -35 stopni Celsjusza, co zapewnia mu odpowiednią perforację, a co za tym idzie – właściwości wentylacyjne). Koszt zakupu takiego materaca waha się w granicach 400-450 zł. Jeśli wybrany materac będzie służył więcej niż jednemu dziecku, warto sprawdzić jego kondycję, zdejmując pokrowiec.

  • Materac lateksowo-kokosowy ma dwie strony, jednak w przeciwieństwie do kokosowo-gryczanego dziecko od urodzenia powinno leżeć na stronie lateksowej, która dostosowuje się do kształtu ciała dziecka, a wszelkie odkształcenia wracają po chwili do pierwotnego kształtu. Dodatkowo warstwa lateksowa chroni włókna kokosowe przed zawilgoceniem, a co za tym idzie – rozwojem pleśni. Cena takiego materaca waha się miedzy 200 a 300 zł. Są one droższe od materacy kokosowo-gryczanych.

  • Materac kokosowo-gryczany to najpopularniejszy rodzaj materaca dla dzieci. Decydując się na taki właśnie, należy sprawdzić, czy ma certyfikat pochodzenia gryki (najlepiej z gospodarstwa ekologicznego), którą jest wypełniony. Ważne jest, by do uprawy oraz przechowywania gryki stosowane były bezpieczne (ekologiczne) dla dziecka środki. Materace są cenione przez rodziców ze względu na przewiewność – łuska gryki nie nagrzewa się. Noworodek kładziony jest na twardej stronie wypełnionej włóknami kokosowymi. Wraz z rozwojem, gdy mobilność dziecka wzrasta, należy zmienić stronę materaca na tę gryczaną. Ruch dziecka powoduje przemieszczanie się łusek gryki, która zachowuje się jak piasek. W ostatnim czasie można znaleźć w internecie złe opinie o tego rodzaju wypełnieniu materacy, gdyż naturalne wypełnienie w momencie zawilgocenia może sprzyjać rozwojowi pleśni i innych drobnoustrojów czy nawet owadów. Koszt zakupu materacy kokosowo-gryczanych waha się od 80 do 200 zł.

  • Materace piankowe są najtańszą opcją (można kupić już od 30 zł), ale wcale nie najbardziej ekonomiczną, gdyż zwykle nie zaleca się, by dzieci spały na nich dłużej niż rok lub przekazywały je młodszemu rodzeństwu w spadku. Nie są odporne na odkształcenia. Na rynku są dostępne również materace piankowe z dodatkiem innych surowców, jak lateks, kokos lub nawet końskie włosie.

  • Materace bonelowe, czyli sprężynowe to ukłon w stronę tradycji. Dziś sprężyny są otoczone pianką poliuretanową, mogą być dodatkowo wzbogacone o warstwę kokosową lub z końskiego włosia. Materace sprężynowe dają ciału stabilne podparcie i są odporne na odkształcenia. Ich ceny nie są wygórowane i zaczynają się od 200 zł.

Niezależnie od rodzaju materaca warto zainwestować w nieprzemakalny pokrowiec, który w razie potrzeby można łatwo zdjąć i wyprać w pralce w wysokiej temperaturze. Dodatkowo razem z materacem należy wyposażyć się 2-3 bawełniane prześcieradełka na gumkę, dzięki której nie będą się zwijać i tworzyć fałdek pod ciałem dziecka.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro