Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Najlepsze gry karciane

Gdy nie ma stołu, na którym można rozłożyć planszę, a chciałoby się pograć w coś ze znajomymi – karcianki na ratunek!

Sławomir Serafin
Sławomir Serafin 21-08-2018

Czas czytania: 6 min

FacebookTwitter

Najlepsze gry karciane

Granie w karty ma długą i nie zawsze chlubną tradycję, zwłaszcza w kontekście hazardowym. W dzisiejszych czasach jednak sytuacja mocno się zmieniła, nie tylko dlatego, że gra się w zasadzie już tylko dla przyjemności, ale też przez to, że podstawą gier karcianych przestały być tradycyjne talie. Powstały, i cały czas powstają, nowe, interesujące gry z własnymi zasadami i taliami. Poniżej prezentujemy dziesięć najciekawszych, naszym zdaniem, propozycji.

“7 cudów świata”

7cudow „7 cudów świata” to wielokrotnie nagradzana i wyróżniania gra karciana, od dwóch do siedmiu graczy może się zmierzyć z wyzwaniami starożytności. Każdy z nich przyjmuje rolę władcy jednego ze słynnych miast i musi, na przestrzeni trzech kolejnych wieków, rozbudować jego potęgę i być może nawet wznieść jeden z tytułowych cudów. Gra ma proste zasady, świetnie zbalansowaną mechanikę i szybkie, dynamiczne partie.

“Eksplodujące kotki”

kotki Jedna z najprostszych, najbardziej zabawnych i najszybszych gier karcianych. Polega ni mniej, ni więcej, tylko na tym, by dobierając karty ze stosu nie trafić na wybuchającego kota, który kończy zabawę dla danego gracza. Sposobów na uniknięcie sierściucha jest sporo, w tym takich bazujących na negatywnej interakcji, więc nawet gdyby nie rozbawiające do łez, przeurocze ilustracje, „Eksplodujące kotki” wywoływałyby prawdziwe detonacje śmiechu.

“Dominion”

dominion “Dominion” to kolejna gra, w której za pomocą kart budujemy potęgę swojego, na początku małego i skromnego księstwa. Przeznaczona dla od dwóch do czterech graczy, oferuje szybką rozgrywkę i wiele ciekawych opcji strategicznych. Wszystko polega na odpowiednim planowaniu i takim rozbudowywaniu swojej talii o nowe posiadłości, sługi i skarby, by na końcu władać prawdziwym, tytułowym dominium.

“Legenda Pięciu Kręgów: Gra karciana”

W przeciwieństwie do większości pozostałych gier z listy, “Legenda Pięciu Kręgów”, bazująca na znanym systemie RPG, jest tytułem bardzo rozbudowanym, skomplikowanym i wymagającym. Także czasowo, ponieważ przeciętna partia, w której biorą udział dwie osoby, może zająć nawet do kilku godzin. Intrygi, magia i wojna mieszają się w Szmaragdowym Cesarstwie Rokuganu, przywodzącym na myśl krainę dumnych samurajów, średniowieczny Nippon.

“Magic: The Gathering”

magic

“Magic: The Gathering” to nie jest kolekcjonerska gra karciana, to prawdziwa instytucja. To właśnie od tego tytułu zaczęła się wiele lat temu rewolucja w grach tego typu, która doprowadziła do powstania niezliczonych naśladowców, chętnych, by powtórzyć sukces kultowego „Magica”. Nikomu się to nie udało jeszcze. Kolejne edycje, dodatkowe zasady, międzynarodowe turnieje – to naprawdę nie jest gra, raczej styl życia.

“Munchkin”

munchkin

Jeden z największych karcianych przebojów, powszechnie znany, przez wszystkich lubiany. „Munchkin” występuje w przeróżnych odmianach a wszystkie mają dwie cechy wspólne – polegają na zabawie w stylu RPG i zasady jasno określają, że oszukiwanie jest dozwolone, dopóki ktoś nas na nim nie przyłapie. Każdy z graczy jest tutaj fantastycznym bohaterem, który wraz z dobieraniem kolejnych kart toczy starcia z potworami, gromadzi skarby, zdobywa poziomy i… czasem zmienia klasę. Lub rasę. Lub płeć.

“Puerto Rico: Gra karciana”

puertorico

„Puerto Rico: Gra karciana” to mniejsza, szybsza wersja klasycznego, uwielbianego przez fanów, planszowego „Puerto Rico”, znanego również jako „San Juan”. Gracze mają za zadanie wspólną rozbudowę kolonii na tytułowej wyspie, przy czym choć działają razem, to liczy się to, kto jest najbardziej skuteczny w zapewnianiu dobrobytu w Puerto Rico.

“Sabotażysta”

Krasnolud krasnoludowi wilkiem – tak można w skrócie podsumować „Sabotażystę”, prostą, szybką, ale bardzo satysfakcjonującą zabawę dla kilku osób. Gracze wcielają się w niej w brodatych górników niskiego wzrostu, którzy przekopują podziemne tunele w celu dotarcia do skarbu. Niestety, jeden z nich, nie wiadomo który, jest tytułowym sabotażystą i jego zadaniem jest uniemożliwienie pozostałym dotarcie do celu przy jednoczesnym zachowaniu, w idealnych okolicznościach, swojej anonimowości.

“Smash up”

smashup

Kto zdobędzie władzę nad światem? Piraci? Ninja? Zombie? Dinozaury? Kosmici? A może roboty? W „Smash Up” nigdy tego nie wiadomo, ponieważ każdy z graczy wybiera dwie z wymienionych frakcji i z nich tworzy swoją unikalną talię, za pomocą której próbuje zdobyć najcenniejsze bazy zanim zrobią to jego przeciwnicy. Proste zasady i szybkie tempo rozgrywki, a także zaskakująca głębia ukryta w systemie dowolnego łączenia frakcji, sprawiają, że „Smash Up” jest jedną z karcianych pozycji obowiązkowych.

“Star Realms”

„Star Realms” to szybka i relatywnie prosta gra konfrontacyjna dla dwóch graczy, zaprojektowana przez zawodowych graczy w „Magic: The Gathering”, którzy chcieli za jej pomocą umożliwić zabawę o niech podobnym charakterze, bazującym na budowaniu odpowiednio przemyślanej i zaplanowanej talii. W tym przypadku jednak nie trzeba nabywać żadnych dodatkowych kart, wszystko, co jest nam potrzebne do tego, by zgnieść kosmiczną potęgę przeciwnika znajduje się w podstawowej wersji gry.

Gier karcianych, dobrych gier karcianych, jest tak wiele, że listę tych najlepszych bardzo trudno zamknąć jest w dziesięciu tytułach. Prawdopodobnie nie byłoby to również proste, gdyby ten limit wynosił pięć albo i dziesięć razy więcej produkcji. Karcianki są przeróżne i nie ma żadnych wątpliwości, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie i swoich przyjaciół.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro